صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  بیست و یک نوامبر روز...
آبان
۳۰
۱۳۹۳
بیست و یک نوامبر روز جهانی تلویزیون، جعبه جادویی و پیامدهای آن در خانواده ها 
آبان ۳۰ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

12657103813_0589aebe32_z

عکس: BiblioArchives / LibraryArc

فیروزه فروزانفر- روزنامه نگار

 بخشی از زندگی روزمره ما را جعبه جادویی به نام تلویزیون تشکیل می دهد. جعبه ای که جامعه بشری و میلیون ها میلیون انسان را در مقابل صفحه اش میخکوب کرده است. تلویزیون سال های سال مردم را در هرگروه سنی سرگرم و اخبار و اطلاعاتی از سراسر جهان به آنها رسانده و بر روی آنها تاثیر گذاشته است.

جعبه ای پر از رمز و راز که از سیاست مداران تا ورزشکاران، از تولید کنندگان کالاهای تجاری تا علمای مذهبی به دنبال نفوذ به این جعبه جادویی برای تسخیر قلب ها و مغزهای انسان ها هستند. تلویزیونی که قادر است از انسان های عادی قهرمان، از دوستان دشمن و ازنفرت و عشق و منفعت و استعاره ها و اسطوره ها و باورها مفاهیمی دگرگونه بسازد.

نخستین فرستنده تلویزیون در ایران اولین بار در یازدهم مهر ماه ۱۳۳۷ساعت ۵ بعد از ظهر یک روز جمعه برنامه اش را پخش کرد.(۱) بسیاری فکر می کردند مجری تلویزیون هم آنها را می بیند و صدای آنها را می شنود. قهوه خانه ای در سر آسیاب دولاب نزدیک آب موتور و بستنی فروشی در خیابان غیاثی از جمله مکان هایی بودند که برای جلب مشتری در مغازه هایشان تلویزیون گذاشته و مردم دسته دسته برای تماشا صف می کشیدند، هر چند که بعضی ها به آن جعبه شیطان می گفتند. از آنجا که برای فهم تلویزیون نیاز به سواد نبود این رسانه به سرعت در کشورهای عقب مانده طرفدار پیدا کرده و نقش مهمی در زندگی آنها بازی کرد.

تاثیر تلویزیون بر روابط و جوامع انسانی تا جایی پیش رفت که مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۶بیست و یکم نوامبر را به عنوان «روز جهانی تلویزیون» تعیین کرد.

 سازمان ملل متحد هدف از چنین اقدامی را تشویق کشورها  برای گسترش صلح، توسعه اجتماعی، اقتصادی و تقویت مسائل فرهنگی جامعه از طریق تلویزیون اعلام کرد و از آن روز تاکنون همه ساله هم زمان با این روز، گردهمایی روز جهانی تلویزیون در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار می شود. در این گردهمایی، صاحبان شبکه های تلویزیونی و اهالی رسانه از سراسر دنیا دور هم جمع می شوند.

 امروزه تلویزیون به عنوان یکی از ارکان اساسی در خانواده است، چرا که خانواده ها بیشتر وقتشان را در کنار این رسانه می گذرانند و به عبارتی کودکان و حتی دیگر اعضای خانواده با توجه به شرایط زندگی امروزی توسط تلویزیون تربیت می شوند. بدون شک تلویزیون به صورت تدریجی اثرات بلند مدتی بر روی نگرش و رفتار بینندگان باقی می گذارد. بر چگونگی زندگی آنها نفوذ کرده و آگاهی های جدیدی به آنها می دهد. تلویزیون دست یافتنی ترین دریچه به دنیای افراد بالغ و غیر بالغ است و می تواند بر کارکرد و روابط  خانواده تاثیر گذاشته و الگوهای رفتاری و ارزشی و هنجاری ایجاد کند.

به همین دلیل این رسانه قادر است پیام های بهینه ای در ارتباط با پیشگیری و کنترل خشونت خانگی و روابط عاطفی اعضای خانواده تولید کرده و نقش موثری در تغییر نگرش و اصلاح دیدگاه رفتار متقابل خانواده داشته باشد هر چند که باید مراقب بود تلویزیون به کانون توجه خانواده که ارتباط چهره زن و شوهر و فرزندان را کاهش می دهد تبدیل نشود.

بنابراین، تلویزیون می تواند در قالب برنامه های مختلف، نگرش های سنتی و غیرعلمی زن و شوهر را نسبت به راهبردهای تربیتی و الگوهای فرزند پروری بهبود بخشد‫. این رسانه بر نقش های جنسیتی، ویژگی های پدر سالاری، تصاویر جهت دار و نابرابر و مشکلات خانوادگی تاثیر داشته و با تولید سریال ها و برنامه ها و ارایه اطلاعات به روز موجب آگاهی اعضای خانواده از حقوق مدنی و شهروندی  می شود و یا بر عکس عمل کرده و سلامت و امنیت خانواده و زندگی موفق و به دور از خشونت را مخدوش کند‫.

امروز حاکمان و سیاست مداران و مسئولان سیاست گذاری فرهنگی بیش از بیش به تلویزیون به عتوان یکی انواع رسانه و گردش اطلاعات و جامعه پذیری اجتماعی اهمیت می دهند و مبالغ کلانی برای کنترل اذهان عمومی در آن خرج می کنند. تأثیر رسانه‌ها به ویژه تلویزیون، برمخاطبان انکارناپذیر است. ابزاری که آموزش می دهد و بر مناسبات میان نسلی فرهنگی، مهارت ها، انسجام، گسست، سلامت رفتاری، اخلاقی و روانی، ترویج احترام و تنظیم رفتاراعضای خانواده با استفاده از روش های اقناعی و تکرار اثر می گذارد و به همین دلیل شیوه طراحی برنامه ها می تواند خشونت و تحقیر و توهین و بر خوردهای سلسه مراتبی را توجیه کند و می تواند به شکلی سازماندهی شود که مروج رواداری، بردباری، تفاهم و همدلی، صمیمیت و احترام، آرامش و محیطی امن برای تک تک اعضای خانواده و تقویت روابط زوجین شود.

امسال اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا (EBU) قصد دارد با همکاری سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی همکاری ‌کند تا برنامه‌ ویژه‌ای را برای گرامی داشت روز جهانی تلویزیون ترتیب دهند و به همین مناسبت از تمام پخش‌کنندگان در کشورهای مختلف دعوت کرده تا کلیپی را که به همین مناسبت ساخته شده به روی آنتن ببرند. در این کلیپ افراد با ملیت ها و سنین مختلف نمایش داده می شوند که از طریق ابزارهای متفاوت در حال تماشای برنامه‌های متنوع تلویزیون هستند.(۲)

به گزارش “ای.بی.یو”، شبکه های تلویزیونی از سراسر اروپا ، آسیا،  کانادا، آمریکا و استرالیا برای شرکت در این طرح ابراز علاقه مندی کرده اند.

 ۱-  http://www.aftabir.com/lifestyle/view/70828/شروع-به-کار-تلویزیون-در-ایران-۱۳۳۷-ش

۲- http://isna.ir/fa/news/92082917684/همکاری-نهادهای-بین-المللی-برای-بزرگداشت-روز

 

 Leave a reply

Your email address will not be published.