صفحه اصلی  »  سازمانهای غیر دولتی  »  طلوع بی نشان ها، ببخ...
آبان
۲۰
۱۳۹۳
طلوع بی نشان ها، ببخش و باور کن
آبان ۲۰ ۱۳۹۳
سازمانهای غیر دولتی, کارگاه آزاد
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

شششششششششش

لگو:  toloo.org/portal

 فیروزه فروزانفر- روزنامه نگار

 ده ها تن از کارتن خواب ها به همت سازمان مردم نهاد ” طلوع بی نشان ها ” به پاکسازی طبیعت از زباله ها پرداختند.

این اقدام طی سفری از تهران به مشهد و پاکسازی بخش هایی از ساحل دریای دریای خزر در بابلسر، جنگل نهار خوران گرگان انجام شد. این جمع ده نفره نماینده بیش از ۴۰۰ نفری هستند که از میان ۱۰ هزار کارتن خواب تهران خود را از خیابان و مواد رهایی بخشیده اند.( ۱)

سازمان مردم نهاد طلوع بی نشان ها از سال ۸۸ به شکل تخصصی پیرامون مشکل خیابان خواب ها در تهران فعالیت می کند. این سازمان در برخی از نقاط شهر تهران بین کارتن خواب ها غذا پخش می کند و از کارتن خواب ها می خواهد در صورت اعتیاد به این مرکز مراجعه کنند تا با برخورداری از کمک این سازمان از بند اعتیاد رها شوند. اقدامی که در ابتدا با ۲۵ ظرف غذای گرم آغاز شد و اکنون با کمک کارتن خواب های بهبود یافته و مردم به ۵۰۰۰ ظرف غذا در هر وعده رسیده است. ( ۲ )

ثریا یکی از این کارتن خواب های عضو این گروه می گوید: شعار ما این است، ” ببخش و باور کن ” ما این شعار را روی کاورهای زردمان می نویسیم و فعالیت می کنیم. سال پیش هم با ۱۵۰ نفر دیگر در خیابان ولیعصر راه افتادیم و ته سیگارها را از پیاده رو جمع کردیم. از میدان تجریش تا چهار راه ولیعصر رفتیم. حامد که ۱۶ سالش بود و رضا یک چرخ دستی پر از گل سنبل را حمل می کردند و به مردم گل می دادند. مردم هم کنجکاو ما را نگاه می کردند و توی پارک ملت با ما عکس یادگاری می گرفتند.

ثریا در حلقه دروازه غار با گروه طلوع بی نشان ها آشنا شد. او به مدت ۸ سال کارتن خواب بود و حالا در دروازه غار غذا پخش می کند.

مجتبی در نشریه فعالیت می کند و چند ماهی هست که پاک شده است. مجتبی می گوید مردم خیلی کنجکاو هستند و سوال می کنند. با تعجب نگاه می کنند و می پرسند ببخش و باور کن یعنی چی و ما توضیح می دهیم. بعضی ها هم با هم پچ پچ می کنند.

یاد یار مهربان

موسسه طلوع بی نشان ها در اواخر سال ۱۳۸۴ با هدف کمک به کارتن خواب ها در پارک المهدی آغاز به کار کرد و مهرورزی را دردستور العمل فعالیت هایش قرار داد.بیش از نیمی از کسانی که این غذاها را دریافت می کردند معتاد به مواد مخدر بودند و به واسطۀ آشنایی یکی از اعضا با بیماری اعتیاد، امید تازه ای برای بهبودی مبتلایان به مواد مخدر در ما زنده شد.

ببخش و باور کن2

آنان در ماه های بعد و گاهی دو هفته یک بار توانستند کمک های خود را سازماندهی کرده و به یکی از گرم خانه های شهر تهران ببرند، که در این مسیر توفیقاتی از جمله آشنایی با  تعداد زیادی از دردمندان شهر و آشنایی با عاشقانی دست داد، که تمایل داشتند در این امر یاری رسانی کنند. پس از چندی طرح به علت نداشتن توانایی مالی و انسجام گروهی، مدتی منفعل باقی ماند اما به کمک افراد خیر دوباره انجمن فعال شد.

در سال ١٣٨٨ موسسه طلوع بی نشان ها ثبت شد. از آن زمان  یعنی از زمستان ٨٨ تاکنون برنامه توزیع وعده غذای گرم به بی خانمان ها به صورت هفتگی و هر سه شنبه جریان دارد و هر هفته تعدادی از خیرین و دوستان برای بازدید و حمایت از این انجمن وارد برنامه ها و حمایت های شبانه شدند.

در سال ١٣٨٩ جشنی در پارک خواجوی کرمانی شوش، محله دروازه غار برگزار شد که طی آن تعدادی از افراد کارتن خواب و معتاد برای اعزام به کمپ ترک اعتیاد آماده شدند و چند تن از آنان بهبود یافتند. پس از آن موسسه موفق به دریافت مجوز ایجاد مرکز بهبودی اقامتی میان مدت مصرف کنندگان موادمخدر (کمپ ترک اعتیاد) در منطقه،‌ ۱،۲،۳ شمیرانات شد و و سپس تلاش ویژه ای جهت سازماندهی و برنامه ریزی برای فعالیت های جاری و آتی موسسه ترتیب داده شد.

در ماه مهر، در نمایشگاه «یاد یار مهربان» برای ارائه دستاوردهای چندین ساله و برقراری ارتباط هرچه بیشتر با مدیران مدارس و آموزش و پرورش به منظور شناساندن طرح پیشگیری از اعتیاد در مدارس، غرفه ای برپا کرد که با استقبال قابل توجهی از سوی مردم مواجه شد.
اکنون موسسه نیکوکاری طلوع بی نشان ها دفتر کاری در منطقه ١٠  نواب  تهران در اختیار دارد که در این محل فعالیت های خود را در سه بخش جذب، درمان، حمایت و ایجاد سرپناه و اشتغال برای عزیزان بهبود یافته، انجام داده  و طرح های مختلفی در فصل سرما، جشن ها و اعیاد، جلسات و مشاوره های گروهی، مشاوره تلفنی و آموزش ها و حمایت های خانواده و بیمار را برنامه ریزی می کند. همچنین در  آینده نزدیک، برنامه های مربوط به ارتباط با مدارس و اجرای طرح های پیشگیری از اعتیاد در این مرکز شکل می گیرد.

ببخش و باور کن

این انجمن در طی مدت زمان حضور هر مدد جو، در سرای  طلاع بی نشان ها، با آموزش مهارت های فنی، حرفه ای، ارتباطی، تحصیلی، و شیوه های داشتن یک زندگی پایدار و آرام، سعی می کند در راه بهبود وضعیت زندگی آنها، گامی مهم و اساسی بر دارد و خدمات دیگری از جمله تهیه اوراق هویتی مانند: شناسنامه، کارت ملی و انجام کلیه معاینات، آزمایشات کلینیکی و پاراکلینیکی، انجام درمان های دندانپزشکی به صورت دوره ای برای آنها

همچنین یکی از حوزه های فعالیت مؤسسه طلوع بی نشان ها در دوره ۶ ماهه حضور مددجو در سرای امید و پس از آن  ایجاد اشتغال برای مددجویان و بهبود یافتگان است که در زمینه های: بسته بندی، تولیدات صنعتی، مونتاژ قطعات، آشپزخانه و …انجام می پذیرد. این موسسه در پروسه فعالیت به جذب معتادان پرداخته و پروسه درمان را با آنها آغاز می کند. در این دوره خدمات مشاوره توسط مشاورین مرکز، کلاس های روان شناسی و درمانی بیماری اعتیاد برای بیماران انجام می گیرد .

شاید بتوان گفت هدف نهایی موسسه طلوع بی نشان ها وصل شدن مددجویان به خانواده ها است. پس از گذراندن فرآیند درمان، مددجو با صلاح دید کارشناسان سرای امید، آماده بازگشت به جامعه و گرفتن نقش های اجتماعی خویش می شود.

همچنین این انجمن فعالیت هایی چون تورهای  گردشگری، برگزاری جشنواره های مختلف چون جشنواره اقوام و کاروان های فرهنگی مختلفی را در دست اجرا دارد.

 اگر شما می خواهید با انجمن طلوع بی نشان ها همکاری کنید می توانید به آدرس زیر مراجعه کرده و یا با شماره  ۵۵١۴٧٩۴٩-٠٢١ تماس بگیرید.

 منابع:

http://toloo.org/portal/features/2013-07-05-12-33-53#

http://toloo.org/Leave a reply

Your email address will not be published.