صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  راهکارهای محرمیت در ...
آذر
۱۴
۱۳۹۳
راهکارهای محرمیت در فرزندپذیری در قم بررسی شد
آذر ۱۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81412969-6120082

عکس: ایرنا

 نشست علمی تخصصی ‘بانک محرمیت’ با موضوع بررسی راهکارهای محرمیت در فرزندپذیری چهارشنبه شب در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد.

 به گزارش ایرنا، در این نشست علمی که با حضور جمعی از اساتید، پژوهشگران و فضلای حوزه های علمیه ترتیب یافت ، دانشیار گروه حقوق دانشگاه تهران با اشاره به جایگاه و اهمیت بحث محرمیت در اسلام، دغدغه خانواده های محروم از فرزندان در رابطه با محرم و نامحرمی فرزندخوانده ها را مورد توجه قرار داد.

حجت الاسلام ‘سید علی علوی قزوینی’ با بیان اینکه پذیرش کودکان بی سرپرست علاوه بر رفع خلاء عاطفی خانواده های محروم از این نعمت، اجر و ثواب اخروی نیز دارد، خاطرنشان کرد: برخی از کودکانی که به فرزندخواندگی نمی روند، در آینده دچار انحرافات شده و به راههای خلاف کشیده می شوند.

وی با بیان اینکه رفع دغدغه محرمیت در خانواده هایی که کودکانی را به فرزندخواندگی می پذیرند، کار بسیار ارزشمند و مشکل گشایی است، اظهار داشت: راهکارهای ارایه شده در این جهت باید در همه ابعاد و جوانب کاملا روشن و شفاف بوده و مورد توافق همه علما و فقها باشد تا در آینده برای خانواده ها و فرزندخوانده ها مشکلاتی ایجاد نشود.

استاد حوزه و دانشگاه بر ضرورت فرهنگسازی در خانواده ها جهت افزایش رغبت به مساله عقد و رضاء برای ایجاد محرمیت در رابطه با فرزندپذیری تاکید کرد و گفت: در دین مبین اسلام احکام روشنی در این خصوص وجود دارد، البته باید اجزاء و مصادیق این احکام عمده را به خوبی بشناسیم تا به راهکارهای اجرایی درستی دست یابیم.

وی در پایان با بیان اینکه مباحث عقد و رضاء همانگونه که راهگشاست می تواند مشکل زا هم باشد، تصریح کرد: روحانیون و حوزه های علمیه باید با ورود جدی به اینگونه مباحث، راهکارهایی که به لحاظ عقل و عرف قابل پذیرش و کارآمد باشد ارایه دهند.

۱۲ آذر۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.