کودک‌آزاری یک معضل جهانی است


isna1-4

براساس یک گزارش بین‌المللی از هر پنج دختربچه، یک نفر و از هر 10 پسربچه، یک نفر قبل از 18 سالگی، قربانی آزار جنسی می‌شوند.

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرکز بین‌المللی «حمایت از کودکان گمشده و استثمارشده» در گزارش خود هشدار داد که کودک‌آزاری به یک معضل جهانی و مشکلی فراگیر تبدیل شده و معمولا مسئولان دولتی در کشورهای مختلف در قبال آن سکوت می‌کنند. بنابر گزارش اخیر این مرکز از هر پنج دختربچه، یک نفر و از هر 10 پسربچه، یک نفر قبل از رسیدن به سن 18 سالگی، قربانی آزار و اذیت‌ جنسی می‌شوند در حالی که از هر سه مورد تنها یک مورد به دادگاه گزارش داده می‌شود.

در سال 2000 «انجمن اجلاس جهانی زنان و کودکان در اولویت»، «روز جهانیِ پیشگیری از کودک آزاری» را اعلام کرد که در این روز هر سال در تاریخ 19 نوامبر مراسمی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از ورد بولتن، در رابطه با این گزارش نیز یک موسسه حمایتی کودکان در یونان خبر داده که فقط در یونان و از شروع سال 2014 تا ماه اکتبر، حدود 629 مورد گزارش آزار و اذیت جدی کودکان وجود داشته و به اعتقاد کارشناسان و بازرسان این سازمان در اکثر اوقات مقصر اصلی این آزار و اذیت‌ها والدین کودکان یونانی هستند.

به گفته تحلیلگران اجتماعی با توجه به اینکه مشکلات اقتصادی در یونان در حال شدیدتر شدن است، این موضوع عواقب جدی را برای سلامت کودکان و دسترسی آنها به خدمات و کالاهای ضروری به بار می‌آورد. بنابراین بحران‌های اقتصادی نقش مهمی در آزار و اذیت کودکان ایفا می‌کند و آن را تشدید می‌کند.

کودک‌آزاری به شیوه‌های مختلف صورت می‌گیرد که چهار نوع اصلی آن شامل آزارهای جسمی، آزارهای جنسی، آزار و اذیت روانی – احساسی و بی توجهی به کودکان هستند. به گفته کارشناسان، این کودکان باید سریعا از محیط‌های ناامن خانه‌هایشان به دلیل آزارهای خانگی جدا شوند و تحت مراقبت قرار بگیرند. به اعتقاد سازمان‌های حمایتی، آمار کودک آزاری‌ها معمولا بیشتر از آن تعدادی است که گزارش می‌شود چرا که ترس و استرس اغلب مانع از گزارش این سوءرفتارها می‌شود.

3 آذر 1393