صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  زنان بیوه و مطلقه و ...
آذر
۴
۱۳۹۳
زنان بیوه و مطلقه و ارزش گذاری های اجتماعی
آذر ۴ ۱۳۹۳
تجربه ها و خاطره ها
۱
, , , , ,
image_pdfimage_print

286721404_fac4d7b442_z

عکس: Mamzel*D

  نوشین پیروز – روزنامه نگار

در قسمت اول، به نمونه هایی از مشکلات مالی زنان بیوه یا مطلقه و معضل پیدا کردن کار و شغل مناسب، همچنین به موضع دخالت و نقش دیگران در زندگی آنها پرداختیم. در قسمت دوم به مشکل زنان بیوه یا مطلقه با قضاوت های نادرست و برچسب هایی که باعث سخت تر شدن زندگی برای آنها می شود  ودر این قسمت، و آخرین بخش به نمونه های دیگری از مشکل زنان بیوه و مطلقه در جامعه اشاره می کنیم.

بعضی از مشکلاتی که از قضاوت و ارزش گذاری جامعه نسبت به آنها ناشی می شود.

بیوه ها راحت صیغه می شوند

«بیوه‌ها همیشه رو بورس‌اند.» این را می‌گوید و می‌خندد.

“امیر” بیست و نه ساله و مجرد است و در یک بوتیک لباس کار می‌کند. درپاسخ به این سوال که چرا سراغ بیوه‌ها می‌رود، مزیت بیوه‌ها نسبت به مجرد و یا مطلقه ها چیست؟ می گوید:

«بیوه‌ها بهترین دوست دختر‌ها هستند. مشکل بکارت ندارند. اغلب به آن‌ها ارثی رسیده یا پول و پله ای دارند و دنبال پول آدم نیستند. از ترس اینکه برایشان حرف دربیاورند، خودشان بسیار با احتیاط هستند و برای من که یک خانواده مذهبی دارم، این واقعا حُسن است. لازم نیست دائم تذکر بدهم که نباید کسی از رابطه ما با خبرشود. آن‌ها مشکل طلاق گرفته‌ها که می‌خواهند انتقام شوهر قبل را از آدم بگیرند، و یا تلافی شوهر سابق را درآورند، را هم ندارند. مثل تن فروش‌ها هم نیستند. بیوه ها راحت صیغه می شوند واگر اهل صیغه نباشند هم اغلب با چند نفر هم زمان نیستند. روی اینکه تنها با من باشد، می‌توان مطمئن‌تر بود.»

“افشین” هم فقط به دنبال بیوه‌های ثروتمند است. او می‌گوید:

«من جا نماز آب نمی کشم! زن های بزرگترازمن، به خصوص بیوه‌ها، با من همیشه مهربان‌تر و رابطه‌ام بی‌دردسر و آرام‌تر بوده و هنوز هم هست. برای آدم خرج می‌کنند، اغلب خانه و ماشین دارند و دنبال پول من نیستند. اگر مرا می‌خواهد به خاطر خودم می‌خواهد. برای اینکه با او رابطه جنسی برقرار کنم مجبور نیستم به او درحالی که خودش هم به اندازه من تمایل دارد، التماس کنم. او می‌داند من برای چه رفته‌ام و من هم می‌دانم او برای چه مرا می‌خواهد. اَدا و اطوار و ناز و عشوه و توقع‌های دختر‌ها را ندارند. زنی که درحال حاضر با او هستم، از اینکه من با او باشم، خوشحال است ورابطه جنسی خوبی داریم. من او را خوشحال و راضی می‌کنم، او هم به من آرامش می‌دهد، چرا که نه.»

اما این پنهانی بودن رابطه، به خصوص برای زنان که شاید تنها به دلیل تنهایی و نیاز و کشش جنسی شروع شده، از ترس مشکلاتی که در بین دوستان و خانواده برای آن‌ها پیش می‌آید، تبدیل به نقطه ضعف و آسیب پذیری آن‌ها برای اینکه مورد سوء استفاده‌های مالی و جنسی قراربگیرند، می‌شود.

آنها درست به خاطر پنهانی بودن رابطه و ترس، خودرا مجبور به سکوت کرده، وقتی مورد تعدی و یا سوء استفاده قرار می‌گیرند، مشکل را فرو خورده، دهن را بسته نگه داشته، درد و رنج و ظلم را تحمل  می کنند . گاهی بار غم و غصه تازه را هم به کوه مشکلات قبلی خود اضافه کرده، و تنها به دوش می‌کشند.

چند ماه اول جهنم بود

اما گروه دیگر به امید داشتن زندگی بهتر، به دنبال زندگی جدید هستند. آنها می‌خواهند گذشته را در پشت سر باقی بگذارند و زندگی جدید را از نو شروع کنند. و این یعنی اعلام جنگ به اجتماع!

آن‌ها اگر خوش قیافه، خوش لباس، با اعتماد به نفس، باهوش، خوش برخورد، پر کار و پر انرژی و… باشند، برچسب و اُنگ خواهند خورد که فاسد هستند. این گروه همواره باید اثبات کنند که:

شوهردزد نیستند، ” نه ” که می‌گویند، منظورشان واقعا ” نه ” است و ناز و عشوه نیست.

آنها باید ثابت کنند که در درجه اول انسان هستند و درجه دوم یک زن.

باید ثابت کنند که از درد نداشتن رابطه جنسی در رنج و عذاب نیستند، به خاطر داشتن «یک سایه بر سر» حاضر به هرکار و قبول هر خفت و خواری نیستند. باید ثابت کنند که محتاج مرد دیگری نیستند.

آن‌ها باید ثابت کنند عقده ندارند، حسود نیستند، برای کسی بد اقبال، چشم شورنبوده و بدشانسی نمی‌آورند.

“مریم” یازده سال است که طلاق گرفته؛ اودرباره چگونگی زندگی اش به عنوان یک زن مطلقه می گوید:

طول کشید تا کارمناسب پیدا کنم و بتوانم به خانواده ام بفهمانم که به کمک آنها، در کنارداشتن و حفظ استقلال و آزادی خودم نیازمندم. خیلی از دوستان مشترک من و شوهر سابقم، مجبور شدند بین ما یکی را انتخاب کنند؛ و این یعنی من دوستان و آشنایان زیادی را علاوه بر شوهرم از دست دادم.

مشکلات فراوانی با همسایه ها برای این که یک زن مجرد بودم داشتم. خودم آنقدر شکاک و بدبین شده بودم که دلم نمی خواست هیچ رابطه تازه ای را شروع کنم. اگر مردی واقعا قصد محبت یا کمک داشت هم قبول نمی کردم. می خواستم ثابت کنم می توانم مثل یک مرد زندگی کنم. می خواستم به خودم ثابت کنم که از پس همه چیز یک تنه برمی آیم و به هیچ کسی احتیاج ندارم.

کم کم با کمک خانواده، مراجعه به مشاور و از همه مهم تر، با گذشت زمان، یاد گرفتم چطور در این شهر باید به عنوان یک زن تنها زندگی کرد. به کدام حرف و متلک باید بی توجه بود، و برعکس کجا باید بایستم و حرف بزنم و از حق و حقوق خودم دفاع کنم. چطور و از چه کسانی کمک بخواهم و چه موقع بدون کمک ، راهی پیدا کنم. اینکه چطور به خواسته های اشتباه و توقعات اشتباه، نامعقول و زیادی دیگران، چه مرد و چه زن، « نه » بگویم.

شاید زندگی من بسیار راحت تر می گذشت، از وقتی دختر کوچکی بودم، پدرو مادرم، به من یاد می دادند که باید به موقع دهانم را باز کنم و بگویم: « نه »!

تا شرایطی مشابه زندگی من را تجربه نکرده باشید، نمی دانید که نگفتن به موقع « نه » چقدر عذاب و دردسر و بدبختی برایم به بار آورد، و گفتن به موقع یک « نه » ساده چطور مرا نجات داد و یا کمک کرد تا از حق خودم نگذرم.

امروز مجردم و در ایران زندگی می کنم. یک دختر نوجوان مودب و خوب و مستقل دارم. شغلی که خرج زندگی خودم و فرزندم را تامین می کند. چند دوست و چند نفر فامیل و خانه ای که درآن آرام با دخترم ،زندگی می کنم. خیلی چیزهای معمولی و کلیشه ای را در زندگی نداشته و یا ندارم، درست است که شوهر ندارم یا شاید زندگی زناشویی خوب را فرصت نکردم تا تجربه کنم، اما با همه کمبودهایم، خودم را خوشبخت می دانم. احساس آرامش می کنم.»

در پایان، مشکلات و گفته ها و ناگفته های مربوط به زندگی زنان بیوه یا مطلقه در جامعه تمامی ندارد.

یکی از قدم های اصلی برای کمک به بهبود اوضاع جامعه، دانستن و فهم شرایط زندگی زنان، بدون مردان است .

دریک برنامه اجتماعی رادیویی از یک خانم نماینده مجلس پرسیده می شود که پیشنهاد و راه حل شما برای جمعیت حدود ١٠میلیون نفری زنان بیوه و مطلقه و مجرد بالای ٣۵سال چیست؟ ایشان پیشنهاد می دهد:

« شاید یک راه حل خوب این باشد که زنان ایرانی مجرد بروند خارج یا از کشور های دیگر مردان مجرد به ایران بیایند.» (١)

البته که بجای واردات – صادرات زن و مرد راه حل های دیگری هم ” قطعا ” وجود دارد .

هریک نفر ما بدون ارزش گذاری، بدون پیش داوری و پیش قضاوت به زندگی این گروه از زنان نگاه کنیم. از خودمان بپرسیم، ما کجای این مشکلات ایستاده ایم؟ ما چه نقشی در زندگی آنها به عنوان کارفرما، مادر، همسایه، دوست و… داریم یا می توانیم داشته باشیم؟

 منابع:

(١) – جامعه خبری تحلیلی الف – یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ – «واردات مردان مجرد از خارج »

http://alef.ir/vdcjtye8ouqetmz.fsfu.html?230638

(٢) سازمان ثبت احوال کشور – آمار طلاق – https://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=4760

(٣) سازمان بهزیستی – http://www.behzisti.ir  1. ماهرخ غلامحسین پور said on آذر ۵, ۱۳۹۳

    این سه قسمت گزارش عالی بود من که لذت بردم

Leave a reply

Your email address will not be published.