صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سازمان بهزیستی حق ور...
اردیبهشت
۹
۱۳۹۲
سازمان بهزیستی حق ورود به مسائل تخصصی پزشکی ندارد
اردیبهشت ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 خانه امن: دکتر سیروس زینلی رییس شبکه پزشکی مولکولی کشور گفت:زیرساخت‌های لازم برای همگانی شدن مشاوره ژنتیک قبل ازدواج در وزارت بهداشت محیاست.

رییس شبکه پزشکی مولکولی کشور با بیان اینکه در حال حاضر زیرساخت های موجود برای همگانی شدن انجام مشاوره‌های ژنتیک قبل از ازدواج در وزارت بهداشت فراهم است، اظهار کرد: امیدوار هستیم این اتفاق با تامین هزینه‌ها از سوی وزارت بهداشت محقق شود.

دکتر سیروس زینلی با اشاره به لایحه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کمیسیون فرهنگی دولت برای “اجباری شدن مشاوره ژنتیک”، عنوان کرد: سازمان بهزیستی حق ورود به مسائل تخصصی پزشکی نظیر انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج را ندارد.

وی افزود: البته طرح این موضوع از سوی وزارت تعاون دلیل بر این نیست که وزارت بهداشت به این امر ورود نکند.

رییس شبکه پزشکی مولکولی کشور با بیان اینکه در حال حاضر بیماری‌هایی نظیر تالاسمی و پی. کی. یو غربالگری می‌شوند، اظهار کرد: بر همین اساس تمام زوج‌های جوان آزمایش تشخیصی برای بیماری تالاسمی را پیش از ازدواج انجام دهند. در این صورت صرف چند دقیقه زمان بیشتر برای انجام مشاوره و غربالگری بیماری‌های دیگر مشکل ساز نیست.

زینلی با بیان اینکه در حال حاضر زیرساخت های موجود برای همگانی شدن انجام مشاوره‌های ژنتیک قبل از ازدواج در وزارت بهداشت فراهم است، اظهار کرد: امیدوار هستیم این اتفاق با تامین هزینه ها از سوی وزارت بهداشت محقق شود.

وی با بیان اینکه در تمام استان‌های کشور مراکز و آزمایشگاههای تشخیصی مشغول ارائه خدمت به مردم هستند، اظهار کرد: اگر سازمان بهزیستی بخواهد این مشاوره‌ها را اجباری کند بایستی صدها مرکز و آزمایشگاه ایجاد کند. اگر هم بخواهد از طریق مراکز خصوصی اقدام به این امر کند، بایستی هزینه‌های تحمیلی آن را خانواده‌ها بپردازند.

وی افزود: در واقع می‌توان گفت بهزیستی زیرساخت های موجود برای اجرای این طرح را ندارد. علاوه بر این تجربه فعلی نشان می‌دهد مراکز موجود که زیر نظر بهزیستی هستند گاهی پیش می‌آید که آزمایش‌هایی را برای بیمار درخواست می‌کنند که ضرورتی ندارد.

نایب رییس انجمن ژنتیک پزشکی کشور با بیان اینکه انجام مشاوره‌های ژنتیک بر ضرورت پیشگیری از بیماری‌ها تاکید دارد، درباره هزینه‌های سنگین انجام تست‌های ژنتیک گفت: برای بیش از ۹۷ درصد از زوجین نیازی نیست که به آزمایشگاه مراجعه و تست ژنتیک انجام دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا  Leave a reply

Your email address will not be published.