صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  چرا آمار کودک و همسر...
آذر
۱۱
۱۳۹۳
چرا آمار کودک و همسرآزاری در برخی استان ها کمتر است؟
آذر ۱۱ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

7084

عکس: ایسنا

معاون مرکز اورژانس اجتماعی بهزیستی کشور گفت: در استانهای محروم و مرزی کشور آمار کودک آزاری و همسرآزاری بیشتر است.

حسین اسدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه همدان، اظهار کرد: استان تهران که بیشترین آمار گزارشات همسرآزاری و کودک آزاری را دارند ناشی از وجود جمعیت زیاد استان بوده و آگاهی خانواده ها از اورژانس اجتماعی موجب شده آنها راحت‌تر بتوانند موضوعات را گزارش دهند.

وی افزود: گاهی آمار کودک آزاری و همسر آزاری در برخی استانها بسیار پایین تر از حد واقعی آن است چرا که خانواده‌ها موضوع را می پوشانند و اعلام نمی کنند؛ همچنین کودکان از حقوق خود آگاهی نداشته و با شماره ۱۲۳ آشنایی ندارند به این ترتیب آمار کودک آزاری و همسرآزاری در برخی استانها پایین است.

اسدبیگی خاطرنشان کرد: آمار کودک آزاری و همسر آزاری در استان همدان در حد متعادل است و در هیچ جای دنیا نمی توان به نبود کودک آزاری و همسر آزاری دست یافت.

تمامی مهدکودکهای باید به دوربین مدار بسته مجهز شوند

وی به وقوع حادثه کودک آزاری در یکی از مهدکودکهای استان اردبیل اشاره کرد و افزود: نظارت بر مهدکودکها خیلی خوب است و این اتفاق یکبار به وقوع پیوست که در حال حاضر این مرکز تعطیل شده و در برخی کشورهای پیشرفته دنیا هم از این گونه اتفاقات وجود دارد.

اسدبیگی تصریح کرد: تمامی مهدکودکهای فعال در سطح کشور تحت نظر سازمان بهزیستی هستند و باید به دوربین مدار بسته مجهز شوند اما برخی مهدکودکها به علت مشکلات اقتصادی به دوربین مدار بسته مجهز نشده‌اند و اعتبار خاصی در این زمینه برای بهزیستی در نظر گرفته نشده است اما برخی مهدها از گذشت به این دوربین‌ها مجهز هستند.

ارتباط مستقیم مشکلات اقتصادی با کودک آزاری و همسرآزاری

وی خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی با کودک آزاری و همسرآزاری ارتباط مستقیم داشته و بسیاری از آسیبهای اجتماعی دیگر که در جامعه به وقوع می پیوندد بیشتر به علت مشکلات اقتصادی و عدم توانایی درآمد است که خانواده‌ها را دچار معضل کرده و آنها را با بی حوصلگی مواجه می کند.

اسدبیگی ادامه داد: گاهی برخی والدین به علت عدم توانایی اقتصادی به کودکانشان آزار می‌رسانند.

وی تصریح کرد: کودکانی که بیش فعال هستند ، والدین خود را بسیار مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند که والدین از نوع رفتار آنها اطلاع نداشته و گاهی آنها را تنبیه می کنند در حالیکه باید در این شرایط آنها را به روانپزشک برده و از آزار و اذیت کودکانشان خودداری کنند.

وی با بیان اینکه پیشگیری از دو موضوع کودک آزاری و همسرآزاری در جامعه برای بهزیستی اهمیت دارد، گفت: کودکان توان دفاع از حقوق خود را ندارند اما زنان می توانند در صورتی که مورد آزار قرار می گیرند به دادگاه مراجعه کرده و شکایت کنند، به این ترتیب کودکان توانایی دفاع از خودشان را ندارند که در این راستا برای موضوع کودک آزاری باید بیشتر کار کنیم.

ضرورت روشن شدن تکلیف مراکز پیش دبستانی

اسدبیگی یادآور شد: تمامی مهدکودکها زیر نظر مجموعه بهزیستی بوده اما مراکز پیش دبستانی معلق بوده و باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شوند که باید زیر نظر بهزیستی باشند یا آموزش و پرورش؟

وی گفت: هر ارگانی که بهتر می‌تواند این مجموعه را تحت پوشش قرار دهد باید متعهد شود که مسئولان باید در این زمینه تدابیر مناسب را در نظر بگیرند.

۱۰ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.