صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اعلام آمادگی بهزیستی...
آذر
۱۲
۱۳۹۳
اعلام آمادگی بهزیستی برای رفع مشکلات بیمه درمانی کودکان کار و خیابان
آذر ۱۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

2-2348.jpg

عکس: ایسنا

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی کشور با تشریح مشکلات کودکان کار و خیابان از آمادگی این سازمان به منظور رفع و حل مشکل بیمه درمانی این دسته از کودکان خبر داد.

ولی‌الله نصر در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: در آیین‌نامه‌ای که در سال ۸۴ توسط هیات وزیران به تصویب رسیده است، از ۱۱ دستگاهی که در ارتباط مستقیم با کودکان کار و خیابان هستند نام برده شده و وظایف هر یک مشخص شده است.

وی در این باره تصریح کرد: وظیفه جذب و شناسایی کودکان بر عهده شهرداری بوده و سازمان بیمه خدمات درمانی و تامین اجتماعی نیز در حوزه بیمه این کودکان و خانواده آنها و وزارت بهداشت وظیفه درمان، آموزش و پرورش نیز وظیفه ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل را برعهده دارند.

نصر ادامه داد: وظایف کمیته امداد، هلال‌احمر، نیروی انتظامی، دادگستری و… نیز هرکدام در این آیین‌نامه به طور کامل مشخص شده است.

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی کشور در این باره گفت: یکی از وظایف سازمان بهزیستی این است که اگر این کودکان بی‌سرپرست هستند، آنان را در مراکز شبانه‌روزی خود نگهداری کرده و اگر بدسرپرست هستند زمینه بازگشت آنها را به خانواده‌هایشان فراهم کنند و یا اگر جزو افراد معلول محسوب می‌شوند، خدمات خاص معلولان به آنها ارائه کند.

وی ضمن اینکه از سال ۸۴ که این آیین‌نامه تصویب شد تا اواخرسال گذشته هیچ‌گونه جلسه‌ای در راستای هماهنگی‌های لازم میان ۱۱ دستگاه صورت نگرفته بود، گفت: از اواخر سال گذشته تنها دو جلسه با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و نمایندگان ۱۱ دستگاه انجام شده و همچنین دبیرخانه دائمی حمایت از کودکان خیابانی نیز در وزارتخانه تشکیل شده است.

نصر ادامه داد: آیین‌نامه‌ای که در سال ۸۴ تصویب شده بود از جمله ادغام برخی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها با یکدیگر و همچنین نادیده گرفتن وزارت کشور و دفتر اتباع امور خارجی و… در آن وجود داشت که تمام این اصلاحات در حال حاضر صورت گرفته است و امید است در جلسه سوم اصلاحیه این آیین‌نامه تصویب و به هیات وزیران تحویل داده شود.

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به اینکه تاکنون سازمان بهزیستی و شهرداری از جمله دستگاه‌هایی بودند که اقدامات خوبی در راستای حمایت از کودکان کار و خیابان انجام داده‌اند، گفت: در حال حاضر مراکز شبانه‌روزی در استان‌های کشور وجود دارد که کودکان خیابان و کار می‌توانند در آنجا اسکان داشته باشند.

وی ادامه داد: در سال گذشته طرح جدیدی به نام «طرح آموزشی و حمایتی کودک و خانواده» در پنج استان تهران، البرز، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و همدان اجرا شد.

نصر در این باره تصریح کرد: در این طرح با رویکرد NGOمحوری و اجتماع‌محوری از خدمات موسسات غیردولتی استفاده و به آنها آموزش دادیم که چطور با کودکان کار و خیابان ارتباط برقرار کرده و آنان را جذب کنند.

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با هدف اجرای این طرح گفت: هدف ما این است که مراکز اورژانس جایگزین مراکز شبانه‌روزی شوند و آسیب‌هایی که متوجه این کودکان است را کاهش داده و از آنها جلوگیری کنیم و همچنین در راستای جبران ضعف و کمبودهای این افراد نیز اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی همچنین ادامه داد: برای مثال اگر خانواده این افراد دچار ضعف اقتصادی است، در جهت توانمندسازی آنان اقدام کنیم. همچنین مشکلات بیمه‌ای و درمانی این افراد را حل کرده که در این راستا نیازمند همکاری با ۱۰ دستگاه دیگر شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان هستیم.

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به برخی از مشکلات این کودکان گفت: بسیاری از این کودکان فاقد اوراق هویتی هستند و یا به دلیل اینکه زمان زیادی از روز را در خیابان سپری می‌کنند، به مدرسه نرفتند و عقب مانده تحصیلی محسوب می‌شوند و باید آموزش و پرورش تمهیدات خاصی برای آنان در نظر گیرد.

نصر همچنین به مسائل درمانی این کودکان اشاره کرد و گفت: تعداد قابل توجهی از این کودکان و خانواده‌های آنان با اجرای طرح «بیمه سلامت ایرانیان» بیمه شده‌اند و در حال حاضر نیز اگر هر یک از این افراد مشکلاتی دراین خصوص داشته باشند، آماده رسیدگی و حل آن هستیم.

وی ادامه ادامه داد: در حال حاضر اگر کودکان کار و خیابان به مراکز بهزیستی مراجعه و برای ادامه درمان لازم باشد به بیمارستان ارجاع شوند، تمام هزینه‌های آنها را بهزیستی متحمل می‌شود.

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به مصاحبه دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که عنوان کردند درمان کودکان کار و خیابان به صورت رایگان انجام می‌شود، گفت: ضمن تشکر از اقدامات موثر دکتر هاشمی باید بگوییم که خواهان یک اقدام عملیاتی در این خصوص هستیم و نیاز است که در هر استان به همکاران بهزیستی و شهرداری درخصوص درمان کودکان کار و خیابان، معرفی شوند.

نصر همچنین در ارتباط با توسعه طرح «آموزشی و حمایتی کودک و خانواده» گفت: این طرح تا پایان سال در ۱۵ استان دیگر نیز اجرا خواهد شد.

وی ضمن اشاره به نتایج خوب این طرح در پنج استانی که اجرایی شده است، گفت: کودکان خیابان و کار در پنج استانی که این طرح انجام شده است، دارای پایگاه‌های اجتماعی بوده و اقداماتی چون تشکیل تیم‌های ورزشی و… را انجام داده و همچنین برخی از آنها جذب پایگاه‌های بسیج شده‌اند و هویت اجتماعی خود را بازیافته و ما نیز در قالب یک هویت جدید به خود و خانواده آنان خدمات مشاوره‌ای و مددکاری ارائه می‌دهیم.

نصر همچنین گفت: در حال حاضر پنج هزار کودک کار و خیابان تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند و به حدود ۶۰ درصد خانواده‌های آنان نیز خدماتی ارائه شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه خدماتی که به این خانواده‌ها ارائه می‌شود متفاوت است، اظهار کرد: در زمینه‌های درمان، بیمه، اقتصاد، خودکفایی و… با توجه به نیاز خانواده خدمات گوناگونی به آنها ارائه شده و درصدد گسترش این خدمات هستیم.

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی کشور در پایان گفت: رسیدگی به مسائل و مشکلات کودکان کار و خیابان نیازمند همکاری‌های سایر دستگاه‌های کشور با یکدیگر است و امیدواریم بتوانیم در راستای رفع مشکلات این کودکان اقدامات شایسته‌ای انجام دهیم زیرا کودکان سرمایه‌های کشور هستند و باید به آنان توجه ویژه شود.

۱۲ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.