صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »   ابلاغ راهنمای عمل ک...
آذر
۵
۱۳۹۳
 ابلاغ راهنمای عمل کار با زنان خشونت‌دیده ظرف دو هفته آینده
آذر ۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14130_344

 عکس: مهرخانه

بر اساس این پروتکل، مداخلات اورژانس اجتماعی در سراسر کشور یکسان‌سازی می‌شود. در حال حاضر نیز اجرای پایلوت این طرح در کشور آغاز شده است تا پس از بازبینی و رفع اشکالات آن، توسط ریاست سازمان بهزیستی ابلاغ شود.

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: در سال ۱۳۹۲، تعداد مراجعین به اورژانس اجتماعی ۲۵ هزار و ششصد و هشتاد و چهار، نفر بود که ۷۵ درصد این تعداد را زنان تشکیل می‌دادند و دلیل مراجعه چهار درصد این زنان همسرآزاری جسمی ‌و روحی بود.

مجید ارجمندی در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، با بیان اینکه گروه‌های هدف اورژانس اجتماعی به طور تخصصی زنان، کودکان، سالمندان، معلولان هستند، گفت: هرگاه کودک‌آزاری، همسرآزاری، دخترآزاری، فرار دختران، خودکشی، زوجین متقاضی طلاق، سالمندآزاری، معلول‌آزاری و هر اتفاق آسیب‌زای دیگری برای این افراد رخ دهد، اورژانس اجتماعی ورود پیدا می‌کند.

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی با تأکید بر اینکه زنان بیشترین مراجعه‌کنندگان به اورژانس هستند، افزود: در سال ۱۳۹۲، تعداد مراجعین ۲۵ هزار و ششصد و هشتاد و چهار، نفر بود که ۷۵ درصد این تعداد را زنان تشکیل می‌دادند، که از این تعداد، چهار درصد به دلیل همسرآزاری جسمی و روحی مراجعه کرده بودند.

وی اظهار داشت: کودکان و زنان به عنوان آسیب‌پذیرترین افراد جامعه، نیازمند حمایت هستند و در همین راستا برنامه‌های اورژانس اجتماعی، تخصصی‌تر شده است تا با ایجاد شرایط مطلوب‌تری کارشناسان این مرکز بهتر به کار خود بپردازند و مساعدت‌های لازم برای مراجعین انجام شود.

تدوین پروتکل کودک‌آزاری به اتمام رسید

ارجمندی از پایان تدوین پروتکل کودک‌آزاری خبر داد و افزود: بر اساس این پروتکل، مداخلات اورژانس اجتماعی در سراسر کشور یکسان‌سازی می‌شود. در حال حاضر نیز اجرای پایلوت این طرح در کشور آغاز شده است تا پس از بازبینی و رفع اشکالات آن، توسط ریاست سازمان بهزیستی ابلاغ شود.

راهنمای عمل کار با زنان خشونت‌دیده

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به افزایش خشونت علیه زنان تصریح کرد: به دنبال تبیین راهنمای عمل کار با زنان خشونت‌دیده و ابلاغ آن به برخی از استان‌ها، برای کارشناسان حوزه زنان سراسر کشور کلاس‌های آموزشی در خصوص نحوه مداخلات آنها برگزار شد و این راهنما ظرف دو هفته آینده به سایر استان‌ها نیز ابلاغ و در کل کشور اجرایی می‌شود.

تألیف ۱۰ جلد کتاب درخصوص کودکان کار

وی مسئله کودکان خیابانی را از نظر اورژانس اجتماعی مهم دانست و افزود: ریاست سازمان بهزیستی در مهر ماه بر طبق دستورالعمل ماده ۲۶، واگذاری کار به مراکز غیردولتی را به استان‌ها ابلاغ کرد، امید است تا با استفاده از مراکز غیردولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد شرایط کار در کشور بهتر شود. همچنین با افزایش مراکز غیردولتی و کار برای کودکان خیابانی، تا پایان سال ۱۰ جلد کتاب در این حوزه تألیف و در اختیار این مراکز قرار می‌گیرد تا برای کار با کودکان خیابانی بسته‌های آموزشی مورد تأیید داشته باشند.

ارائه پیش‌نویس لایحه اختلال هویت جنسی به وزارت بهداشت/ حمایت از کودکان Ts

ارجمندی ادامه داد: سازمان بهزیستی کشور، پیش‌نویس لایحه‌ای در خصوص اختلال هویت جنسی را نیز به معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه داد تا در مورد کودکانTs  (Trans-Sexual) حمایت‌های قانونی و همه‌جانبه‌تری انجام گیرد.

تفاهم‌نامه بهزیستی با قوه قضائیه

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی به اجرای تفاهم‌نامه این سازمان با قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: مطابق قانون حمایت از خانواده مقرر شده است که افراد پیش از طلاق به مشاوره بروند. در این راستا سال گذشته با معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه، تفاهم‌نامه‌ای امضا شد که مطابق آن، افراد متقاضی طلاق در دادگاه‌ها را جهت مشاوره به اورژانس اجتماعی ارجاع می‌دهد، اکنون با گذشت یکسال نواقص آن مشخص شده و کارشناسان قوه قضائیه درحال بررسی مجدد و اجرای آن در همه استان‌ها هستند.

 لازم به ذکر است برای ارتباط با اورژانس اجتماعی می‌توان با تلفن ۱۲۳ تماس گرفت و یا از طریق سایت به نشانی ۱۲۳٫behzisti.ir، مراجعه کرد.

۵ آذر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.