صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خانواده قدرتمندترین ...
آبان
۲۹
۱۳۹۳
خانواده قدرتمندترین کانون اثرگذاری اجتماع است
آبان ۲۹ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

12487-1

عکس: ایسنا

معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اینکه خانواده قدرتمندترین کانون اثرگذاری، ساماندهی و نابسامانی اجتماع است، افزود: ثبات و بی‌ثباتی خانواده بر جامعه تأثیر می‌گذارد و در جوامعی که ارزش‌های خانواده متزلزل شده است، ارزش‌های اخلاقی نیز سقوط می‌کند.

به گزارش خبرنگار«اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خوزستان، دکتر سوسن باستانی در اولین کنگره ملی روانشناسی خانواده که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، با بیان اینکه خانواده و سلامت دو مبحث اصلی مورد پیگیری در این کنگره هستند، اظهارکرد: خانواده مهم‌ترین نهاد اجتماعی و نخستین مکان زایش، پرورش و رویش انسان است.

خانواده قدرتمندترین کانون اثرگذاری اجتماع است

وی با بیان اینکه دو نوع رابطه در خانواده شامل رابطه میان زوجین و والدین و فرزندان وجود دارد، افزود: خانواده قدرتمندترین کانون اثرگذاری، ساماندهی و نابسامانی اجتماع است. ثبات و بی‌ثباتی خانواده بر جامعه تأثیر می‌گذارد و جوامعی که در آنها ارزش‌های خانواده متزلزل شده، ارزشهای اخلاقی در جامعه نیز سقوط می‌کند.

ریشه صعود و سقوط بشر را باید درخانواده جست‌وجو کرد

باستانی با تأکید بر اینکه خانواده و جامعه به یکدیگر وابسته‌اند و فرآیندهای اساسی اجتماعی بدون حضور خانواده شکل واقعی خود را پیدا نمی‌کند، افزود: صفات مختلفی همچون سازش، سلطه‌پذیری، فرمانبرداری و … در خانواده ریشه دارد و این نکته‌ مورد تایید همه صاحب‌نظران است. ریشه صعود و سقوط بشر را در خانواده باید جست‌وجو کرد و این کانون مؤثرترین نهاد برای هر گونه تحول در بافت اجتماعی است.

معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه بررسی سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی مورد تأکید این معاونت است، به تعریف سازمان بهداشت جهانی از سلامت روانی اشاره کرد و ادامه داد: هرگونه بیماری به ویژه از لحاظ روحی و روانی ثبات خانواده و سلامت اجتماعی را مختل می‌کند و جامعه باید بر شیوه‌های پیشگیری اهمیت ویژه‌ای دهد تا درمان.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که در دنیای شبکه‌ای شده امروز از تغییرات داخل و خارج کشور نباید غافل بود و عواملی که فشارهای روحی و روانی را افزایش می‌دهد باید مورد مطالعه قرار گرفته و برای آنها برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شود.

افسردگی در زنان ایرانی دو برابر مردان است

باستانی با تأکید بر اینکه مسائل زنان بدون توجه به مسائل مردان حل نمی‌شود، گفت: آمارها نشان می‌دهد افسردگی در زنان ایرانی دو برابر مردان است. خودکشی، خشونت و مسائل زناشویی از پیامدهای افسردگی زنان است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ البته این زنان، تمام خانواده‌های ایرانی را تشکیل نمی‌دهند.

معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه آموزش‌های پیش از ازدواج و در دوران کودکی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در معاونت اقدامات دولت‌های قبلی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است و طرح رحمت و مطلع مهر با هدف آموزش زوج‌های جوان در سه فاز آزمایش، مقدماتی و فراگیری ملی به اجرا درآمده است. در این راستا اقداماتی در حوزه آسیب‌شناسی و ضرورت اتخاذ سیاست آموزشی، روانشناسی، احکام و اخلاق انجام شد.

وی گفت: همچنین این طرح‌ها در استان‌هایی که بیشترین آمار طلاق را داشته‌اند،‌ شامل تهران، البرز، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی، خوزستان، خراسان رضوی و مازندران به اجرا درآمد.

باستانی افزود: این معاونت در راستای اقدامات آموزشی خود هدف اجرای پروژه خانواده سالم را دنبال می‌کند که در آن توجه به دوران‌های مختلف زندگی،‌ سلامت روانی، اجتماعی، جسمانی و حقوقی مورد تأکید قرار گرفته است. همچنین ارزش‌های دینی، ملی و واقعیت‌های موجود در جامعه ایران در این برنامه‌ریزی موردنظر است. هدف اصلی ما در این سیاست‌گذاری‌ها هم‌افزایی برای دستیابی به مدل خانواده سالم ایرانی است.

معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به تشکیل ۱۲ کارگروه در این معاونت بر اساس فعالیت‌های داوطلبانه، گفت: شورای پژوهشی معاونت امور زنان و خانواده از تحقیقات و پژوهش‌های حوزه زنان و خانواده استقبال می‌کند.

۲۹ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.