صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سرنوشت عروس متهم به ...
آذر
۱۷
۱۳۹۳
سرنوشت عروس متهم به قتل در گرو نظریه پزشکی‌قانونی
آذر ۱۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

7057402125_0f206d5907_z

عکس: Héctor de Pereda

زنی که در نوجوانی شوهرش را به قتل رسانده و جسدش را در خانه دفن کرده ‌بود، برای مشخص‌شدن بلوغ عقلی و درک حرمت قتل به پزشکی‌قانونی معرفی شد.  به گزارش خبرنگار ما، این زن که راضیه نام‌ دارد پنج‌سال قبل، زمانی که ۱۷ساله ‌بود، در پی اختلافاتی که با شوهرش داشت او را به قتل رسانده و جسد را با کندن چاله‌ای در باغچه خانه‌اش دفن کرده‌ بود.  راز قتل شوهر راضیه با منتشرشدن بوی تعفن از خانه این زن فاش شد و پدر راضیه با کندن چاله، جسد دامادش را پیدا کرد. این در حالی بود که راضیه چندروز قبل به خانواده‌اش گفته ‌بود شوهرش از خانه خارج شده و دیگر برنگشته‌ است.

به گزارش شرق،  زمانی که زن نوجوان بازداشت شد، به قتل شوهرش با سلاح شکاری اعتراف کرد و گفت: «شوهرم من را تحقیر می‌کرد. از ابتدا راضی به ازدواج با او نبودم. بعد از اینکه به عقدش درآمدم رفتارهای بدش با من بیشتر شد. تصمیم گرفتم از او جدا شوم اما خانواده‌ام قبول نکردند. شب حادثه در جایی میهمان بودیم شوهرم در جمع مرا تحقیر کرد. آنقدر عصبانی شدم که وقتی به خانه برگشتیم و در حالی‌که خواب بود با شلیک گلوله او را به قتل رساندم و جسدش را در باغچه دفن کردم و بعد هم گفتم شوهرم گم شده ‌است.»

راضیه بعد از این اعترافات و محاکمه در دادگاه کیفری ‌استان خوزستان، به قصاص محکوم شد و رای صادره مورد تایید دیوانعالی کشور قرار گرفت. زمانی که او را برای اجرای حکم بردند، در حالی‌که طناب‌دار بر گردنش آویخته‌ شده ‌بود او به التماس افتاد و حین گریه گفت: «من آن زمان فقط ۱۷ساله‌ بودم و نفهمیدم چه می‌کردم.»

این جمله راضیه خطاب به مادرشوهرش توجه قاضی محمدی -مسوول اجرای احکام اهواز- را جلب و او بعد از بررسی پرونده، دستور توقف حکم را صادر کرد چراکه مطابق ماده ۹۱ قانون مجازات جدید، افراد زیر ۱۸سال که مرتکب قتل می‌شوند باید به‌لحاظ روانی مورد بررسی قرار بگیرند و رشد عقلی آنها در زمان ارتکاب جرم بررسی شود. در این مرحله بود که حسن‌ آقاخانی وکیل دادگستری، وکالت این زن را قبول و با توجه به سن متهم در زمان ارتکاب جرم، درخواست اعاده دادرسی را مطرح کرد.

همزمان تلاش‌ها برای جلب رضایت اولیای‌‌دم نیز آغاز شد. با توجه به لایحه‌ای که راضیه و وکیلش تنظیم کردند اعاده دادرسی از سوی رییس قوه‌قضاییه برای اعمال ماده ۹۱ پذیرفته ‌شد. روز گذشته راضیه یک‌بار دیگر پای میز محاکمه رفت و به سوالات قضات درباره اینکه آیا می‌دانست اگر کسی دست به قتل بزند چه مجازاتی در انتظار اوست و آیا خبر داشت وقتی به کسی شلیک می‌شود چه اتفاقی برایش می‌افتد؟ جواب داد.

راضیه خطاب به قضات گفت: «من می‌دانستم اگر به کسی شلیک کنم می‌میرد اما فکر نمی‌کردم کشتن یک نفر باعث شود کسی اعدام شود و فکر می‌کردم چند ماه بعد همه ‌چیز فراموش می‌شود. نمی‌دانستم در برابر تحقیرهای شوهرم نباید او را بکشم و باید از راه دیگری با او برخورد کنم من واقعا متوجه کاری که کردم، نبودم.»

حسن آقاخانی وکیل متهم نیز گفت: «موکل من حرمت قتل را درک نمی‌کرد. او آنقدر به‌لحاظ عقلی رشد نداشته که بداند نباید جسد را در باغچه خانه‌اش و در عمق ۲۰سانتیمتری دفن کند. او اطلاع نداشت بوی تعفن همه‌جا را می‌گیرد و همه ماجرا را می‌فهمند. ضمن اینکه در چندین جلسه صحبتی که با او کردم متوجه شدم اصلا نمی‌دانست کشتن چه کار بدی است و آدمکش کیست و در پاسخ به من گفت نباید این کار را می‌کرد و حالا که چندسال گذشته فهمیده کار بدی کرده است. او به من گفت نمی‌خواست شوهرش از بین برود و فکر می‌کرد این‌طوری تنبیه می‌شود و هیچ اتفاق دیگری نمی‌افتد.»

با توجه به دفاعیات متهم و وکیل مدافعش، قضات برای بررسی وضعیت روانی و عقلی متهم در زمان قتل، او را به پزشکی‌قانونی معرفی کردند.

۱۷ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.