راهنمای شناسایی افسردگی در نوجوانان برای والدین


teen-depression-350

عکس: Helpguide.org

نوشته: کارشناس ارشد ملیندا اسمیت (Melinda Smith) و دکتر جین سگال (Jeanne Segal)

اکتبر ٢٠١٤ (مهر یا آبان ١٣٩٣)

ترجمه: اهورا افشار

نشانه‌‌های افسردگی در نوجوانان را بشناسید و روش های کمک به آنها را یاد بگیرید.

افسردگی نوجوانان تنها بداخلاقی و هر از گاهی مالیخولیایی شدن نیست. بلکه مشکلی است جدی که از هر نظر زندگی وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افسردگی نوجوانان می‌تواند موجب اعتیاد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی، احساس نفرت از خود، آزار جسمی به خود، آبستن شدن، خشونت و یا حتی خودکشی شود. ولی به عنوان والدین، معلم و یا دوست، روش های مختلفی برای کمک به او در اختیار شماست. گفتگو درباره مشکل و حمایت عاطفی از نوجوان می‌تواند بسیار موثر باشد.

 درک افسردگی نوجوانان

 اگر نوجوان هستید و مشکل افسردگی دارید یا اینکه می‌خواهید به دوستی که نوجوان و افسرده است کمک کنید، به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Teenager’s Guide to Depression.

 در مورد افسردگی نوجوانان باورهای نادرست بسیاری وجود دارد. درست است که در زندگی، نوجوانی مرحله‌ای پر از فراز و نشیب محسوب می شود. ولی بیشتر نوجوانان می‌توانند بین احساس نگرانی و اضطراب این دوره و دوستی‌های خوب، درس و مشق و یا فعالیت‌های ورزشی تعادل برقرار کنند به شکلی که بتوانند احساس خوبی از خود داشته باشند. همچنین می‌توان توقع داشت که نوجوانان برخی اوقات بداخلاق باشند، ولی افسردگی مسئله دیگری است. افسردگی می‌تواند ماهیت شخصیت نوجوان را تخریب کند و موجب احساس شدید غم، ناامیدی و یا عصبانیت شود.

اینکه آیا افسردگی در نوجوانان رو به افزایش است و یا اینکه در حال حاضر آگاهی عموم در این باره بیشتر از گذشته است، مشخص نیست. ولی واقعیت این است که افسردگی بیش از آنچه بیشتر مردم فکر می‌کنند در نوجوانان شیوع دارد. گرچه افسردگی قابل درمان است، کارشناسان بر این باورند که فقط یک پنجم از نوجوانان افسرده از کمک و حمایت لازم برخوردار هستند. بر خلاف بزرگسالان که می‌توانند به تنهایی به پزشک و یا متخصص مراجعه کنند، نوجوانان می‌بایست متکی به حمایت والدین، معلمان و یا دیگر بزرگسالان باشند که افسردگی را در آنها تشخیص دهند و درمان لازم را برایشان فراهم کنند. اگر در دوستان و خویشان، فرد نوجوان دارید، خوب است که علائم افسردگی نوجوانان را بشناسید و بدانید اگر این نشانه‌ها را در آنان دیدید، چه کار باید بکنید.

 علائم افسردگی در نوجوانان

نوجوانان در زندگی با چالش های بسیاری مواجه هستند: از تغییرات جسمی بلوغ گرفته تا مسائل خودشناسی و نقش خویش در دنیای اطراف. در زمان تحول از کودک به بزرگسال، معمولاً نوجوانان با والدین مشکلاتی دارند چرا که می‌خواهند استقلال شخصی خود را اثبات کنند. به علت چنین مسائلی، تشخیص بین رفتار دمدمی نوجوانان و افسردگی، همیشه آسان نیست. نوجوانان افسرده لزوماً غمگین و یا منزوی به نظر نمی‌آیند و این مسئله را پیچیده‌تر می‌کند. در برخی نوجوانان افسرده نشانه‌های تحریک پذیری، پرخاشگری و خشم بیش از غمگینی دیده می‌شود.

علائم و نشانه‌های افسردگی در نوجوانان عبارتند از:

اگر مطمئن نیستید که نوجوانی افسرده است و یا رفتارش مناسب سن او نیست، توجه کنید که چه مدت این علائم وجود داشته اند، شدت علائم تا چه حد است و تا چه حد او«خودش نیست» و رفتارش تغییر کرده است. گرچه بعضی از مشکلات مربوط به بلوغ و نوجوانی قابل درک و پیش بینی است، تغییرات عمده و دراز مدت در شخصیت، خلق و خوی یا رفتار یک نوجوان می‌تواند نشانه مشکل بزرگ‌تری باشد.

تفاوت افسردگی در نوجوانان و بزرگسالان

افسردگی در نوجوانان با افسردگی در بزرگسالان می‌تواند تفاوت های بسیاری داشته باشد. علائم افسردگی زیر بیشتر در نوجوانان دیده می‌شود تا بزرگسالان:

 تاثیرات افسردگی در نوجوانان

تاثیرات منفی افسردگی در نوجوانان بسیار گسترده ‌تر از دل گرفتگی است. تعداد زیادی سرکشی‌های و رفتارها و طرز برخوردهای ناسالم نوجوانان، نشان دهنده افسردگی است. موارد زیر برخی از رفتارهایی است که نوجوانان از خود نشان می‌دهند درحالیکه سعی می‌کنند با دردهای عاطفی خود کنار بیایند:

افسردگی در نوجوانان همچنین با چند مشکلات روحی و روانی دیگر نیز مرتبط است، مانند اختلال در غذا خوردن و یا خودآزاری.

 علائم هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان

نوجوانان و خودکشی

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خطرها، علائم هشدار دهنده و نیز طرز برخورد در زمان بحران، به سایت زیر در مورد پیشگیری از خود کشی مراجعه کنید (به انگلیسی): Suicide Prevention.

نوجوانان بسیار افسرده معمولاً به خودکشی فکر می‌کنند یا اینکه درباره آن حرف می‌زنند یا حتی برای جلب توجه سعی می‌کنند خودکشی کنند. ولی متاسفانه تعداد زیادی از آنها نیز واقعاً خودکشی می‌کنند. به همین دلیل باید همیشه تفکر و گفتگو در این مورد را جدی گرفت.

برای اکثریت قریب به اتفاق نوجوانانی که به خودکشی فکر می کنند، افسردگی و دیگر اختلالات روحی و روانی نقش عمده‌ای بازی می‌کنند. در نوجوانانی که از مواد مخدر یا مشروبات الکلی استفاده می‌کنند، خطر خودکشی دوچندان می‌شود. از آنجایی که خطر خودکشی همیشه واقعیتی است که وجود دارد، نوجوانان افسرده باید تحت نظر قرار بگیرند تا نشانه‌های افکار و یا مکالمه‌های در مورد خودکشی در آنان نادیده گرفته نشود.

نشانه‌های هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان افسرده:

 تشویق یک نوجوان افسرده به حرف زدن در مورد مشکلاتش

اگر فکر می‌کنید که فرزندتان یا نوجوانی که می‌شناسید افسرده است، بدون وقفه چیزی بگویید. حتی اگر مطمئن نیستید که مشکل افسردگی است یا چیز دیگری، رفتار یا عواطف مشکل سازی که در این نوجوان می‌بینید نشانه‌های یک مشکل واقعی هستند.

چه این مشکل افسردگی باشد چه نباشد، به هر حال باید برطرف شود و هرچه زودتر بهتر. نگرانی خود را با مهر و محبت با نوجوان در میان بگذارید بدون اینکه پیش قضاوتی کنید. علائم افسردگی را به او گوشزد کنید و بگویید که به چه دلیل نگرانش هستید. سپس تشویقش کنید که مشکلاتش را با شما در میان بگذارد.

ممکن است که او تمایلی به حرف زدن نداشته باشد، شاید احساس شرم کند یا اینکه بترسد حرفش موجب سوء تفاهم شود. یا اینکه نداند چطور مشکلش را بیان کند.

اگر نوجوان ادعا می‌کند که هیچ مشکلی ندارد ولی دلیل قانع کننده‌ای برای رفتارهای نشان دهنده افسردگی ندارد، به حس و غریزه خود اعتماد کنید. انکار حس قدرتمندی است. به علاوه، این نوجوان شاید باور نداشته باشد که آنچه احساس می‌کند نتیجه افسردگی است.

حمایت عاطفی: به نوجوان افسرده بگویید از هر کاری  که از دستتان بر‌ می‌آید دریغ نخواهید کرد و اینکه بدون هیچ قید و شرطی از وی حمایت خواهید کرد. بیش از حد از وی سئوال نکنید. نوجوانان دوست ندارند که با آنان مثل کودک رفتار کنید یا اینکه مورد بازجویی قرار دهید. به وضوح بیان کنید که آماده حمایت از او هستید.

ملایم برخورد کنید ولی پافشاری کنید: اگر نوجوان در اولین برخورد سفره دلش را برای شما باز نکرد، مسئله را رها نکنید. صحبت کردن در مورد افسردگی برای نوجوانان می‌تواند بسیار مشکل باشد. خواسته‌های او را محترم بشمارید ولی تاکید کنید که نگران هستید و اینکه هر موقع او خواست، به حرفش گوش خواهید داد.

بدون موعظه کردن به حرفش گوش دهید: وقتی نوجوان شروع به حرف زدن کرد، ایراد نگیرید و انتقاد نکنید. مهم این است که او با شما ارتباط برقرار کرده است. پند و اندز یا اولتیماتوم ندهید.

احساسات وی را جدی بگیرید: سعی نکنید او را قانع کنید که نباید افسرده باشد، حتی اگر دلایل ناراحتی‌اش خنده‌دار یا غیر منطقی به نظر می‌رسد. تصدیق کنید که احساس درد یا غم می‌کند. بدون اینکار ممکن است که فکر کند احساساتش را جدی نمی‌گیرید.

 درمان برای افسردگی نوجوانان

بدون درمان، افسردگی آسیب‌های بسیاری به همراه خواهد داشت. صبر نکنید که علائم افسردگی خود به خود ناپدید شوند. اگر نشانه‌های افسردگی را در نوجوانی می‌بینید به روانشناس مراجعه کنید.

وقت دکتر بگیرید که فرزندتان معاینه شود. آماده باشید که علائم افسردگی را به طور دقیق و با جزییات برای دکتر بازگو کنید: چند وقت است که این علائم در وی دیده می‌شود، زندگی روزمره او را چگونه تحت تاثیر قرار داده است و چه صفات و خصوصیات فردی از او سر می‌زند. همچنین اگر کسی از خویشان از افسردگی یا دیگر اختلالات روانی رنج می‌برد، به دکتر اطلاع دهید. برای تشخیص افسردگی، دکتر باید معاینه کامل جسمی و آزمایش خون انجام دهد که دلایل جسمی افسردگی را تشخیص دهد.

متخصص افسردگی پیدا کنید

اگر مشکلات جسمی وجود ندارد که موجب افسردگی این نوجوان می‌شود، از دکتر بخواهید که یک روانشناس یا روانپزشک متخصص نوجوانان را به شما معرفی کند. افسردگی نوجوانان مسئله پیچیده‌ای است مخصوصاً طرز درمان آن از راه دارو. برای درمان نوجوان سعی کنید روانشناسی پیدا کنید که در مورد افسردگی آموزش دیده باشد و دارای تجربه معالجه نوجوانان باشد.

برای انتخاب چنین متخصصی، نظر نوجوان را بپرسید. نوجوانان وابسته والدین هستند که تصمیمات مربوط به سلامتی آنان را بگیرند. بنابراین در زمان تصمیم گیری نظر وی را بپرسید. اگر نوجوان نمی‌تواند در مکالمه با روانشناس احساس راحتی کند یا اینکه نمی‌تواند با وی واقعاً ارتباط بر قرار کند، به دنبال یک روانشناس دیگر بگردید که ممکن است بیشتر مناسب نوجوان باشد.

تنها به دارو اتکا نکنید.

با روانشناس در مورد درمان فرزند نوجوانتان صحبت کنید. برای معالجه افسردگی نوجوانان درمان های متعددی وجود دارد از جمله جلسه‌های تک نفری گفتگو با روانشناس، جلسه‌های گروهی یا خانوادگی و یا تجویز دارو. برای مطالعه بیشتر در این مورد به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید: Treatment options for depression.

جلسه‌های تک نفری گفتگو با روانشناس معمولاً بهترین راه درمان افسردگی خفیف یا متوسط است. در طی دوره درمان، مشکلات افسردگی نوجوان ممکن است حل شوند. در غیر این صورت، شاید لازم باشد دارو تجویز شود. ولی داروهای ضد افسردگی تنها باید بخشی از برنامه درمانی باشند.

متاسفانه برخی از والدین احساس می‌کنند که دارو به آنها تحمیل شده است و درمان‌های دیگری که ممکن است گران‌تر یا وقت‌گیرتر باشند به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. ولی معمولاً وقت هست که درمان‌های مختلف را بررسی کنید و سپس یکی از آنها را انتخاب کنید؛ مگر اینکه نوجوان در معرض خطر خودکشی باشد که در این صورت شاید دارو و نظارت دائم لازم باشد.

خطرات استفاده از داروهای ضد افسردگی

در موارد افسردگی شدید، دارو می‌تواند علائم آن را کم کند. ولی دارو همیشه بهترین راه درمان نیست. داروها خطرات و عوارض جانبی به دنبال دارند که شامل مواردی می‌شوند که مختص کودکان و نوجوانان است. مهم است که پیش از شروع استفاده از دارو، مزیت ها و ضررهای دارو را شناسایی کنید. برای مطالعه بیشتر در این مورد به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید:  Weigh the benefits against the risks.

داروهای ضد افسردگی و مغز نوجوانان

داروهای ضد افسردگی برای بزرگسالان طراحی شده‌اند و روی بزرگسالان آزمایش شده‌اند. تاثیر آنها روی نوجوانان که مغزشان در حال رشد است، هنوز کاملاً شناخته شده نیست. برخی پژوهشگران نگران آن هستند که استفاده از داروهایی از قبیل پروزک (Prozac) برای کودکان و نوجوانان در رشد طبیعی مغز اختلال ایجاد کند. مغز نوجوانان در حال رشد سریع است و داروهای ضد افسردگی ممکن است در آن تاثیر داشته باشد، مخصوصاً در فعالیت مغز برای مدیریت استرس و تنظیم طبیعی عواطف و احساسات مختلف.

علائم هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان در اثر استفاده از داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی ممکن است که خطر افکار و رفتار خودکشی را در نوجوانان افزایش دهد. در ایالات متحده، «اداره نظارت بر غذا و دارو» (Food and Drug Administration) سازمان های داروسازی را ملزم می‌کند که روی بطری داروهای ضد افسردگی هشدار اکید خطر خودکشی را چاپ کنند. این هشدار عبارتست از خطر خودکشی ناشی از داروهای ضد افسردگی برای کودکان، نوجوانان و جوانان تا سن ٢٤ سالگی. بیشترین خطر خودکشی در ٢ ماه اول استفاده از دارو است.

در مدت استفاده از داروهای ضد افسردگی بعضی از نوجوانان و جوانان با خطر خودکشی بیشتری مواجه هستند: نوجوانان مبتلا به اختلال دو قطبی، و کسانی که در میان خویشان آنها فردی که مبتلا به اختلال دو قطبی است یا سعی کرده است خودکشی کند وجود دارد.

نوجوانانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند باید تحت نظارت از نزدیک باشند که علائم تشدید افسردگی در آنان را تشخیص دهد. این علائم عبارتند از: نشانه‌های جدید یا شدیدتر پریشانی و آشفتگی، تحریک پذیری و یا عصبانیت. تغییرات غیرعادی رفتاری نیز ممکن است خطرناک باشد.

براساس راهنمایی «اداره نظارت بر غذا و دارو»، پس از استفاده از داروهای ضد افسردگی یا افزایش مقدار دارو، نوجوان باید در این مواقع به دکتر مراجعه کند:

 علائم خطرناک برای نوجوانانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند

اگر علائم زیر را مشاهده می‌کنید، به دکتر مراجعه کنید:

 حمایت عاطفی از نوجوان تحت درمان افسردگی

اگر نوجوان افسرده تحت درمان است، مهمترین کار شما این است که به حرفش گوش دهید و از او حمایت کنید. اکنون بیش از پیش نوجوان احتیاج دارد که بداند که مورد توجه است، نزد شما پذیرفته می‌شود و از وی مراقبت خواهد شد.

درمان افسرگی نوجوانان راه پر فراز و نشیبی است. صبور باشد. از هر موفقیت کوچک خوشحال شوید و در عین حال آماده باشید که گاهی به مشکلات برخورد کنید. مهمتر از همه اینکه بر علیه خودتان قضاوت نکنید و خانواده‌تان را با دیگران مقایسه نکنید. بدانید که تا وقتی هر چه از دستتان برمی‌آید برای بهبود فرزندتان انجام می‌دهید، پدر و مادر خوبی هستید.

 مراقبت از سایر اعضای خانواده وقتی یکی از فرزندان از افسردگی رنج می‌برد

به عنوان پدر یا مادر نوجوانی که افسرده است، شاید متوجه شوید که تمام انرژی خود را صرف درمان این نوجوان می‌کنید و ممکن است که گاهی از نیازهای سایر اعضای خانواده غفلت کنید. گرچه کمک به فرزند افسرده‌‌تان مهم بوده و اولویت دارد، اما لازم است که همه خانواده را قوی و سالم نگه دارید.

 دریافت کمک بیشتر درباره افسردگی در نوجوانان

 منابع بیشتر

اطلاعات عمومی در مورد افسردگی نوجوانان

اطلاعات کلی: برای درک بیشتر انواع مختلف افسردگی در نوجوانان و علائم آنها به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Depression.

افسردگی پسران: گرچه افسردگی در دختران بیشتر شیوع دارد، افسردگی پسران علائم و خطرات ویژه‌ای دارد. برای مطالعه در این مورد، به این مقاله به زبان انگلیسی مراجعه کنید: Depression in Boys.

افسردگی دختران: از تغییر هورمن‌ها گرفته تا تغییرات اجتماعی، دختران نوجوان به کمک بیشتری نیاز دارند. برای آموختن روشهای کمک به عنوان پدر و مادر، به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Depression in Girls.

 افسردگی و خودکشی

خودکشی در نوجوانان: برای مطالعه بیشتر در مورد آمار، خطرات، علائم هشداری، روش کمک به نوجوانان و روشهای مختلف برای حمایت از والدینی که فرزندانشان را از طریق خودکشی از دست داده‌‌اند، به این سایت مراجعه کنید: About Teen Suicide.

اطلاعات کلی: برای دریافت اطلاعات کلی و علائم هشدار خودکشی، به انگلیسی، به سایت زیر مراجعه کنید: Teenage Suicide.

 افسردگی نوجوانان و رفتارهای خشونت آمیز

علائم هشدار دهنده رفتارهای خشونت آمیز در نوجوانان: برای درک اینکه چرا نوجوانان رفتار خشونت آمیز از خود نشان می‌دهند، چه کسانی در خطرهستند و والدین برای کمک چه کار می‌توانند بکنند، به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Warning Signs of Youth Violence.

افسردگی و خشونت نوجوانان: با مطالعه این سایت می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره رفتار خشونت آمیز در نوجوانان و رابطه احتمالی آن با افسردگی و اینکه والدین برای کمک چه کار می‌توانند بکنند، دریافت کنید (به انگلیسی): Depression and Violence in Teens.

 درمان افسردگی نوجوانان

درمان کودکانی که از اختلالات روانی رنج می‌برند: با مطالعه این سایت می‌توانید پاسخ اغلب پرسش‌های خود را در مورد اختلالات روانی در کودکان و افسردگی پیدا کنید (به انگلیسی): Treatment of Children with Mental Illness.

جستجوی روانشناس و روانپزشک برای کودکان و نوجوانان: برای مطالعه بیشتر درباره اینکه کجا و در چه زمانی می‌بایست برای فرزند خود از روانشناس کمک بگیرید، به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Child and Adolescent Psychiatrist Finder.

 برای معلمان:

خودکشی – تجربه نوجوانان: برای مطالعه گزارش یک معلم از خودکشی یکی از دانش آموزانش به زبان انگلیسی به این سایت مراجعه کنید: Suicide: A Teacher’s Experience. همچنین اطلاعات درباره روش های برخورد با نوجوانانی که ممکن است افسرده باشند در این سایت مندرج است.

افسردگی در مدرسه – تجربه یک دانش آموز: این گزارش از زبان نوجوانی نوشته شده است که در گذشته از افسردگی رنج می‌برده است و شامل اطلاعاتی می‌شود در مورد اینکه چگونه معلمان می‌توانند به دانش آموزان کمک کنند (به انگلیسی): Depression in School: A Student’s Trial.

 داروهای ضد افسردگی

راهنمای داروهای ضد افسردگی برای کودکان و نوجوانان: راهنمای «اداره نظارت بر غذا و دارو» که جواب دهنده سئوالهای متداول در مورد داروهای ضد افسردگی در نوجوانان است (به انگلیسی): Medication Guide: About Using Antidepressants in Children or Teenagers.

راهنمای والدین در مورد داروهای ضد افسردگی برای کودکان و نوجوانان: برای مطالعه اطلاعات کلی دولتی در مورد داروهای ضد افسردگی برای کودکان و نوجوانان به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Antidepressant Medications for Children and Adolescents: Information for Parents and Caregivers.