آیت الله سبحانی: کودک آزاری نوعی جنایت علیه مظلوم ترین انسانهاست


81394554-6089876

عکس: ایسنا

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید ، کودک آزاری را نوعی جنایت علیه مظلوم ترین انسانها دانست که هیچ نوع قدرت دفاعی از خود ندارد و حساب آنان در روز قیامت با خداست.

 به گزارش ایرنا، این مرجع تقلید در پیامی که روز پنجشنبه به همایش پیشگیری از کودک آزاری در قم داده است آورده : فرزندان انسان امانت های الهی هستند که در اختیار والدین قرار می گیرند تا با معیارهای اسلامی پرورش پیدا کرده و به صورت انسان های وارسته تحویل جامعه داده شوند.

آیت الله سبحانی در این پیام افزوده است: پدران و مادران در پیشگاه خداوند وظیفه خطیری بر عهده دارند و کوتاهی در پرورش آنها نوعی خیانت به امانت های الهی است، اگر قرآن مجید فرزندان را مایه امتحان و آزمایش معرفی می کند نوعی اشاره به بازخواست آنها در مورد فرزندان است.

پیام حاکیست: عرب جاهلی بادیه نشین بر اثر قساوت و سنگدلی که نتیجه مستقیم صحرا نشینی است نه تنها به تکریم فرزندان نمی پردازد بلکه دختر کشی و کودک آزاری فرهنگ بسیاری از قبایل بوده است.

وی در ادامه پیام خود ابراز داشته است: روزی پیامبر گرامی(ص) فرزند دلبندش را حسین بن علی(ع) را بوسید مردی از قبیله بنی تمیم به عنوان اعتراض به پیامبر گفت من چند فرزند دارم ولی تا کنون یکی از آنها را نبوسیده ام ، پیامبر(ص) کار او را نکوهش کرد.

این مرجع تقلید در بخش دیگری پیام خود آورده است: کودک آزاری ثمره کمبود مهر مادری و پدری است و آن محصول شیوه زندگی ماشینی امروز است ؛ پدران و مادرانی که در بیرون از منزل مشغول به کار هستند و تربیت فرزندان بر دوش مهدکودک است که کمتر به فرزندان خود مهر می ورزند، از طرف دیگر کودکی که در آغوش مادربزرگ نمو دارد از عاطفه، مهر و محبت کمتر برخوردار می شود و لذا بسیاری از جنایتکاران آنهایی هستند که از مهر مادر و پدر محروم هستند.

معاون وزیر تعاون: رسیدگی به معضل کودک آزاری یک موضوع راهبردی است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز دراین همایش گفت: رسیدگی به معضل کودک آزاری یک موضوع استراتژیک برای کشور است و تنها مربوط به مباحث عاطفی نیست.

‘ سید محمد رضا موالی زاده’ افزود: کودک آزاری موضوعی است که به آینده کشور مربوط می شود ، باید نسلی تربیت شود که در جهت توسعه و پیشرفت کشور قدم بردارد.

وی افزود: این معضل مشکلات بسیاری را در جامعه فراهم می کند چراکه آثار تربیتی بر شکل گیری شخصیت افراد تاثیر می گذارد.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم آینده پرنشاط با انسان های فکور و فهیم داشته باشیم باید از دوران طفولیت بر روی آنها سرمایه گذاری کرد چراکه نگاه نامناسب وتحقیر و بی توجهی به کودکان آثار خود را در سال های بعد نشان می دهد و باعث بروز آسیب های اجتماعی می شود.

موالی زاده، با اشاره به اینکه کودک آزاری در خانواده های ناهنجار رخ می دهد گفت: کودک آزاری در خانواده هایی که بار عاطفی پایین است و یک محیط پرتنش و خشک وجود دارد، شکل می گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: موضوع کودک آزاری زیرمجموعه دیگر آزاری و ضعیف آزاری است که پدیده های مختلفی چون همسرآزاری، بیمارآزاری، بیگانه آزاری و معلول آزاری را به همراه می آورد.

وی ادامه داد: باید به راهکارهای مقابله با کودک آزاری با توجه به مفاهیم غنی قرآن و سیره اهل بیت(ع) رجوع کرده و از آنها الگو گیری کنیم.

همایش ‘پیشگیری از کودک آزاری’، روز پنجشنبه به همت بهزیستی قم و حضور مسوولان استانی و کشوری در تالار معصومیه استانداری برگزار شد.

 20 آبان 1393