صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  85 درصد معلولیت‌ها ق...
آذر
۱۱
۱۳۹۳
۸۵ درصد معلولیت‌ها قابل پیش‌بینی است
آذر ۱۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

201412~1

عکس: خبرگزاری میزان

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به ایجاد مرکز جامع یادگیری در ۷۰۰ منطقه آموزشی کشور، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد ۸۰ تا ۸۵ درصد معلولیت‌ها قابل پیش‌بینی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی میزان، مجید قدمی امروز در نشست خبری که به مناسبت ۱۲ آذرماه روز جهانی معلولان در سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور برگزار شد، در سخنانی اظهارکرد: یکی از شاخص‌های کیفیت نظام آموزشی، میزان توجه به تفاوت‌های فردی است.

وی در ادامه با بیان این مطلب که تحقیقات نشان می‌دهد افراد در شرایط طبیعی تا ۱۰ درصد با دیگران متفاوت هستند، افزود: تفاوت‌های فردی مانند کم‌شنوایی، نابینایی، مشکلات رفتاری یا اشخاصی که دارای مشکل جسمی و حرکتی هستند و اختلالات یادگیری دارند، جزو این گروه به شمار می روند.

وی با تاکید بر اینکه در نظام آموزشی ما نیز به این تفاوت‌ها توجه شده است، گفت:رویکرد ما در سازمان آموزش و پرورش استثنایی، جداسازی نیست؛ زمانی توصیه می‌شد که این افراد جدا شوند و در مدرسه و کلاس خاصی قرار گیرند، اما ۲۰ سال است که آموزش و پرورش با این رویه یعنی آماده کردن فرد برای زندگی حرکت می‌کند بنابراین در کلاس و مدرسه خاص نمی‌توانیم فرد را برای زندگی آماده سازیم.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور یادآور شد: رویکرد دانش‌آموزان با نیاز ویژه این است که در کنار دیگران قرار گیرند و نزدیک به ۳۸ هزار نفر در این سیستم در کنار بچه‌های عادی و ۷۲ هزار نفر در مدارس خاص هستند.

وجود ۱۶۰۰ مدرسه در سیستم خاص

قدمی اضافه کرد: بالغ بر ۱۶۰۰ مدرسه در سیستم خاص وجود دارد، یعنی ۷۲ هزار نفر در این تعداد مدارس حضور دارند و بیشترین گروه کم‌توان ذهنی بوده که از نظر هوشی ۳۰ نمره کمتر از بچه‌های عادی هستند؛ بهره هوشی در مدارس خاص بین ۵۰ تا ۷۰ است که اگر زیر عدد ۵۰ باشد به سازمان بهزیستی می‌روند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ادامه داد: اگر بهره هوشی بین ۷۰ تا ۹۰ باشد، آنها دیرآموز یا مرزی هستند و اینها حدود ۵۰ هزار نفر بودند که در سنجش سلامت سال گذشته شناسایی شدند.

وی تصریح کرد: دیرآموزها با نگاه آموزش عادی جایشان در فراگیر است، اما در نظام عادی باید معلم آموزش ببیند و امسال با همکاری معاونت آموزش ابتدایی در این خصوص برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور خاطرنشان کرد: از اول آذرماه به طور آزمایشی، طرح سنجش ۱۰ درصد از پیش‌دبستان‌ها را انجام دادیم تا دانش‌آموزان استثنایی را شناسایی کنیم و از بهمن‌ماه تا مهرماه بتوانیم برنامه مداخله را انجام دهیم و اولیای بچه‌های متفاوت را آموزش دهیم.

وی با بیان برخی برنامه‌های اولویت‌دار سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور افزود: اولویت ما این است که کتاب‌های درسی نابینایان که کتاب‌های عادی دارند به بریل تبدیل شود و این دانش‌آموزان در دوره متوسطه به علوم انسانی می‌روند.

قدمی افزود: دانش‌آموزان ناشنوا نیز همان کتاب عادی را دارند که به معلم آموزش لازم را می‌دهیم و این دانش‌آموزان در مقطع متوسطه به فنی و حرفه‌ای می‌روند و دانش‌آموزان جسمی نیز دارای کتاب‌های عادی هستند و در آموزش فراگیر توصیه می‌کنیم که این سه گروه در کنار هم قرار گیرند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور عنوان کرد: برنامه ‌دیگری که در دست اقدام و در حال انجام است، تعریف کتاب‌هاست و همه کارهایی که سازمان پژوهش انجام می‌دهد ما نیز انجام می‌دهیم، برای نمونه کتاب دانش‌آموزان کم‌توان ذهنی را می‌نویسیم.

وی ادامه داد: دوره راهنمایی یا متوسطه اول، دوره پیش‌حرفه‌ای است و در دوره متوسطه برای دانش‌آموزان یک حرفه ساده در توان هوشی آنها در نظر می‌گیریم و امسال نیز بیش از ۹۰ درصد کتاب‌ها به موقع به مدارس استثنایی رسیده است.

قدمی اضافه کرد: محور دیگری که بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم بحث آموزش‌های ضمن‌خدمت تخصصی است، چرا که کار در این سازمان بسیار تخصصی بوده و معلمان ما دائماً نیاز به آموزش دارند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت:‌بنابراین وقتی نیروهای ما بازنشسته می‌شوند باید نیرو وارد کنیم و نیروهای توانبخشی نیز در مدرسه داریم مانند فیزیوتراپ‌ها و گفتاردرمان‌ها که این هزینه بسیاری به همراه دارد.

وی یادآور شد: جذب نیروی انسانی تخصصی برای مدارس استثنایی باید با نگاه خاص صورت گیرد و در سال‌های آینده باید به جای نیروهای بازنشسته، نیرو جذب کنیم و نیروهای موجود را نیز آموزش دهیم که در این خصوص در منطقه ولنجک نیز یک مرکز آموزشی داریم.

قدمی تصریح کرد: نکته دیگر، آموزش اولیای دانش‌آموزان است و اعتقاد داریم اگر آموزش اولیا را گسترش دهیم در جهت پیشگیری قدم‌های خوبی برداشته‌ایم و تحقیقات نشان می‌دهد ۸۰ تا ۸۵ درصد معلولیت‌ها قابل پیش‌بینی است.

وی ادامه داد: در خصوص آموزش، بحث فرزنددار شدن اولیاء و نحوه برخورد کردن با فرزندان معلول بسیار مهم است، برای نمونه اینکه یک ناشنوا و نابینا چه تأثیری در تعاملات خود دارد و خانواده چگونه توقع خود را با ظرفیت فرزند معلول خود مطابقت دهد.

هزینه بالای تحصیل این دانش آموزان برای نظام آموزش کشور

‌رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: در مجموع، نظام آموزشی ما در سال ۳ تا ۴ برابر دانش‌آموز عادی برای دانش‌آموز استثنایی هزینه می‌کند.

قدمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخشی از سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی توسط دولت و بخشی توسط اولیاء پرداخت می‌شود و ما برنامه‌ای داریم تا در آینده مشکل را ابتدا از مناطق محروم و سپس در سایر مناطق برطرف کنیم و آمارهای ما نشان می‌دهد تعدادی از محصلان ما به دلیل مشکل ایاب و ذهاب و هزینه‌های آن به مدرسه نمی‌روند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اضافه کرد: باید از ظرفیت استان‌ها و شهرداری استفاده کرد و شهرداری تهران نیز قول‌هایی داده است و توسعه مراکز اختلالات یادگیری (LD) از دیگر برنامه‌هایمان است.

وی ادامه داد: باید این مراکز به شکل دولتی و غیردولتی گسترش دهیم تا دانش‌آموزان که در مدارس عادی هستند دچار افت نشوند که البته بار مالی دارد که دولت متقبل می‌شود و این کار جزو برنامه‌های وزیر آموزش و پرورش در راستای کیفیت‌بخشی آموزشی و ارائه خدمات تخصصی است.

قدمی یادآور شد: محور دیگر برنامه اصلی ما این است که در مراکز آموزشی جای یک مرکز کم است و آن مرکز جامع یادگیری است تا دانش‌آموزان با مشکلات یادگیری را، سنجش کرده و خدمات دهیم و مقدمات این کار را با معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش فراهم می‌کنیم تا در ۷۰۰ منطقه آموزشی کشور این کار را انجام دهیم.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در خصوص جذب نیروی موردنیاز آموزش و پرورش استثنایی گفت:‌ دانشگاه فرهنگیان رشته‌های مربوط به دانش‌آموزان استثنایی را دارد و نیروهای توانبخشی را نیز از دانشکده‌های توانبخشی تأمین می‌کنیم، اما نیروی معلم صرفاً از دانشگاه فرهنگیان جذب می‌شود و ۲۱ هزار نفر کادر شامل معلم، کادر دفتری و اداری برای ۷۲ هزار دانش‌آموز استثنایی فعالیت می‌کند.

وی بیان کرد: بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر در سال خروجی نیرو داریم و به دنبال استفاده از طرح سرباز در مدارس‌مان، البته با شرایط خاص گزینش هستیم.

قدمی با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی معلولان، «توسعه پایدار، نوید فناوری است»، گفت: فناوری جدید در ارائه خدمات به معلولان تأثیرات شگرفی ایجاد کرده است و ما به دنبال این هستیم تا با توجه به توان مالی خود این امکانات را وارد کنیم و باید بخش‌ها و سازمان‌های مختلف نیز وارد میدان شوند.

وی افزود: معلولیت مشکل جامعه است نه فرد؛ این نگاه جهانی است و به جای اینکه مجموع شرایط را برای خانواده معلول تعریف کنیم باید جامعه در ایجاد شرایط اجتماعی و امکانات با نگاه تفاوت‌های فردی عمل کند و باید یک پیوست حقوق معلولان برای پروژه‌های مختلف داشته باشیم و زندگی فرد معلول مورد حمایت قرار گیرد.

سعی می‌کنیم مشکل سرویس و بیمه دارویی را برطرف کنیم

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور خاطرنشان کرد: در حوزه آموزش و پرورش قدم های خوبی برداشته شده و سعی می‌کنیم مشکل سرویس و بیمه دارویی را برطرف کنیم و در طول تابستان سال گذشته نیز در حوزه کم‌توانان ذهنی ۷۱۶ نفر، در حوزه ناشنوایان ۴۴۵ نفر، در حوزه نابینایان ۲۴۵ نفر و در حوزه جسمی و حرکتی ۱۶۴ نفر در رشته‌های ورزشی مانند گلبال، تنیس و آمادگی جسمانی شرکت کردند.

قدمی اضافه کرد: در تابستان گذشته ۷۰۰ میلیون تومان هزینه برای مسابقات ورزشی و تجهیزات ورزشی خرج شده است و سرانه آنها را در شروع تحصیلی داده‌ایم.

 ۱۱ اذر ۱۳۹۳



Leave a reply

Your email address will not be published.