صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آرت مناسب ترین روش د...
آذر
۱۰
۱۳۹۳
آرت مناسب ترین روش درمانی ایدز است
آذر ۱۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81408952-6113271

عکس: ایرنا

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: ما با کمک یکدیگر می توانیم با فراهم آوردن فرصت درمان برای افراد مبتلا به اچ آی وی به منظور نیل به سطح ویروسی غیرقابل شناسایی به ایدز خاتمه دهیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، دکتر «علاء علوان» امروز با ارسال پیامی به همایش روز جهانی ایدز (۱۰ آذر ماه) در تهران این مطلب را اعلام کرد.

وی در این پیام که توسط دکتر «جیهان طاویلا» نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران در این همایش قرائت شد ، خاطر نشان کرد، افراد مبتلا به اچ آی وی ، امروزه می­توانند زندگی طولانی، سالم و بهینه ای داشته باشند. امروزه روش درمانی موسم به ART کم ضرر تر و برای بیمار و درمانگر ساده تر شده است. افراد مبتلا به اچ آی وی که از درمان ART با مجموعه ای درست از داروها استفاده می کنند می توانند ویروس را کنترل کرده و آن را به سطح غیرقابل شناسایی برسانند.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در ادامه خاطر نشان کرد، این روش سیستم ایمنی بدن را به حد مقابله با عفونت های فرصت طلب و سرطانها قوی نگه می دارد. هر فرد مبتلا به اچ آی وی در طول عمر خود حق دسترسی به بالاترین و با کیفیت ترین سطح قابل دستیابی درمان را دارد.

وی ادامه داد، همچنین استفاده موثر از این روش درمان می تواند به بیماران مبتلا به اچ آی وی کمک کند که عفونت خود را به افرادی غیرمبتلا منتقل نکنند. به طور مشابه، زمانی که عفونت به سطح غیرقابل شناسایی رسید، زنان باردار مبتلا به اچ آی وی می توانند بدون انتقال ویروس، کودک خود را به دنیا آورند.

علاوه بر مزیت پشگیرانه کاهش فعالیت ویروس به میزان غیرقابل شناسایی در فرد مزیتی برای سلامت کلی جامعه دارد، با اجرای برنامه های ART و دستیابی به سطح غیرقابل تشخیص ویروس در مقیاس وسیع، احتمال انتقال ویروس از افراد مبتلا به HIV به سایر افراد کاهش می ­یابد. این یک دستیابی بزرگ در عرصه بهداشت عمومی می باشد که در نهایت منجر به کنترل شیوع اچ آی وی خواهد شد.

این مقام سازمان جهانی بهداشت افزود، تلاشها برای گسترش استفاده از ART در میان کشورهای عضو منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت ادامه دارد. در سال گذشته منطقه ما شاهد رشد ۴۶ درصدی در تعداد افراد مبتلا به اچ آی وی که از روشهای درمانی استفاده می کنند، بوده است به طوری که این تعداد از ۲۵ هزار نفر در سال ۲۰۱۲ به ۳۹ هزار نفر در سال ۲۰۱۳ رسیده است.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: اگر چه این دستیابی قابل تقدیر می باشد اما تلاشها برای گسترش پوشش ART، که هنوز کمتر از ۲۵ درصد افراد مبتلا را شامل می شود، باید ادامه یابد.

به منظور دریافت بهره مندی بیشتر از پیشرفتهای صورت گرفته در زمینه درمان اچ آی وی ، سیستمهای بهداشتی باید قدرتمند بوده و دسترسی تمام افراد نیازمند به درمان را تضمین کنند، دسترسی به درمان با برقراری امکان دسترسی افراد مبتلا به اچ آی وی به خدمات تشخیصی، انجام تست و دریافت نتیجه آغاز خواهد شد.

باید مطمئن شویم افراد با نتیجه مثبت، به سمت درمان و مراقبت مناسب و با کیفیت هدایت می شوند.

افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند و سایر جمعیت کلیدی مبتلا در منطقه ما معمولا دسترسی نامناسب و پایین تری به خدمات مورد نیاز نسبت به کل جمعیت دارند، دسترسی به خدمات درمانی برای اطفال و کودکان نیز به صورت خاص چالش برانگیز است. سیستمهای درمانی باید خود را به گونه ای تطبیق دهند که لحاظ شدن افراد حتی با پایین ترین جایگاه اجتماعی و افراد منزوی را تضمین کنند.

دکتر علاء علوان خاطر نشان کرد،به منظور دستیابی به موفقیت در اجرای برنامه های درمانی، بایستی روند موفقیت درمان در افراد را تحت نظر داشته باشیم، این روند را می توان از طریق انجام تست حجم ویروس بررسی کرد. متاسفانه در منطقه ما بیش از نیمی از کشورها از تکنولوژی مرتبط با این تست بهره مند نیستند.

درمان اچ آی وی ویروس را کنترل می کند و این بدان معنی است که ما با کمک یکدیگر می توانیم با فراهم آوردن فرصت درمان برای افراد مبتلا به اچ آی وی به منظور نیل به سطح ویروسی غیرقابل شناسایی، به ایدز خاتمه دهیم.

با این وجود این همچنین بدان معنی است که ما باید تلاشهای خودمان را دو برابر کنیم و مجددا بر روی سیاستها، برنامه ها و خدمات خود متمرکز شویم تا مطمئن شویم همه افراد را لحاظ کرده ایم.

این ابتدای سال سومی است که من برنامه منطقه ای ‘پایان بحران درمان اچ آی وی ‘ را افتتاح کرده ام و مطمئن هستم اگر ما کار با یکدیگر را ادامه دهیم ، همراه با دولتها، گروه های اجتماعی، افراد مبتلا به اچ آی وی و شرکای بین المللی می توانیم به این هدف دست یابیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد، شعار منطقه ای امسال ‘درمان اچ آی وی ویروس را کنترل می کند، درمان برای زندگی و پیشگیری برای زندگی است’ می باشد و این درخواست ما برای اقدام به مناسبت روز جهانی ایدز سال ۲۰۱۴ است.

۱۰ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.