صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  روز جهانی کودک را با...
آبان
۲۸
۱۳۹۳
روز جهانی کودک را با یک فعالیت جشن بگیریم
آبان ۲۸ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

3767729028_6278b420ea_zعکس: epSos .de

فیروزه فروزانفر – روزنامه نگار

” تنها با اختصاص پنج دلار برای هر کودک می توان جان ۹۰ درصد از کودکانی را که سالانه می میرند نجات داد. اختصاص تنها شش هفته بودجه تسلیحاتی جهان برای بهبود و نجات زندگی کودکان جهان سوم کافی استاین قسمتی ازاولین  پیام یونیسف در روز ۸ اکتبر سال ۱۹۵۳ است .” 

جنگ جهانی دوم تمام شد و«انجمن بین‌المللی ویژه کودکان سازمان ملل» در سال ۱۹۴۶ به منظور حمایت از کودکان شکل گرفت. بعدها درسال ۱۹۵۳ سازمانی به نام یونیسف به شکل یکی از بخش های دائمی در سازمان ملل شروع به فعالیت کرد و پس از آن مجمع عمومی سازمان ملل ۲۰ نوامبر را روز جهانی کودک اعلام کرد. مجمع عمومی به منظور حمایت از حقوق کودکان  در سال ۱۹۵۹ اعلامیه حقوق کودک و در سال ۱۹۸۹ کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد.

در مقدمه کنوانسیون حقوق کودک آمده استکودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی ، محبت و تفاهم بزرگ شوداما  کودک چه کسی است ؟ 

منظور از کودک بنا برآنچه در ماده یک کنوانسیون حقوق کودک تعریف شده انسانی است که سنش زیر ۱۸ سال باشد . کودک طبق تعریف این کنوانسیون به لحاظ رشد فیزیکی و ذهنی نیازمند حقوق ویژه ای است که پیش و پس از تولد شامل آن می شود و نیازمند مراقبت های خاص است،  و ما امسال  درحالی روز جهانی کودک را گرامی می داریم که همچنان بسیاری از کودکان جهان از جمله کودکان ایران از حقوق اولیه خویش محروم هستند . در کودکی کار می کنند و تحت فشار خشونت جسمی و جنسی و روحی قرار دارند . تعداد زیادی از آنها  از دسترسی به تفریح و بهداشت و آموزش و نیازهای اولیه محروم هستند . قربانی جنگ و ترس و تجارت می شوند و مورد سو استفاده جنسی قرار می گیرند . هنوز بسیاری از کودکان درجهان و ایران با وجود تمام قوانین و معاهدات و پیمان نامه های بین المللی در آرزوی زندگی بدون ترس و فقر و گشنگی قرار دارند

سپری کردن شعاری  این روز بدون توجه به اولویت مصلحت کودکان بر دیگر مشکلاتی که جهان کنونی با آن درگیر است نه تنها ما را دچار سطحی نگری کرده بلکه از محیط پیرامون ما  دنیایی شیشه ای می سازد که با هر تلنگری بر سر بشریت خرد و بشریت را با انحطاط روبرو خواهد کرد.

بر اساس پیمان نامه حقوق کودک، همه کودکان حق دارند زندگی کنند و به بهترین شکلی که می توانند رشد کنند. این وظیفه بر عهده دولت ها گذاشته شده که امکانات برابر برای همه کودکان فراهم کنند تا بتوانند توانایی های خود را پرورش دهند و مهمترآنکه در حمایت قانون قرار داشته باشند.

پس به همین  مناسبت تک تک ما و هر فردی که قلبش برای کودکان می تپد می تواند از شعار و بیانیه خارج شده و در حوزه خصوصی و عمومی ، از خانه تا مدرسه ، دانشگاه تا محل کار فعالیت های را فردی و گروهی را سامان دهد.

در مدرسه و هر موسسه ای که فعالیت می کنید می توانید نشستی برای والدین یا معلمان برگزار کنید و درباره مفاد اعلامیه حقوق کودک با آنها گفت و گو کنید

می توانید بروشورهای آموزشی به زبان ساده درست کرده و آن را بین دانش آموزان پخش کنید یا از آنها بخواهید درباره حقوق خود نقاشی بکشند . نمایشگاه و روزنامه دیواری درست کرده و یا نمایش نامه بازی کنند.

می توانید از پدر و مادرها بخواهید برنامه های مشترکی با فرزندان خود اجرا کنند و درباره آرزوهای خود حرف بزنند.

می توانید در محل کار خود فعالیت های برای روز جهانی کودک آماده کنید و یا جشنی ترتیب داده و مسابقات مختلف با هدف آموزش و اطلاع رسانی برگزار کنید.

می توانید با همسایه ها ، دوستان و فامیل  فعالیت هایی در اطراف خانه و اتوبوس و پارک و مسجد انجام دهیم ومثلا  با پخش هر بسته شکلات یک پیام آموزشی بدهیم

خلاصه آنکه هر کدام از ما در هر موقعیت و شغل و نقش اجتماعی که هستیم می توانیم یک بازیگر خوب برای بهبود وضعیت کودکان باشیم

طرح مسئله خود یک پیشرفت بزرگ است. جلب افکار عمومی یک گام تعیین کننده است پس از همین امروز روز جهانی کودک را با یک فعالیت جشن بگیریم تا  همه با هم به استقبالی جهانی امن برای کودکان برویم.

در چنین روزی با کودکان مهربان باشیم.Leave a reply

Your email address will not be published.