مداخله دولت و قانون در خانواده باید به حداقل ممکن برسد


23721

عکس: ایسنا

عضو هئیت علمی دانشگاه تهران، اخلاق، ایمان، صداقت و اعتقادات دینی را از جمله عوامل مهم در ازدواج و تداوم زندگی مشترک برشمرد و گفت: بر همین اساس مداخله دولت و قانون در خانواده باید به حداقل ممکن و در حد ضرورت برسد و الا این خود موجب آسیب در خانواده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سمنان، دکتر اسدالله امامی در دوره آموزشی “حقوق خانواده از بعد حقوقی و کیفری” که با حضور 30 نفر از روسا و مستشاران شعب تجدید نظر و دادگاه کیفری استان و محاکم کیفری و دادسرای عمومی و انقلاب و به همت معاونت آموزش و پژوهش دادگستری کل استان سمنان برگزار شد، نقش خانواده را در جامعه مهم دانست و گفت: مرکز اصلی هنجارها و ناهنجاریهای اجتماعی خانواده است.

وی با بیان اینکه باید برای خانواده اهمیت و ارزش ویژه قائل شد اظهار کرد: باید برای شکل گرفتن خانواده سالم و درست، تلاش کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که با شکل گیری خانواده درست، کمتر شاهد طلاق هستیم، افزود: طلاق اثرات ناگوار و مضری بر جامعه می گذارد.

امامی با تاکید به آیات متعدد قرآن در خصوص توجه به خانواده عنوان کرد: در همه ادیان و دین مبین اسلام به خانواده اهمیت فراوانی داده شده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که اسلام تلاش می‌کند خانواده صحیح و سالم به وجود آید اظهار کرد: دولت، حافظ جامعه است و باید در حد ارشاد اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

وی اخلاق، ایمان، صداقت و اعتقادات دینی را از جمله عوامل مهم برای ازدواج و تداوم زندگی مشترک برشمرد و گفت: بر همین اساس مداخله دولت و قانون در خانواده باید به حداقل ممکن و در حد ضرورت برسد و الا این خود موجب آسیب در خانواده خواهد شد.

امامی با بیان اینکه والدین الگویی برای فرزندان هستند بیان کرد: والدین باید برای درست تربیت کردن فرزندان آگاهی و مهارت لازم را داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به این که باید متناسب با سنین مختلف به فرزندان آموزش داد افزود: آموزش اختصاصی به زوجین در زمان ازدواج، امری ضروری است.

وی مراکز مشاوره و ایجاد شورای خانواده را برای تعلیم دادن به جوانان یکی از وظایف دولتها در ارتباط با تشکیل خانواده برشمرد و افزود: این مهم در تحکیم و تشکیل صحیح نهاد خانواده موثر است.

امامی، از ازدواج به مثابه یک کنکور، برای جامعه یاد کرد و گفت: اگر برای ازدواج درست، هزینه کنیم بهتر از طلاق و تحمل ضرر و زیانهای حاصل از آن است.

این استاد دانشگاه ضمن بیان اینکه قضات جایگاه ویژه‌ای را در جامعه دارند تصریح کرد: دستگاه قضایی، تامین کننده امنیت جامعه است. امنیت در جامعه موجب رشد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می‌شود.

10 آذر 1393