صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  2 میلیون و 500 هزار ...
آبان
۲۶
۱۳۹۳
۲ میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد
آبان ۲۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81388617-6080343

معاون حمایت های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: شمار زنان سرپرست خانوار در کشور به دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است.

به گزارش ایرنا ‘آذر اسماعیلی’ روز یکشنبه در جمع مشاوران امور بانوان و خانواده دستگاه های اجرایی استان کرمان افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره) حمایت از یک میلیون و ۵۰ هزار خانوار بی سرپرست را در کشور بر عهده دارد.

وی تصریح کرد: تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور و دنیا در سال های اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

وی افزایش آمار تصادفات جاده ای، اعتیاد و آسیب های اجتماعی و ازدواج های نادرست و غیر عقلانی را از جمله دلایل افزایش آمار زنان سرپرست خانوار در کشور اعلام کرد.

معاون کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: اگر خدمات رسانی به این قشر به موقع انجام نشود این زنان از فضای آسیب های اجتماعی تاثیر می گیرند و جامعه نیز از این تاثیر پذیری متضرر می شود.

وی نبود ستاد فرماندهی ثابت برای رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار را یکی از معایب و مشکلات موجود در راستای ارایه خدمات به این قشر عنوان کرد.

اسماعیلی افزود: معاونت حمایت های اجتماعی کمیته امداد به منظور ایجاد این ستاد، مطالبات و خواسته های اجرای این طرح را به قوای سه گانه و حتی استانداری ها ارایه کرده است.

وی به تجربه کمیته امداد امام خمینی (ره) طی چهار دهه حمایت از زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل حضور پر رنگ این نهاد در خدمات رسانی به زنان سرپرست خانوار این حضور و تجربه است.

معاون حمایت های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به آمار سال گذشته در زمینه سازمان های مرتبط با امور زنان سرپرست خانوار، گفت: این آمار نشان می دهد ۲۲ سازمان بصورت مستقیم و غیر مستقیم با مسایل زنان سرپرست خانوار مرتبط هستند.

وی حوزه زنان سرپرست خانوار را بسیار وسیع دانست و ادامه داد: به دلیل این وسعت نیاز است بسیاری از سازمان ها در کنار هم قرار گیرند تا مشکلات این قشر مظلوم کاهش پیدا کند.

وی وظیفه کمیته امداد امام خمینی (ره) را نسبت به زنان سرپرست خانوار به سه دلیل بیش از سایر نهادها ارزیابی کرد و گفت: گستردگی و وجود دو میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار طبق آمار سال ۱۳۹۰ در کشور یکی از این دلایل است که البته یک میلیون و ۵۰ هزار خانوار از این تعداد تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ هزار زن سرپرست خانوار زیر پنجاه سال در حال حاضر در کشور از بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند، اظهار کرد: کمیته امداد بسته های عمومی و تخصصی را نیز به منظور برطرف کردن نیازهای زنان سرپرست خانوار در ابعاد مختلف تهیه کرده است.

اسماعیلی با اشاره به افزایش آمار طلاق و کاهش سن زنان سرپرست خانوار، گفت: خودسرپرستی دخترانی که ازدواج نکرده اند نیز یکی دیگر از مشکلات و پدیده های اجتماعی است که منجر به افزایش فقر می شود.

وی به پیشنهاد ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و افزود: بسیاری از افراد با این نظر و عقیده موافق نیستند و دیدگاه خوبی نسبت به آن ندارند در حالی که این اقدام می تواند بسیاری از مشکلات را در حوزه زنان سرپرست خانوار برطرف کند.

وی به طرح حمایتی و تشویقی به منظور ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار اشاره و تصریح کرد: همسران این زنان تسهیلات دریافت می کنند و کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز به عنوان هدیه به این زنان مقداری وجه نقد می دهد.

معاون کمیته امداد گفت: بررسی کارشناسی مشکلات زنان سرپرست خانوار در اقتصاد، اجتماع و ابعاد فرهنگی، جامعه و خانواده نشان می دهد که آنها گاهی از سوی افراد نزدیک فامیل خود نیز کنار گذاشته می شوند.

وی از رسانه ها و سازمان های فرهنگی خواست برای زمینه سازی ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار فرهنگ سازی کنند.

اسماعیلی گفت: زنان سرپرست خانوار می توانند با انتخاب همسر متناسب با خود بسیاری از مشکلات را در زندگی برطرف کنند.

۲۵ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.