صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  راهنمای شناسایی افسر...
آذر
۱۴
۱۳۹۳
راهنمای شناسایی افسردگی در نوجوانان برای والدین
آذر ۱۴ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

teen-depression-350

عکس: Helpguide.org

نوشته: کارشناس ارشد ملیندا اسمیت (Melinda Smith) و دکتر جین سگال (Jeanne Segal)

اکتبر ٢٠١۴ (مهر یا آبان ١٣٩٣)

ترجمه: اهورا افشار

نشانه‌‌های افسردگی در نوجوانان را بشناسید و روش های کمک به آنها را یاد بگیرید.

افسردگی نوجوانان تنها بداخلاقی و هر از گاهی مالیخولیایی شدن نیست. بلکه مشکلی است جدی که از هر نظر زندگی وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افسردگی نوجوانان می‌تواند موجب اعتیاد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی، احساس نفرت از خود، آزار جسمی به خود، آبستن شدن، خشونت و یا حتی خودکشی شود. ولی به عنوان والدین، معلم و یا دوست، روش های مختلفی برای کمک به او در اختیار شماست. گفتگو درباره مشکل و حمایت عاطفی از نوجوان می‌تواند بسیار موثر باشد.

 درک افسردگی نوجوانان

 اگر نوجوان هستید و مشکل افسردگی دارید یا اینکه می‌خواهید به دوستی که نوجوان و افسرده است کمک کنید، به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Teenager’s Guide to Depression.

 در مورد افسردگی نوجوانان باورهای نادرست بسیاری وجود دارد. درست است که در زندگی، نوجوانی مرحله‌ای پر از فراز و نشیب محسوب می شود. ولی بیشتر نوجوانان می‌توانند بین احساس نگرانی و اضطراب این دوره و دوستی‌های خوب، درس و مشق و یا فعالیت‌های ورزشی تعادل برقرار کنند به شکلی که بتوانند احساس خوبی از خود داشته باشند. همچنین می‌توان توقع داشت که نوجوانان برخی اوقات بداخلاق باشند، ولی افسردگی مسئله دیگری است. افسردگی می‌تواند ماهیت شخصیت نوجوان را تخریب کند و موجب احساس شدید غم، ناامیدی و یا عصبانیت شود.

اینکه آیا افسردگی در نوجوانان رو به افزایش است و یا اینکه در حال حاضر آگاهی عموم در این باره بیشتر از گذشته است، مشخص نیست. ولی واقعیت این است که افسردگی بیش از آنچه بیشتر مردم فکر می‌کنند در نوجوانان شیوع دارد. گرچه افسردگی قابل درمان است، کارشناسان بر این باورند که فقط یک پنجم از نوجوانان افسرده از کمک و حمایت لازم برخوردار هستند. بر خلاف بزرگسالان که می‌توانند به تنهایی به پزشک و یا متخصص مراجعه کنند، نوجوانان می‌بایست متکی به حمایت والدین، معلمان و یا دیگر بزرگسالان باشند که افسردگی را در آنها تشخیص دهند و درمان لازم را برایشان فراهم کنند. اگر در دوستان و خویشان، فرد نوجوان دارید، خوب است که علائم افسردگی نوجوانان را بشناسید و بدانید اگر این نشانه‌ها را در آنان دیدید، چه کار باید بکنید.

 علائم افسردگی در نوجوانان

نوجوانان در زندگی با چالش های بسیاری مواجه هستند: از تغییرات جسمی بلوغ گرفته تا مسائل خودشناسی و نقش خویش در دنیای اطراف. در زمان تحول از کودک به بزرگسال، معمولاً نوجوانان با والدین مشکلاتی دارند چرا که می‌خواهند استقلال شخصی خود را اثبات کنند. به علت چنین مسائلی، تشخیص بین رفتار دمدمی نوجوانان و افسردگی، همیشه آسان نیست. نوجوانان افسرده لزوماً غمگین و یا منزوی به نظر نمی‌آیند و این مسئله را پیچیده‌تر می‌کند. در برخی نوجوانان افسرده نشانه‌های تحریک پذیری، پرخاشگری و خشم بیش از غمگینی دیده می‌شود.

علائم و نشانه‌های افسردگی در نوجوانان عبارتند از:

 • غمگینی یا ناامیدی
 • تحریک پذیری، خشم یا خصومت
 • گریه مکرر و یا مدام اشک در چشم داشتن
 • انزوا جستن از دوستان و خویشان
 • از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت های مختلف
 • تغییر در عادت های مرتبط به غذا خوردن و خوابیدن
 • بی قراری و اضطراب
 • احساس بی ارزشی و گناه
 • از دست دادن شور و شوق و انگیزه
 • خستگی و نداشتن انرژی
 • عدم توانایی تمرکز
 • فکر کردن به مرگ یا خودکشی

اگر مطمئن نیستید که نوجوانی افسرده است و یا رفتارش مناسب سن او نیست، توجه کنید که چه مدت این علائم وجود داشته اند، شدت علائم تا چه حد است و تا چه حد او«خودش نیست» و رفتارش تغییر کرده است. گرچه بعضی از مشکلات مربوط به بلوغ و نوجوانی قابل درک و پیش بینی است، تغییرات عمده و دراز مدت در شخصیت، خلق و خوی یا رفتار یک نوجوان می‌تواند نشانه مشکل بزرگ‌تری باشد.

تفاوت افسردگی در نوجوانان و بزرگسالان

افسردگی در نوجوانان با افسردگی در بزرگسالان می‌تواند تفاوت های بسیاری داشته باشد. علائم افسردگی زیر بیشتر در نوجوانان دیده می‌شود تا بزرگسالان:

 • تحریک پذیری و خشم: همانطور که گفته شد، در نوجوانان افسرده بیشتر تحریک پذیری دیده می‌شود تا غمگینی. یک نوجوان افسرده می‌تواند بداخلاق باشد، به آسانی عصبانی یا دل گیر شود، یا اینکه رفتار عصبانی و خصومت آمیز از خود نشان دهد.
 • دردهای جسمی: نوجوانان افسرده غالباً از دردهای جسمی از قبیل سردرد و دل‌ درد شکایت دارند. اگر چه معاینات فیزیکی کامل پزشکی نمی‌تواند بیماری یا علت درد را شناسایی کند، زیرا چنین دردهایی می‌توانند نشانه افسردگی باشند.
 • حساسیت شدید به انتقاد: نوجوانان افسرده دچار احساس بی‌ارزشی هستند و بنابراین به آسانی در برابر انتقاد، احساس طرد شدن و یا شکست، دل گیر و رنجور می‌شوند. این مشکل مخصوصاً در نوجوانانی شایع است که فکر می‌کنند باید در درس، هنر یا ورزش بهترین باشند.
 • انزوا جستن از بعضی افراد، ولی نه همه. گر چه بزرگسالان افسرده از همه منزوی می‌شوند، نوجوانان معمولا” چند دوست نزدیک را نگه می‌دارند. ولی نوجوانان افسرده ممکن است کمتر از گذشته اجتماعی باشند، از والدین دوری گیرند یا اینکه با افراد جدیدی دوستی کنند.

 تاثیرات افسردگی در نوجوانان

تاثیرات منفی افسردگی در نوجوانان بسیار گسترده ‌تر از دل گرفتگی است. تعداد زیادی سرکشی‌های و رفتارها و طرز برخوردهای ناسالم نوجوانان، نشان دهنده افسردگی است. موارد زیر برخی از رفتارهایی است که نوجوانان از خود نشان می‌دهند درحالیکه سعی می‌کنند با دردهای عاطفی خود کنار بیایند:

 • مشکلات در مدرسه: افسردگی می‌تواند موجب خستگی و عدم توانایی تمرکز شود. در مدرسه این مشکلات ممکن است باعث شوند که نوجوانی که پیش از این دانش آموز خوبی بوده است، سر کلاس حاضر نشود، نمره‌های پایین‌تری بگیرد، یا اینکه از درس و مشق شاکی باشد.
 • فرار کردن: بسیاری از نوجوانان افسرده از خانه فرار می‌کنند یا اینکه درباره آن حرف می‌زنند. چنین رفتاری معمولاً نشان دهنده آن است که نوجوان نمی‌داند چطور درخواست کمک کند.
 • اعتیاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی: نوجوانان ممکن است برای درمان افسردگی خود به مواد مخدر یا مشروبات الکلی پناه ببرند. متاسفانه چنین رفتاری مشکل را تشدید می‌کند. (برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به زبان انگلیسی به این سایت مراجعه کنید: Drug and alcohol abuse.(
 • نداشتن اعتماد به نفس: افسردگی می‌تواند موجب احساس زشتی، شرم، شکست و بی‌ارزشی شود یا اینکه این احساسات را تشدید کند.
 • اعتیاد به اینترنت: نوجوانان ممکن است برای فرار از مشکلاتشان به اینترنت پناه ببرند ولی استفاده بیش از حد، نوجوان را بیش از پیش منزوی می‌کند و در نتیجه احتمالاً افسرده‌تر می‌شود. (برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به زبان انگلیسی به این سایت مراجعه کنید: Internet addiction.)
 • بی پروا شدن: نوجوانان افسرده ممکن است رفتارهای خطرناک (مثل رانندگی بی‌ملاحظه و خطرناک، استفاده بیش از اندازه مشروبات الکلی و یا رفتار جنسی پرخطر) از خود نشان دهند.
 • خشونت: بعضی از نوجوانان افسرده (مخصوصاً پسرانی که تحت اذیت و آزار دیگر پسران قرار دارند) رفتار خشونت آمیز از خود نشان می‌دهند. از خود بیزاری و آرزوی مرگ می‌تواند مبدل به رفتار خشونت آمیز و حتی قتل شود. مثلاً در دبیرستان کولومباین در ایالت کولورادوی آمریکا در آپریل ١٩٩٩ (فروردین ١٣٧٨)، دو دانش آموز اسلحه به دست گرفتند ١٢ نفر را به قتل رساندند، ٢١ نفر را مجروح و سپس خودکشی کردند. همچنین در دبستان سندی هوک در ایالت کانتیکت در دسامبر ٢٠١٢ (آذر ١٣٩١) یک جوان ٢٠ ساله مادرش را به قتل رساند، سپس ٢٠ کودک و ۶ تن از کارکنان دبستان را به ضرب اسلحه کشت و پس از آن خودکشی کرد.

افسردگی در نوجوانان همچنین با چند مشکلات روحی و روانی دیگر نیز مرتبط است، مانند اختلال در غذا خوردن و یا خودآزاری.

 علائم هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان

نوجوانان و خودکشی

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خطرها، علائم هشدار دهنده و نیز طرز برخورد در زمان بحران، به سایت زیر در مورد پیشگیری از خود کشی مراجعه کنید (به انگلیسی): Suicide Prevention.

نوجوانان بسیار افسرده معمولاً به خودکشی فکر می‌کنند یا اینکه درباره آن حرف می‌زنند یا حتی برای جلب توجه سعی می‌کنند خودکشی کنند. ولی متاسفانه تعداد زیادی از آنها نیز واقعاً خودکشی می‌کنند. به همین دلیل باید همیشه تفکر و گفتگو در این مورد را جدی گرفت.

برای اکثریت قریب به اتفاق نوجوانانی که به خودکشی فکر می کنند، افسردگی و دیگر اختلالات روحی و روانی نقش عمده‌ای بازی می‌کنند. در نوجوانانی که از مواد مخدر یا مشروبات الکلی استفاده می‌کنند، خطر خودکشی دوچندان می‌شود. از آنجایی که خطر خودکشی همیشه واقعیتی است که وجود دارد، نوجوانان افسرده باید تحت نظر قرار بگیرند تا نشانه‌های افکار و یا مکالمه‌های در مورد خودکشی در آنان نادیده گرفته نشود.

نشانه‌های هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان افسرده:

 • صحبت یا شوخی کردن در مورد خودکشی
 • گفتن حرف هایی از قبیل: «بهتر است بمیرم»، «کاشکی برای همیشه ناپدید شوم»، «هیچ راه چاره‌ای نیست».
 • خیال بافی یا حرف مثبت زدن در مورد مرگ مثلاً «اگر می‌مردم، مردم مرا بیشتر دوست می‌داشتند».
 • قصه یا شعر نوشتن در مورد مرگ، مردن و یا خودکشی.
 • نشان دادن رفتار بی‌ملاحظه و خطرناک، یا درگیر شدن در تصادف هایی که به دیگران یا به خود صدمه می‌زند.
 • هدیه کردن یا رها کردن اشیائی که پیش از این آن را دوست داشتند.
 • خداحافظی کردن با دوستان و خویشان مثل اینکه دیدار مجددی در کار نخواهد بود.
 • جستجوی سلاح، دارو یا دیگر لوازم برای خودکشی.

 تشویق یک نوجوان افسرده به حرف زدن در مورد مشکلاتش

اگر فکر می‌کنید که فرزندتان یا نوجوانی که می‌شناسید افسرده است، بدون وقفه چیزی بگویید. حتی اگر مطمئن نیستید که مشکل افسردگی است یا چیز دیگری، رفتار یا عواطف مشکل سازی که در این نوجوان می‌بینید نشانه‌های یک مشکل واقعی هستند.

چه این مشکل افسردگی باشد چه نباشد، به هر حال باید برطرف شود و هرچه زودتر بهتر. نگرانی خود را با مهر و محبت با نوجوان در میان بگذارید بدون اینکه پیش قضاوتی کنید. علائم افسردگی را به او گوشزد کنید و بگویید که به چه دلیل نگرانش هستید. سپس تشویقش کنید که مشکلاتش را با شما در میان بگذارد.

ممکن است که او تمایلی به حرف زدن نداشته باشد، شاید احساس شرم کند یا اینکه بترسد حرفش موجب سوء تفاهم شود. یا اینکه نداند چطور مشکلش را بیان کند.

اگر نوجوان ادعا می‌کند که هیچ مشکلی ندارد ولی دلیل قانع کننده‌ای برای رفتارهای نشان دهنده افسردگی ندارد، به حس و غریزه خود اعتماد کنید. انکار حس قدرتمندی است. به علاوه، این نوجوان شاید باور نداشته باشد که آنچه احساس می‌کند نتیجه افسردگی است.

حمایت عاطفی: به نوجوان افسرده بگویید از هر کاری  که از دستتان بر‌ می‌آید دریغ نخواهید کرد و اینکه بدون هیچ قید و شرطی از وی حمایت خواهید کرد. بیش از حد از وی سئوال نکنید. نوجوانان دوست ندارند که با آنان مثل کودک رفتار کنید یا اینکه مورد بازجویی قرار دهید. به وضوح بیان کنید که آماده حمایت از او هستید.

ملایم برخورد کنید ولی پافشاری کنید: اگر نوجوان در اولین برخورد سفره دلش را برای شما باز نکرد، مسئله را رها نکنید. صحبت کردن در مورد افسردگی برای نوجوانان می‌تواند بسیار مشکل باشد. خواسته‌های او را محترم بشمارید ولی تاکید کنید که نگران هستید و اینکه هر موقع او خواست، به حرفش گوش خواهید داد.

بدون موعظه کردن به حرفش گوش دهید: وقتی نوجوان شروع به حرف زدن کرد، ایراد نگیرید و انتقاد نکنید. مهم این است که او با شما ارتباط برقرار کرده است. پند و اندز یا اولتیماتوم ندهید.

احساسات وی را جدی بگیرید: سعی نکنید او را قانع کنید که نباید افسرده باشد، حتی اگر دلایل ناراحتی‌اش خنده‌دار یا غیر منطقی به نظر می‌رسد. تصدیق کنید که احساس درد یا غم می‌کند. بدون اینکار ممکن است که فکر کند احساساتش را جدی نمی‌گیرید.

 درمان برای افسردگی نوجوانان

بدون درمان، افسردگی آسیب‌های بسیاری به همراه خواهد داشت. صبر نکنید که علائم افسردگی خود به خود ناپدید شوند. اگر نشانه‌های افسردگی را در نوجوانی می‌بینید به روانشناس مراجعه کنید.

وقت دکتر بگیرید که فرزندتان معاینه شود. آماده باشید که علائم افسردگی را به طور دقیق و با جزییات برای دکتر بازگو کنید: چند وقت است که این علائم در وی دیده می‌شود، زندگی روزمره او را چگونه تحت تاثیر قرار داده است و چه صفات و خصوصیات فردی از او سر می‌زند. همچنین اگر کسی از خویشان از افسردگی یا دیگر اختلالات روانی رنج می‌برد، به دکتر اطلاع دهید. برای تشخیص افسردگی، دکتر باید معاینه کامل جسمی و آزمایش خون انجام دهد که دلایل جسمی افسردگی را تشخیص دهد.

متخصص افسردگی پیدا کنید

اگر مشکلات جسمی وجود ندارد که موجب افسردگی این نوجوان می‌شود، از دکتر بخواهید که یک روانشناس یا روانپزشک متخصص نوجوانان را به شما معرفی کند. افسردگی نوجوانان مسئله پیچیده‌ای است مخصوصاً طرز درمان آن از راه دارو. برای درمان نوجوان سعی کنید روانشناسی پیدا کنید که در مورد افسردگی آموزش دیده باشد و دارای تجربه معالجه نوجوانان باشد.

برای انتخاب چنین متخصصی، نظر نوجوان را بپرسید. نوجوانان وابسته والدین هستند که تصمیمات مربوط به سلامتی آنان را بگیرند. بنابراین در زمان تصمیم گیری نظر وی را بپرسید. اگر نوجوان نمی‌تواند در مکالمه با روانشناس احساس راحتی کند یا اینکه نمی‌تواند با وی واقعاً ارتباط بر قرار کند، به دنبال یک روانشناس دیگر بگردید که ممکن است بیشتر مناسب نوجوان باشد.

تنها به دارو اتکا نکنید.

با روانشناس در مورد درمان فرزند نوجوانتان صحبت کنید. برای معالجه افسردگی نوجوانان درمان های متعددی وجود دارد از جمله جلسه‌های تک نفری گفتگو با روانشناس، جلسه‌های گروهی یا خانوادگی و یا تجویز دارو. برای مطالعه بیشتر در این مورد به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید: Treatment options for depression.

جلسه‌های تک نفری گفتگو با روانشناس معمولاً بهترین راه درمان افسردگی خفیف یا متوسط است. در طی دوره درمان، مشکلات افسردگی نوجوان ممکن است حل شوند. در غیر این صورت، شاید لازم باشد دارو تجویز شود. ولی داروهای ضد افسردگی تنها باید بخشی از برنامه درمانی باشند.

متاسفانه برخی از والدین احساس می‌کنند که دارو به آنها تحمیل شده است و درمان‌های دیگری که ممکن است گران‌تر یا وقت‌گیرتر باشند به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. ولی معمولاً وقت هست که درمان‌های مختلف را بررسی کنید و سپس یکی از آنها را انتخاب کنید؛ مگر اینکه نوجوان در معرض خطر خودکشی باشد که در این صورت شاید دارو و نظارت دائم لازم باشد.

خطرات استفاده از داروهای ضد افسردگی

در موارد افسردگی شدید، دارو می‌تواند علائم آن را کم کند. ولی دارو همیشه بهترین راه درمان نیست. داروها خطرات و عوارض جانبی به دنبال دارند که شامل مواردی می‌شوند که مختص کودکان و نوجوانان است. مهم است که پیش از شروع استفاده از دارو، مزیت ها و ضررهای دارو را شناسایی کنید. برای مطالعه بیشتر در این مورد به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید:  Weigh the benefits against the risks.

داروهای ضد افسردگی و مغز نوجوانان

داروهای ضد افسردگی برای بزرگسالان طراحی شده‌اند و روی بزرگسالان آزمایش شده‌اند. تاثیر آنها روی نوجوانان که مغزشان در حال رشد است، هنوز کاملاً شناخته شده نیست. برخی پژوهشگران نگران آن هستند که استفاده از داروهایی از قبیل پروزک (Prozac) برای کودکان و نوجوانان در رشد طبیعی مغز اختلال ایجاد کند. مغز نوجوانان در حال رشد سریع است و داروهای ضد افسردگی ممکن است در آن تاثیر داشته باشد، مخصوصاً در فعالیت مغز برای مدیریت استرس و تنظیم طبیعی عواطف و احساسات مختلف.

علائم هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان در اثر استفاده از داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی ممکن است که خطر افکار و رفتار خودکشی را در نوجوانان افزایش دهد. در ایالات متحده، «اداره نظارت بر غذا و دارو» (Food and Drug Administration) سازمان های داروسازی را ملزم می‌کند که روی بطری داروهای ضد افسردگی هشدار اکید خطر خودکشی را چاپ کنند. این هشدار عبارتست از خطر خودکشی ناشی از داروهای ضد افسردگی برای کودکان، نوجوانان و جوانان تا سن ٢۴ سالگی. بیشترین خطر خودکشی در ٢ ماه اول استفاده از دارو است.

در مدت استفاده از داروهای ضد افسردگی بعضی از نوجوانان و جوانان با خطر خودکشی بیشتری مواجه هستند: نوجوانان مبتلا به اختلال دو قطبی، و کسانی که در میان خویشان آنها فردی که مبتلا به اختلال دو قطبی است یا سعی کرده است خودکشی کند وجود دارد.

نوجوانانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند باید تحت نظارت از نزدیک باشند که علائم تشدید افسردگی در آنان را تشخیص دهد. این علائم عبارتند از: نشانه‌های جدید یا شدیدتر پریشانی و آشفتگی، تحریک پذیری و یا عصبانیت. تغییرات غیرعادی رفتاری نیز ممکن است خطرناک باشد.

براساس راهنمایی «اداره نظارت بر غذا و دارو»، پس از استفاده از داروهای ضد افسردگی یا افزایش مقدار دارو، نوجوان باید در این مواقع به دکتر مراجعه کند:

 • یک بار در هفته برای ۴ هفته اول
 • دو هفته یک بار برای ماه بعد از آن
 • ١٢ هفته پس از شروع استفاده از دارو
 • بیش از آن در صورت وجود مشکلات دیگر

 علائم خطرناک برای نوجوانانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند

اگر علائم زیر را مشاهده می‌کنید، به دکتر مراجعه کنید:

 • افکار جدید یا بیشتر در مورد خودکشی
 • تلاش برای خودکشی که خوشبختانه موفق آمیز نبوده است
 • افسردگی یا افسردگی بیشتر
 • اضطراب یا اضطراب بیشتر
 • احساس پریشانی یا بی قراری شدید
 • حمله هراس
 • بی‌خوابی
 • تحریک پذیری یا تحریک پذیری بیشتر
 • پرخاشگری، عصبانیت یا خشونت
 • انجام فعالیت های خطرناک بدون تفکر درباره آن
 • فعالیت بیش از حد و غیرعادی یا حرف زدن بیش از حد معمول (جنون خفیف یا hypomania، شیدایی یا mania)
 • دیگر تغییرات غیرعادی رفتاری

 حمایت عاطفی از نوجوان تحت درمان افسردگی

اگر نوجوان افسرده تحت درمان است، مهمترین کار شما این است که به حرفش گوش دهید و از او حمایت کنید. اکنون بیش از پیش نوجوان احتیاج دارد که بداند که مورد توجه است، نزد شما پذیرفته می‌شود و از وی مراقبت خواهد شد.

 • او را درک کنید. زندگی با یک نوجوان افسرده ممکن است خسته کننده و مشکل باشد. ممکن است برخی اوقات دچار احساس خستگی و فرسودگی، مطرود شدن، ناامیدی، آشفتگی و یا دیگر عواطف منفی شوید. در این مدت به خاطر داشته باشید که نوجوانتان عمداً شما را آزار نمی‌دهد. او بیش از شما رنج می‌برد. پس صبور باشید و سعی کنید حالش را درک کنید.
 • تشویقش کنید که نرمش و ورزش کند. ورزش می‌تواند برای تسلی افسردگی بسیار موثر باشد. راه‌هایی پیدا کنید که در زندگی روزمره نوجوان، فعالیت های فیزیکی وجود داشته باشد. راه رفتن و یا دوچرخه سواری می‌تواند مفید باشد.
 • تشویقش کنید با دیگران معاشرت کند. انزوا افسردگی را بدتر می‌کند. تشویقش کنید با دوستانش رفت و آمد داشته باشد. پیشنهاد کنید که او و دوستانش را بیرون ببرید و فعالیت هایی پشنهاد کنید که ممکن است دوست داشته باشند انجام دهند: مثلاً رفتن به باشگاه، زمین فوتبال، یا کلاسهای هنر.
 • بر جریان معالجه اش از نزدیک نظارت کنید. اطمینان حاصل کنید که کلیه دستورالعمل های درمانش را اعمال می‌کند و در جلسه‌های با روانشناس شرکت می‌کند. داروهای ضد افسردگی باید طبق نسخه و دستورات دکتر استفاده شوند. به تغییرات رفتار وی توجه کنید و اگر افسردگی وی شدیدتر شد به دکتر خبر دهید.
 • اطلاعاتتان را در مورد افسردگی تقویت کنید. اگر فرزندتان بیماریی داشت که شما از آن آگاهی زیادی نداشتید، درباره آن مطالعه کنید که اطلاعات بیشتری به دست آورید. افسردگی هم همینطور است. هر چه بیشتر بدانید بیشتر می‌توانید به فرزندتان کمک کنید. فرزندتان را نیز تشویق کنید که اطلاعات بیشتری در مورد افسردگی به دست آورد. مطالعه در مورد افسردگی به فرزندتان خواهد آموخت که تنها نیست. همچنین در نتیجه مطالعه، فرزندتان درک بهتری از افسردگی خواهد داشت.

درمان افسرگی نوجوانان راه پر فراز و نشیبی است. صبور باشد. از هر موفقیت کوچک خوشحال شوید و در عین حال آماده باشید که گاهی به مشکلات برخورد کنید. مهمتر از همه اینکه بر علیه خودتان قضاوت نکنید و خانواده‌تان را با دیگران مقایسه نکنید. بدانید که تا وقتی هر چه از دستتان برمی‌آید برای بهبود فرزندتان انجام می‌دهید، پدر و مادر خوبی هستید.

 مراقبت از سایر اعضای خانواده وقتی یکی از فرزندان از افسردگی رنج می‌برد

به عنوان پدر یا مادر نوجوانی که افسرده است، شاید متوجه شوید که تمام انرژی خود را صرف درمان این نوجوان می‌کنید و ممکن است که گاهی از نیازهای سایر اعضای خانواده غفلت کنید. گرچه کمک به فرزند افسرده‌‌تان مهم بوده و اولویت دارد، اما لازم است که همه خانواده را قوی و سالم نگه دارید.

 • از خودتان مراقبت کنید. برای کمک به فرزند نوجوان افسرده‌تان، لازم است که خودتان سالم باشید و تفکر مثبت داشته باشید. از نیازهای خودتان چشم پوشی نکنید. استرس این موقعیت ممکن است احساسات و عواطف شما را تحت تاثیر قرار دهد. می‌بایست سلامت خودتان را حفظ کنید: غذای مناسب بخورید، به اندازه کافی بخوابید و برای خودتان وقتِ انجام کارهایی را که خوشحالتان می‌کنند در نظر بگیرید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید: Take care of yourself.
 • برای خودتان از دیگران حمایت عاطفی بگیرید. با دوستانتان معاشرت کنید و یا در گروه‌های حمایت شرکت کنید. در صورت لزوم، برای خودتان به روانشناس مراجعه کنید. اشکالی ندارد که گاهی احساس ضعف، ناامیدی، درماندگی و یا عصبانیت کنید. به جای اینکه این احساسات را در درون خودتان نگه دارید، با دیگران درباره اینکه چطور افسردگی فرزندتان شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد صحبت کنید.
 • با دیگر افراد خانواده رو راست باشید. برای «محافظت» از دیگر فرزندانتان، سعی نکنید مشکل افسردگی را انکار کنید. وقتی مشکلی وجود دارد، کودکان آن را احساس می‌کنند. اگر اطلاعات درست و واقعی را از شما به دست نیاورند، ممکن است که با استفاده از تخیلات قوی‌شان مشکلات را شدیدتر از آنچه که هست تصور کنند. با آنها رو راست باشید و بگذارید که سئوالاتشان را از شما بپرسند و احساساتشان را با شما در میان بگذارند.
 • دیگر فرزندانتان را فراموش نکنید. افسردگی در یکی از فرزندان، ممکن است در سایر اعضای خانواده احساس نگرانی و اضطراب ایجاد کند. خواهران و برادران ممکن است به توجه ویژه‌ای و یا حتی کمک روانشناس احتیاج داشته باشند که بتوانند با احساسات خود در مورد این وضعیت کنار بیایند.
 • دیگران را مقصر ندانید. تقصیر افسردگی فرزندتان را به عهده گرفتن یا دیگری را مقصر دانستن نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه به استرس همه افراد خانواده می‌افزاید. به علاوه، افسردگی در اثر مجموعه‌ای از مسائل مختلف به وجود می‌آید (مگر در مورد غفلت از فرزندان و یا سوء استفاده از کودکان). پس معمولاً هیچ کدام از اعضای خانواده مسئول افسردگی فرزندتان نیستند.

 دریافت کمک بیشتر درباره افسردگی در نوجوانان

 • برای مطالعه بیشتر درباره کمک به خویشتن و یا به یک دوست به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید:Teenager’s Guide to Depression.
 • برای مطالعه بیشتر در مورد کمک به یک فرد افسرده و در عین حال مراقبت از خویشتن به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید: Helping a Depressed Person.
 • برای مطالعه بیشتر درباره معالجه، داروها و تغییرات لازم در زندگی روزمره به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید: Depression Treatment.
 • برای مطالعه بیشتر در مورد کمک به خویشتن و روش های مقابله با افسردگی به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید: Dealing with Depression.
 • برای مطالعه بیشتر درباره داروهای ضدافسردگی به زبان انگلیسی، به این سایت مراجعه کنید:Antidepressants (Depression Medication)  .
 • برای مطالعه بیشتر درباره نوجوانانی که رفتار عصبانی، خشونت آمیز، تخلف، یا دیگر اختلالات رفتاری از خود نشان می‌دهند به این سایت مراجعه کنید (به زبان انگلیسی): Helping Troubled Teens.
 • برای مطالعه بیشتر به زبان انگلیسی درباره کمک به کودکان و نوجوانانی که تحت آزار و اذیت دیگر کودکان و نوجوانان قرار دارند، به این سایت مراجعه کنید: Dealing with Bullying.
 • برای مطالعه بیشتر به زبان انگلیسی درباره کمک به کودکان و نوجوانانی که در اینترنت تحت آزار و اذیت دیگر کودکان و نوجوانان قرار دارند، به این سایت مراجعه کنید: Dealing with Cyberbullying.
 • برای مطالعه بیشتر در مورد تفکر درباره خودکوشی به زبان انگلیسی به این سایت مراجعه کنید: Suicide Help.
 • برای مطالعه بیشتر به زبان انگلیسی درباره جلوگیری از خودکشی، به این سایت مراجعه کنید: Suicide Prevention.

 منابع بیشتر

اطلاعات عمومی در مورد افسردگی نوجوانان

اطلاعات کلی: برای درک بیشتر انواع مختلف افسردگی در نوجوانان و علائم آنها به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Depression.

افسردگی پسران: گرچه افسردگی در دختران بیشتر شیوع دارد، افسردگی پسران علائم و خطرات ویژه‌ای دارد. برای مطالعه در این مورد، به این مقاله به زبان انگلیسی مراجعه کنید: Depression in Boys.

افسردگی دختران: از تغییر هورمن‌ها گرفته تا تغییرات اجتماعی، دختران نوجوان به کمک بیشتری نیاز دارند. برای آموختن روشهای کمک به عنوان پدر و مادر، به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Depression in Girls.

 افسردگی و خودکشی

خودکشی در نوجوانان: برای مطالعه بیشتر در مورد آمار، خطرات، علائم هشداری، روش کمک به نوجوانان و روشهای مختلف برای حمایت از والدینی که فرزندانشان را از طریق خودکشی از دست داده‌‌اند، به این سایت مراجعه کنید: About Teen Suicide.

اطلاعات کلی: برای دریافت اطلاعات کلی و علائم هشدار خودکشی، به انگلیسی، به سایت زیر مراجعه کنید: Teenage Suicide.

 افسردگی نوجوانان و رفتارهای خشونت آمیز

علائم هشدار دهنده رفتارهای خشونت آمیز در نوجوانان: برای درک اینکه چرا نوجوانان رفتار خشونت آمیز از خود نشان می‌دهند، چه کسانی در خطرهستند و والدین برای کمک چه کار می‌توانند بکنند، به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Warning Signs of Youth Violence.

افسردگی و خشونت نوجوانان: با مطالعه این سایت می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره رفتار خشونت آمیز در نوجوانان و رابطه احتمالی آن با افسردگی و اینکه والدین برای کمک چه کار می‌توانند بکنند، دریافت کنید (به انگلیسی): Depression and Violence in Teens.

 درمان افسردگی نوجوانان

درمان کودکانی که از اختلالات روانی رنج می‌برند: با مطالعه این سایت می‌توانید پاسخ اغلب پرسش‌های خود را در مورد اختلالات روانی در کودکان و افسردگی پیدا کنید (به انگلیسی): Treatment of Children with Mental Illness.

جستجوی روانشناس و روانپزشک برای کودکان و نوجوانان: برای مطالعه بیشتر درباره اینکه کجا و در چه زمانی می‌بایست برای فرزند خود از روانشناس کمک بگیرید، به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Child and Adolescent Psychiatrist Finder.

 برای معلمان:

خودکشی – تجربه نوجوانان: برای مطالعه گزارش یک معلم از خودکشی یکی از دانش آموزانش به زبان انگلیسی به این سایت مراجعه کنید: Suicide: A Teacher’s Experience. همچنین اطلاعات درباره روش های برخورد با نوجوانانی که ممکن است افسرده باشند در این سایت مندرج است.

افسردگی در مدرسه – تجربه یک دانش آموز: این گزارش از زبان نوجوانی نوشته شده است که در گذشته از افسردگی رنج می‌برده است و شامل اطلاعاتی می‌شود در مورد اینکه چگونه معلمان می‌توانند به دانش آموزان کمک کنند (به انگلیسی): Depression in School: A Student’s Trial.

 داروهای ضد افسردگی

راهنمای داروهای ضد افسردگی برای کودکان و نوجوانان: راهنمای «اداره نظارت بر غذا و دارو» که جواب دهنده سئوالهای متداول در مورد داروهای ضد افسردگی در نوجوانان است (به انگلیسی): Medication Guide: About Using Antidepressants in Children or Teenagers.

راهنمای والدین در مورد داروهای ضد افسردگی برای کودکان و نوجوانان: برای مطالعه اطلاعات کلی دولتی در مورد داروهای ضد افسردگی برای کودکان و نوجوانان به این سایت مراجعه کنید (به انگلیسی): Antidepressant Medications for Children and Adolescents: Information for Parents and Caregivers.Leave a reply

Your email address will not be published.