صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آیا افزایش حضور زنان...
آبان
۲۷
۱۳۹۳
آیا افزایش حضور زنان در نیروهای نظامی ‌و پلیس در کاهش خشونت علیه زنان مؤثر است؟
آبان ۲۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14004_441

عکس: مهرخانه

زنان بی‌خانمان و آواره نوعاً از دسترسی به عدالت محروم‌اند و اقدامات انجام‌گرفته در این زمینه، کافی نیست. زنان پناهنده و زنان آواره افرادی هستند که بیش از سایر گروه‌ها قربانی خشونت مبتنی بر جنسیت؛ از جمله خشونت جنسی، ازدواج اجباری و قاچاق انسانی می‌شوند.

چندی پیش مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد در نشست شورای امنیت بر لزوم مقابله دولت‌های عضو با ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران تأکید کرد.

به گزارش مهرخانه، ملامبو نکگوآ با توجه به انتشار گزارش دبیرکل ملل متحد با موضوع «زنان، صلح و امنیت»، تاکید کرد: علی‌رغم تحول ماهیت مخاصمات مسلحانه در کشورهایی چون مالی، عراق، افغانستان، سودان جنوبی و سایر کشورها، زنان و دختران همواره در مخاصمات هدف‌گیری شده و قربانی خشونت قرار می‌گیرند.

وی تحقق برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان را به عنوان راهکاری مهم در این زمینه دانست و اظهار داشت: بحران‌های واقع در کشورهای افغانستان، سوریه و سومالی در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۰٫۷ میلیون نفر را بی‌خانمان کرده است و بر اساس همین ضرورت، بخشی از مذاکرات امسال شورای امنیت بر وضعیت پناهندگان زن و افراد بی‌خانمان در سراسر جهان اختصاص دارد.

در اکتبر سال آینده نیز شورای امنیت در نشستی بلندپایه به ارزیابی الگوی زنان، صلح و امنیت خواهد پرداخت و این امر با توجه به فرارسیدن بیستمین سالگرد اعلامیه و برنامه عمل پکن (پکن +۲۰)، پانزدهمین سالگرد تصویب اعلامیه ۱۳۲۵ شورای امنیت و آغاز تصویب الگوی جدید جهانی توسعه بر مبنای اهداف توسعه هزاره؛ از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکگوآ با توجه به بازدیدهای خود از کشورهایی چون سوریه و سودان، وضعیت زنان و دختران را در کمپین‌های آوارگان ناشی از مخاصمات داخلی بسیار نامناسب ارزیابی و تصریح کرد: زنان حافظ صلح در شرایطی بسیار خطرناکی فعالیت می‌کنند.

تغییر در ماهیت مخاصمات

مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد افزود: اگرچه نمی‌توان در مورد افزایش ارتکاب خشونت در مخاصمات علیه زنان و دختران نظر داد، اما قطعاً با تغییر در ماهیت مخاصمات مواجه هستیم؛ به این ترتیب که در کشورهای مختلف همچون عراق، سوریه، سومالی و مالی گروه اندکی عناصر افراط‌گرا با تسلط بر بخش‌هایی از سرزمین دولت، مستقیماً مرتکب خشونت علیه زنان، دختران و جوامع آنها می‌شوند. همچنین زنان در برخی جوامع مجبور به ازدواج با این نیروها و متجاوزین شده و یا به عنوان برده فروخته می‌شوند. معلمین و دانش‌آموزان نیز هدف‌گیری می‌شوند.

در زمان جنگ بسیاری از زنان در طی زایمان می‌میرند و دختران مجبور به ازدواج می‌شوند

بنا به اظهارات وی در جریان مخاصمات و پس از آن، بسیاری از زنان در طی زایمان می‌میرند و دختران مجبور به ازدواج می‌شوند. تعداد کمتری از زنان این فرصت را پیدا می‌کنند که در اقتصاد مشارکت کرده و دختران کمتری نیز به مدرسه می‌روند. در مناطق درگیر در مخاصمه معمولاً بسیاری از دختران حتی امکان حضور در مدارس ابتدایی را پیدا نمی‌کنند و فقط ۳۵ درصد آنها می‌توانند در مقطع راهنمایی تحصیل کنند.

نکگوآ خاطرنشان ساخت: مسئله ارتکاب خشونت جنسی علیه زنان در مخاصمات معضلی جدی است که در ضمن تصویب قطع‌نامه‌های جدید مورد توجه شورای امنیت قرار گرفته است.

بیش از ۸۰ کشور به الگوی زنان، صلح و امنیت پیوسته‌اند

وی همچنین بر اهمیت حیاتی توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی برای صلح و امنیت بین‌المللی تأکید کرد و اظهار داشت: در تاکنون سطح منطقه‌ای و ملی اقدامات مهمی ‌در مورد زنان، صلح و امنیت انجام گرفته است؛ به‌طوری‌که بیش از ۸۰ کشور به الگوی زنان، صلح و امنیت پیوسته‌اند. همچنین ارتقای نقش و جایگاه زنان در مذاکرات حل مخاصمات و ایجاد و تثبیت صلح، قابل تأمل بوده و تعداد موافقت‌نامه‌های صلحی که به صورت توأمان پیشبرد امنیت و ارتقای جایگاه زنان و دختران را مدنظر قرار داده‌اند، از سال ۲۰۱۱ دو برابر شده است.

از گزارش دبیرکل چند نکته به طور ویژه مورد توجه مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد قرار گرفته است که عبارت‌اند از:

  1. اقدامات جدید برای حمایت از حقوق زنان؛
  2. اقدامات جدید برای افزایش نمایندگان زن در نیروهای نظامی ‌و پلیس؛
  3. انتصاب اولین فرمانده زن برای نیروهای حافظ صلح ملل متحد؛ در حالی‌که هنوز ۹۷ درصد نیروهای حافظ صلح ملل متحد را مردان تشکیل می‌دهند.

بنا به تصریح نکگوآ، توانمندسازی اقتصادی زنان در ترتیبات پس از مخاصمه اهمیت بسیار دارد؛ اگرچه هنوز نقش اقتصادی زنان در ترتیبات مذکور نادیده گرفته می‌شود. همچنین زنان و دختران توانمند در تحقق توسعه پایدار پس از مخاصمه بهتر می‌توانند ایفای نقش کنند.

جنگ غزه موجب بی‌خانمانی یک‌سوم جمعیت آن منطقه شد

مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد در اظهارات خود به مخاصمه اخیر غزه اشاره و آن را موجب بی‌خانمانی حدود یک‌سوم جمعیت آن توصیف کرده است که در میان آنها تعداد قابل ملاحظه‌ای زن و دختر حضور داشته‌اند.

وی معتقد است که زنان بی‌خانمان و آواره نوعاً از دسترسی به عدالت محروم‌اند و اقدامات انجام‌گرفته در این زمینه، کافی نیست. زنان پناهنده و زنان آواره افرادی هستند که بیش از سایر گروه‌ها قربانی خشونت مبتنی بر جنسیت؛ از جمله خشونت جنسی، ازدواج اجباری و قاچاق انسانی می‌شوند.

به گزارش مهرخانه، نکته قابل تأمل در رابطه با ارزیابی مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد از وضعیت زنان پناهنده و آواره ناشی از مخاصمات مسلحانه آن است که:

اولاً، چنانچه مخاصمات مسلحانه عامل مهمی ‌در ارتکاب خشونت علیه زنان و دختران و نقض حقوق بنیادین ایشان شناسایی شده است، مسئله کلیدی آن است که چگونه می‌توان از وقوع آن پیشگیری کرد. متأسفانه اغلب کشورهای مورد اشاره مدیر اجرایی نهاد زنان ملل متحد که درگیر مخاصمه مسلحانه هستند، کشورهای اسلامی‌اند که عوامل بروز مخاصمه در آنها بسیار چالش‌برانگیز است. لذا رویکرد قابل قبول در این زمینه آن است که به دنبال حل مسئله و مقابله با عوامل زمینه‌ساز باشند.

ثانیاً، افزایش حضور زنان در نیروهای نظامی ‌و پلیس و نیز انتصاب اولین فرمانده نیروهای حافظ صلح ملل متحد در حالی‌که ۹۷ درصد نیروهای مزبور را زنان تشکیل می‌دهند، امری است که قضاوت در مورد تأثیر آن بر بهبود وضعیت زنان قدری زود است؛ چراکه حضور زنان در بخش‌های مذکور، خود می‌تواند زمینه را برای ارتکاب خشونت علیه زنان فراهم آورد. ضمن آنکه چنین فعالیت‌هایی در سراسر جهان مطابق آمارهای رسمی مطلوب اغلب زنان نیست.

۲۷ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.