صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  افزایش پدیده زن کشی ...
آبان
۲۹
۱۳۹۳
افزایش پدیده زن کشی در ایتالیا، هر دو روز یک زن به قتل می رسد
آبان ۲۹ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۱
image_pdfimage_print

81393673-6088483

عکس:ایرنا

رم – ایرنا – موسسه آماری ‘یورس’ در گزارشی ضمن بصدا در آوردن زنگ خطر افزایش پدیده زن کشی در ایتالیا، اعلام کرد که در هر دو روز یک زن در این کشور به قتل می رسد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از این موسسه، شمار موارد زن کشی در ایتالیا در سال ۲۰۱۳ میلادی با ۱۴ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی از ۱۵۷ مورد به ۱۷۹ مورد رسید و به عبارتی می توان گفت که هر دو روز یک زن به قتل رسیده است.

 شمار موارد قتل زنان در محیط خانوادگی با ۱۶ درصد افزایش، از ۱۰۵ مورد در سال ۲۰۱۲ میلادی به ۱۲۲ مورد در سال ۲۰۱۳ رسید و در محیط کاری و دوستانه نیز از ۱۴ مورد به ۲۲ مورد افزایش پیدا کرد. همچنین ۲۸ زن (اغلب سالمند) نیز در چارچوب جرایم کشته شدند.

 بر اساس این گزارش اغلب موارد قتل زنان در محیط خانوادگی و به دست همسرانشان بوقوع پیوسته است. در سال ۲۰۱۳ میلادی ۷۰ درصد موارد معادل ۱۲۲ مورد قتل زنان در داخل محیط خانوادگی رخ داده است.

 این موسسه همچنین اعلام کرد که یکی از دلایل افزایش قتل زنان در سال گذشته ، تاثیر منفی بحران اقتصادی بود که منجر به قتل مادران به دست فرزندانشان شد. در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲۳ مادر برابر با حدود ۱۹ درصد کل زن کشی ها به دست فرزندانشان (اغلب پسران) کشته شدند.

 این موسسه افزود: به مدت ۱۰ سال تقریبا نیمی از موارد قتل زن ها در شمال ایتالیا بوقوع پیوست اما در سال ۲۰۱۳ برعکس در جنوب این کشور بیشترین موارد زن کشی (۷۵ مورد) به ثبت رسید که بیش از ۲۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. قتل زنان در مناطق مرکزی ایتالیا نیز از ۲۲ مورد در سال ۲۰۱۲ به ۴۴ مورد در سال ۲۰۱۳ افزایش داشت در حالی که در مناطق شمالی ۲۱ درصد کاهش داشت و به ۶۰ قربانی رسید.

 در استان های ‘لاتزیو’ در مرکز ، ‘کامپانیا’ در جنوب، ‘لومباردیا’ در شمال و ‘پولیا’ در جنوب ایتالیا به ترتیب بالاترین موارد قتل زنان بوقوع پیوست. شهر رم نیز با ۱۱ مورد قتل و شهر تورینو با ۹ مورد و شهر باری با ۸ مورد به ترتیب بالاترین موارد قتل زنان را به خود اختصاص دادند.

 شمار قربانیان زیر ۳۵ سال، از ۴۸ درصد در سال ۲۰۱۲ میلادی به ۲۷ درصد در سال ۲۰۱۳ کاهش یافت و تعداد قربانیان میان ۴۵ تا ۵۴ سال نیز از ۱۸ درصد به ۳۱ درصدافزایش داشت . قربانیان سنین ۵۵ تا ۶۴ سال نیز از ۱۵ درصد به ۲۶ درصد افزایش داشت و در سنین از ۳۵ تا ۴۴ سال نیز از ۲۳ به ۲۹ درصد و سنین بالای ۶۴ سال نیز از ۵۱ به ۵۶ درصد رسید.

 اغلب موارد قتل زنان با سلاح های گرم و سرد و یا با دستان خالی و از طریق خفگی بوقوع پیوست.

 بیش از ۳۳۰ زن از سال ۲۰۰۰ تاکنون بخاطر رها کردن همسر خود کشته شدند و حدود نیمی از آنها در ۹۰ روز اول جدایی به قتل رسیدند.

 سازمان نظارت بر سلامت زنان نیز اخیرا اعلام کرده بود که در ایتالیا بیش از شش میلیون و ۷۴۳ هزار زن در سنین ۱۶ تا ۷۰ سال قربانی سوء استفاده های بدنی و جنسی بوده و حدود یک میلیون نفر نیز متحمل تجاوز و یا تلاش برای تجاوز شده است.

 عبارت زن کشی از مدت ها پیش وارد زبان عامیانه در ایتالیا شده که بیانگر نگرانی گسترده در این کشور است. بر اساس داده های نیروی انتظامی در رابطه با کشتار زنان در ایتالیا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ میلادی مجموعا حدود سه هزار زن کشته شده اند.

قطع رابطه، جدایی و طلاق از جمله عوامل اصلی زن کشی در ایتالیا محسوب شده و سه ماه نخست جدایی خطرناک ترین زمان برای این نوع جرم بشمار رفته و نیمی از قتل ها در این مدت زمانی بوقوع می پیوندند.

۲۹ آبان ۱۳۹۳  1. reza said on آذر ۸, ۱۳۹۳

    ایتالیا بهر حال زمانی امپراتور بوده و در زمان خودش”داعش” زمانه بوده.

Leave a reply

Your email address will not be published.