صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آخرین آمار خشونت علی...
آذر
۴
۱۳۹۳
آخرین آمار خشونت علیه زنان در ایران از زبان سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس
آذر ۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14109_463

عکس: مهرخانه

در ایران کمتر از ۳۵ درصد از خشونت‌های خانگی به پلیس گزارش می‌شود و گاهی اصلاً این تصور وجود ندارد که این رفتار درستی نیست و نباید آن را تحمل کرد. در تحقیقی که انجام شده بود مشخص شد که از ۱۸۰ موردی که زنان علیه خشونت‌های خانگی شکایت کرده بودند، ۱۲۸ مورد آنها حاضر نشدند پیگرد قانونی صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: در ایران در زنان بین ۱۵ تا ۴۴ سال میزان مرگ ناشی از خشونت با میزان مرگ ناشی از سرطان برابر است.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، نشست تخصصی منع خشونت علیه زنان با سخنرانی دکتر محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد.

شکل‌های خشونت علیه زنان

اسفنانی در رابطه با اشکال خشونت علیه زنان گفت: خشونت علیه زنان به شکل خشونت‌های فیزیکی، جسمی و جنسی، خشونت توسط دولت‌ها مثل وضع برخی قوانین، خشونت در اجتماع مثل آزار جنسی و خشونت فرهنگی که مربوط به آداب و رسوم می‌شود و محدودیت‌هایی را برای زنان به دنبال دارد، علیه آنها اعمال می‌شود.

وی افزود: خشونت‌هایی که زنان در زندگی خود می‌بینند به چهار دسته فیزیکی، روانی، اقتصادی و اجتماعی تقسیم می‌شود. خشونت فیزیکی شامل کتک زدن، زندانی کردن و اخراج از خانه است. خشونت روانی و کلامی مانند دشنام دادن، فریاد زدن، رفتار آمرانه، و تهدید کردن است که موجب ایجاد روحیه پوچی و اضطراب می‌شود. خشونت اقتصادی شامل ندادن نفقه، سوءاستفاده مالی از زن، صدمه زدن به وسایل مورد علاقه او و … می‌شود. خشونت جنسی نیز در خانواده به مواردی مانند اجبار در رابطه زناشویی غیرمتعارف و عدم استفاده از وسایل بهداشتی بازمی‌گردد.

خشونت علیه زنان پنهانی است

به گزارش مهرخانه، اسفنانی بیان داشت: شاید الان ظاهر خشونت‌ها مانند قبل نباشد، اما خشونت‌های دیگری وجود دارد که موجب آزار و اذیت زنان می‌شود که نمونه آن ممانعت از حجاب و کار، تحقیر شخصیت و نگاه ابزاری به زن‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای است. خشونت علیه زنان گاهی امری پنهانی است که بسیاری به دلیل عدم حمایت‌های قانونی از ابراز آن خودداری می‌کنند. برخی زنان هم به خودشان القا می‌کنند که وضعیت باید به همین صورت باشد.

کمتر از ۳۵ درصد خشونت‌های خانگی در ایران به پلیس گزارش می‌شود

وی در ادامه گفت: خشونت مرز نمی‌شناسد و تنها مخصوص جوامع عقب‌مانده نیست؛ به‌طوری‌که ۳۵ درصد زنان اروپایی نیز در معرض خشونت قرار می‌گیرند. در ایران کمتر از ۳۵ درصد از خشونت‌های خانگی به پلیس گزارش می‌شود و گاهی اصلاً این تصور وجود ندارد که این رفتار درستی نیست و نباید آن را تحمل کرد. در تحقیقی که انجام شده بود مشخص شد که از ۱۸۰ موردی که زنان علیه خشونت‌های خانگی شکایت کرده بودند، ۱۲۸ مورد آنها حاضر نشدند پیگرد قانونی صورت گیرد.

۹ درصد زنان تهرانی از همسرآزاری رنج می‌برند

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: ۹ درصد زنان تهرانی از همسرآزاری رنج می‌برند. با افزایش سن زوجین نیز میزان همسرآزاری افزایش می‌یابد. میزان همسرآزاری در مردانی که تحصیلاتشان بالاتر از لیسانس است کمتر می‌شود و در مردانی که کمتر از دیپلم هستند به میزان معناداری خشونت بیشتر است. زنان شاغل کمتر از زنان غیرشاغل خشونت را تجربه می‌کنند. در کشور ما بیشترین خشونت در مناطق روستایی دیده می‌شود، اما زنان برای حفظ خانواده، ترس از رسوایی و یا آشنا نبودن با حقوق خود این شرایط را تحمل می‌کنند.

 در میان زنان میزان مرگ ناشی از خشونت با میزان مرگ ناشی از سرطان برابر است

اسفنانی گفت: در این تحقیق مشخص شد که ۵ درصد زنان وجود قهر و آشتی و خشونت را عادی تلقی کرده و قصد جدایی نداشتند. ۵۲ درصد زنان در زندگی خود دچار خشونت روانی و کلامی شدند، ۳۷ درصد در معرض خشونت فیزیکی قرار گرفتند، ۲۷ درصد در معرض خشونت‌های ممانعت از رشد فکری و اجتماعی بودند و ۱۰ درصد نیز دچار خشونت جنسی شدند. ۷۸ درصد زنان گفتند که هرگز قربانی خشونت جنسی نبوده‌اند که اگر این اظهارات راست باشد، آمار خوبی است. در ایران در زنان بین ۱۵ تا ۴۴ سال میزان مرگ ناشی از خشونت با میزان مرگ ناشی از سرطان برابر است.

وی با بیان این که در روابطی که اسلام مشخص کرده است، راهکارهایی برای رفع این مشکل وجود دارد، گفت: متأسفانه در کشور ما زنان و مردان بدون اطلاع از حقوقشان وارد زندگی مشترک می‌شوند و هر یک فکر می‌کنند صاحب حق مطلق هستند؛ درحالی‌که حقوق و تکالیف زن و مرد باید برای آنها تبیین شود.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در خاتمه اظهار داشت: پیشنهاد می‌دهم اقدامات ملی و محلی در راستای حل بحران تبعیض و خشونت و اصلاح فرهنگ توده مردم و مجریان قانون صورت گیرد. در شناخت مسایل زنان کاویدن ابعاد مسئله یک ضرورت است. از سوی دیگر، حل مسایل زنان با محوریت عدم تبعیض، نیازمند یک فراسازمان است.

لازم به ذکر است دکتر محمدعلی اسفنانی در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، تشریح کرد: این آمار براساس چند پژوهش خارجی و نیز داخلی انجام‌شده در دانشگاه‌های کشور جمع‌آوری شده و جامعه آماری این پژوهش‌ها نیز برخی زنان مناطقی از شهر تهران و برخی نیز چند شهر کشور است.

به گزارش مهرخانه، با توجه به مشکلات موجود در کشور در زمینه پژوهش‌های دانشگاهی و عدم انجام پژوهشی ملی و دقیق در خصوص خشونت علیه زنان، آمار ارائهشده قابل تعمیم و استناد نیست.

۴ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.