صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  چه قشری از زنان بیش ...
آذر
۱۰
۱۳۹۳
چه قشری از زنان بیش از همه در معرض ابتلا به ایدز قرار دارند؟
آذر ۱۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14211_879

عکس: مهرخانه

نکته بسیار قابل تأمل در رابطه با رویکرد نهادهای بین‌المللی از جمله صندوق جمعیت ملل متحد در رابطه با مراقبت و حمایت از نوجوانان آسیب‌پذیر در قبال بیماری ایدز، این است که این نهادها در ارائه راهکارهایشان صرفاً به تسهیل دسترسی نوجوانان به وسایل پیشگیری و نیز مراقبت‌های درمانی بعد از ابتلا بسنده کرده‌اند

هر ساله اول دسامبر به عنوان روز جهانی ایدز به رسمیت شناخته شده است. امسال مقارن با فرا رسیدن روز جهانی ایدز، نهادهای بین‌المللی از جمله نهاد صندوق جمعیت ملل متحد، مبادرت به ارائه بیانیه‌ها و پیام‌هایی در خصوص این روز کردند. نکته حایز اهمیت در این پیام‌ها و بیانیه‌ها، لزوم توجه ویژه به زنان مبتلا به ایدز و حمایت مضاعف از آنان است.

به گزارش مهرخانه، اکنون بالغ بر ۳۰ سال از شروع اپیدمی ایدز می‌گذرد. در طول سه سال اخیر، نرخ ابتلا به ایدز، بالغ بر ۱۳ درصد کاهش یافته است. در حال حاضر بیش از ۳۵ میلیون نفر مبتلا به ایدز در سراسر جهان وجود دارد، که در حدود ۱۳ میلیون نفر، تحت درمان و مراقبت‌های پزشکی قرار دارند. از سال ۲۰۰۵ که نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلا به ایدز، به بالاترین میزان خود رسیده بود، اکنون این نرخ، در پایین‌ترین میزان ممکن قرار دارد. تا سال ۲۰۳۰ باید به جایی برسیم که تمامی مبتلایان به ایدز، از دسترسی به مراقبت پزشکی و درمانی برخوردار باشند.

در برخی از مناطق جهان از جمله مناطق اروپای شرقی، آسیای مرکزی، افریقای شمالی و کشورهای عربی، همچنان نرخ ابتلا به ایدز، سیر صعودی طی می‌کند. در میان افراد، برخی از گروه‌ها به عنوان گروه‌های آسیب‌پذیرتر در قبال ابتلا به بیماری ایدز قلمداد می‌شوند که عبارت‌اند از: زنان کارگر جنسی، زنان قربانی اشکال مختلف خشونت خصوصاً خشونت جنسی، معتادان تزریقی،  افراد همجنس‌گرا، و… که در میان گروه‌های آسیب‌پذیر، بخش عمده‌ای را زنان تشکیل می‌دهند و همین امر، حاکی از آسیب‌پذیری بیشتر این قشر در قبال ابتلا به بیماری ایدز است.

بر طبق برآوردهای به‌عمل‌آمده، در میان گروه‌های آسیب‌پذیر نیز عده‌ای وضعیت به‌مراتب بدتری در مقایسه با سایر گروه‌ها دارند؛ نظیر وضعیت بغرنج دختران نوجوان مبتلا به ویروس ایدز. اکنون نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلا به ایدز در میان نوجوانان رو به افزایش است.

به گزارش مهرخانه، نکته بسیار قابل تأمل در رابطه با رویکرد نهادهای بین‌المللی از جمله صندوق جمعیت ملل متحد در رابطه با مراقبت و حمایت از نوجوانان آسیب‌پذیر در قبال بیماری ایدز، این است که این نهادها در ارائه راهکارهایشان صرفاً به تسهیل دسترسی نوجوانان به وسایل پیشگیری و نیز مراقبت‌های درمانی بعد از ابتلا بسنده کرده‌اند؛ در حالی‌که عقل سلیم و وجوان بیدار هر انسان آگاهی حکم می‌کند که باید با اتخاذ رویکردهای تربیتی و پیشگیرانه، اساساً کار را به لزوم تسهیل دسترسی نوجوانان به این وسایل نکشانند و این امر، میسر نخواهد بود مگر در چارچوب یک نظام تعلیم و تربیت انسانی و سازنده که الگوی کامل و تمام عیار آن را می‌توان در نظام تعلیم و تربیت اسلامی یافت.

همچنین وضعیت زنان باردار مبتلا به ایدز نیز با توجه به ویژگی‌های خود و نیز لزوم حمایت از سلامت جنین و حفظ حیات وی، باید مورد توجه خاص قرار گیرد. در مراقبت از زنان باردار مبتلا به ایدز، باید هم در جهت حفظ سلامت مادر و هم در جهت پیشگیری از انتقال بیماری یه نوزاد اقدام شود.

ارتقای آموزش جنسی افراد جامعه؛ اعم از زن و مرد و نیز کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، به عنوان یکی از برنامه‌ها و اقدامات ضروری جهت مقابله با ایدز و پیشگیری از ابتلا به آن دانسته شده است. آموزش جنسی به کودکان از جمله موضوعات چالش‌برانگیز کشورهای عضو کنوانسیون حقوق کودک است. آنچه مسلم است اینکه از منظر نظام تعلیم و تربیت اسلامی، خانواده از جایگاه مهم و برجسته‌ای در آموزش جنسی متناسب و متعادل کودکان، متناسب با اقتضای شرایط سنی و حتی جنسی آنان برخوردار است؛ امری که متأسفانه در نظام‌های آموزشی غیردینی مغفول مانده و همه بار آموزش و پرورش از جمله در موضوعات جنسی، به مراکز آموزشی عمومی و منابع آموزشی رسمی واگذار شده است.

۱۰ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.