صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  پیشنهاد مولاوردی به...
آبان
۱۹
۱۳۹۳
پیشنهاد مولاوردی به دولت: قید بیمه زنان به عنوان شرط ضمن عقد به جای بخشی از مهریه
آبان ۱۹ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

amir kholousi (1)

عکس: امیر خلوصی/ ایسنا

نشست پرسش و پاسخ نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی با مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در راستای اقدامات این معاونت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فاطمه رهبر رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در ابتدا سوال‌هایی از دکتر مولاوردی پرسید و از وی خواست تا درباره وضعیت فعلی برنامه توسعه پنجم به ویژه ماده ۲۲۷ و ۲۳۰ توضیح دهد.

وی ادامه داد: می‌خواهم بدانم پیش‌بینی شما برای برنامه توسعه ششم چیست؟ و برای جبران کمبودهای جامعه زنان و کودکان چه کار می‌خواهید انجام دهید؟

وی همچنین از معاون رییس جمهور در امور زنان توضیحاتی درباره بیمه زنان خانه‌دار و مرخصی زایمان خواست و خاطرنشان کرد: عدم اجرایی شدن قانون مرخصی زایمان به اجرا نشدن افزایش جمعیت دامان می‌زند.

رهبر ضمن انتقاد از مصاحبه اخیر مولاوردی درباره افزایش جمعیت افزود: مصاحبه شما درباره بحث افزایش جمعیت که گفته‌اید داشتن بیش از دو بچه غیرعقلانی است، چالش‌زاست. برخی رسانه‌ها به اختلافات دولت و مجلس دامن می‌زنند و این مصاحبه بازتاب بدی داشت.

وی خواستار صدور اصلاحیه و تکذیبیه از جانب مولاوردی شد.

در ادامه سخنان فاطمه رهبر، شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان در پاسخ به وی درباره برنامه پنجم توسعه گفت: طبق ماده ۲۳۰ برنامه توسعه معاونت باید از طریق انعقاد تفاهم‌نامه با وزارتخانه‌ها اقدامات عملی انجام دهد. مشخصا در سال ۹۲، ۶ تفاهم‌نامه داشتیم.

وی با اعلام اینکه در سال ۹۳ نیز ۱۰ تفاهم‌نامه آماده شده است، توضیح داد: این تفاهم‌نامه‌ها با آموزش و پرورش، کمیته امداد امام خمینی (ره)، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کار، دانشگاه شریف و فردوسی مشهد به مرحله امضاء رسیده است.

مولاوردی با بیان اینکه اخیرا کارگاه آموزشی سه روزه‌ای برای تدوین سند “امنیت زنان و کودکان” در رامسر برگزار شده ، ادامه داد: قرار بود این سند طبق قول فرهمندپور معاون وزیر کشور در امور زنان تا شهریورماه امسال، آماده شود؛ اما گفته شده به دلیل اسیدپاشی‌های اخیر نیاز به بازنگری دارد.

معاون رییس جمهور در امور زنان با بیان اینکه برخی افراد سند امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی را با لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت یکسان دانستند، گفت: لایحه تامین امنیت زنان دربرابر خشونت تدابیر جامعی دارد و با سند امنیت زنان یکسان نیست. این ایراد از لایحه تامین امنیت گرفته شد که بخش‌هایی از آن جنبه قضایی دارد و باید با توافق قوه قضاییه باشد. بنابراین ما آن بخش را تفکیک کردیم.

وی ادامه داد: ارتباط با قوه قضاییه مساله مهمی بود و دادگستری می‌تواند به عنوان حلقه رابط بین قوه مجریه و قوه قضاییه عمل کند.

مولاوردی خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه‌ها دائم پایش می‌شود و نظارتی قوی روی آنها صورت می‌گیرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان درباره عملی شدن تفاهم‌نامه‌ها توضیح داد: یکی از تفاهم‌نامه‌ها با وزارت آموزش و پرورش و درباره بهبود وضعیت بهداشت مدارس شبانه مناطق محروم بود که به آنها بسته‌های بهداشتی ارائه شد. همچنین موافقت‌نامه‌های متعددی با وزارت بهداشت انجام شد که نمونه‌ای از آن، ساماندهی مشاوره قبل از ازدواج از طریق آموزش ۳۷ هزار و ۵۰۰ نفر زوج در سیستان و بلوچستان و گلستان است.

از این به بعد استخدام رسمی نخواهیم داشت

استخدام‌ها کوتاه مدت و میان مدت یک تا شش سال می‌شود

معاون رئیس جمهور در امور زنان گفت: سن استخدام رسمی تا کنون حداقل ۳۵ سال بود، طبق مصوبات فعلی در قانون فعلی ازاین به بعد استخدام رسمی نداریم و استخدام‌ها کوتاه مدت و میان مدت یک تا شش سال برای زنان و مردان خواهد بود.

بیمه زنان به صورت شرط ضمن عقد و به جای مهریه قید شود

وی درباره بیمه زنان خانه دار نیز در ادامه توضیح داد و گفت: اصرار داشتم با سازمان تامین اجتماعی لایحه مشترک بدهیم تا حتما اجرایی شود. در این رابطه مکاتبه‌ای با آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور داشتیم و چهار شکل پیشنهادی به آنها ارائه کردیم تا کمیسیون اجتماعی دولت آنرا بررسی و هر کدام که می‌تواند اجرایی شود را پیاده کنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان افزود: در این نامه اعلام کردیم آمادگی تشکیل ستاد ملی زن و خانواده را داریم و یکی از موضوعاتی که در این ستاد مطرح می‌شود این است که بیمه زنان خانه دار به صورت شرط ضمن عقد و به جای مهریه در اسناد عقد وازدواج وارد شود و مردان بخشی از مهریه را در قبال بیمه بدهند.

مولاوردی در بخش دیگری از سخنانش درباره نشریه منتشر شده به نام بیست توضیح داد و افزود: پیشنهاد شد برای روز دختر یک ویژه نامه داشته باشیم و بنابراین نشریه‌ ۲۰ منتشر شد.

هدفمان هم این بود که مطالب توسط مسئولان خوانده شود نه اینکه روی دکه‌های روزنامه فروشی برود.

وی ادامه داد: یکی از سایت‌های خبری گزارشی تهیه کرد و انتقاد کرد که در این نشریه احکام اسلامی زیر سوال رفته و ازدواج موقت را برابر فحشا دانسته است.

معاون رییس جمهور در امور زنان با انتقاد از مطالب این سایت خبری تشریح کرد: دراین نشریه نوشته شده که مشکلات دختران ریشه‌های فرهنگی دارد. برخی رسانه‌ها یک جمله را تقطیع می‌کنند و اینگونه حاشیه ساز می‌شود.

مولاوردی همچنین افزود: یک جای مطلب اشاره شده با توجه به افزایش سن ازدواج اجازه پدر برای ازدواج نارسایی حقوقی است و گفته که عدم نظارت به ازدواج موقت آسیب به جامعه وارد می‌کند، در حالیکه این سایت خبری این مطلب را با برداشت خودش اینگونه تفسیر کرده که ازدواج موقت برابر فحشا است.

وی همچنین با اشاره به مصاحبه اخیرش با سایت دیگری اظهار کرد: در این سایت تیتر زده شده که داشتن بیش از دو فرزند عقلانی نیست. در حالی که مجموع مصاحبه این گونه نیست و اگرموخر و مقدم بحث را بخوانیم پی به اصل مطلب می‌بریم.

وی همچنین گفت: یک جای دیگر تیتر زده بود که تحصیل دختران باعث افزایش طلاق می‌شود. این در حالی است که من گفته بودم تحصیل دختران هم در امر طلاق بی تاثیر نیست، اما نمی‌توان همه سهم را به آن داد و طلاق علل مختلفی دارد.

وی از کسانی که مطلب او را مورد انتقاد قرار داده بودند، خواست که بر اساس تیتر قضاوت نکنند و مجموعه مطالب را مورد توجه قرار دهند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان تصریح کرد:‌ دور از ذهن است که با وجود سیاست‌های جمعیتی مقام معظم رهبری درباره افزایش جمعیت من بخواهم مطرح کنم که داشتن بیش از دو فرزند عقلانی نیست. باید به این مطلب شک کرد.

به گزارش ایسنا، در این نشست همچنین با خانم بیات نماینده مردم ساوه و اشرف گرامی زادگان معاون مولاوردی نیز حضور داشتند.

 ارائه پیشنهاد تشکیل مرجع ملی صیانت و حمایت از زنان در برابر خشونت به وزارت دادگستری

ما این لایحه را تقدیم محلس کرده بودیم، اما شورای نگهبان گفتند بخش‌هایی از لایحه جنبه قضایی دارد و شامل تعیین و تشدید مجازات است که باید با موافقت قوه قضائیه صورت گیرد. جلساتی نیز با قوه قضائیه داشتیم و قرار شد جنبه‌های قضایی این لایحه منفک شده و قوه قضائیه آن را در اصلاح قانون تعزیرات اسلامی ‌لحاظ کند.

نشست گزارش عملکرد معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به مجلس شورای اسلامی، عصر امروز با حضور شهیندوخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده و لاله افتخاری، فاطمه رهبر، سمیه عمرانی، و شهلا میرگلوبیات؛ اعضای فراکسیون زنان مجلس در محل ساختمان معاونت امور زنان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، در این جلسه شهیندخت مولاوردی به سؤالات نمایندگان مجلس در خصوص اقدامات این معاومت پاسخ داد.

اجرای ۶ تفاهم‌نامه در سال ۹۲ و امضای ۱۰ تفاهم‌نامه برای سال ۹۳

مولاوردی اظهار داشت: در سال گذشته ۶ تفاهم‌نامه داشتیم که در حال دریافت گزارش پیشرفت فاز به فاز آنها هستیم. برای سال ۹۳ نیز پیش‌نویس ۱۰ تفاهم‌نامه با وزارت آموزرش و پرورش، بهداشت، کار، جهاد کشاورزی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، دانشگاه شریف و دانشگاه فردوسی مشهد آماده است و منتظر امضا هستیم.

سند راهبردی امنیت زنان و خانواده در روابط اجتماعی

وی در خصوص سند راهبردی امنیت زنان گفت: در ماده ۲۲۷ برنامه پنجم توسعه نام دستگاه متولی این سند پیش‌بینی نشده و فقط دولت موظف شده بود تا با همکاری معاونت زنان و نیروی انتظامی، ‌این سند را تدوین کند. سال گذشته با نظر معاونت راهبردی ریاست جمهوری، وزارت کشور متولی تدوین این سند شد و یک کارگاه آموزشی سه روزه نیز در رامسر برای تدوین آن برگزار گردید. خانم فرهمندپور نیز قول داده بودند که این سند تا اواخر شهریور ماه تدوین شود، اما اخیراً گفتند با توجه به اسیدپاشی‌های اخیر این سند نیاز به بازنگری دارد.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با تأکید بر اینکه سند راهبردی امنیت زنان با لایحه امنیت زنان در برابر خشونت متفاوت است، تشریح کرد: ما این لایحه را تقدیم محلس کرده بودیم، اما شورای نگهبان گفتند بخش‌هایی از لایحه جنبه قضایی دارد و شامل تعیین و تشدید مجازات است که باید با موافقت قوه قضائیه صورت گیرد. جلساتی نیز با قوه قضائیه داشتیم و قرار شد جنبه‌های قضایی این لایحه منفک شده و قوه قضائیه آن را در اصلاح قانون تعزیرات اسلامی ‌لحاظ کند.

ارائه پیشنهاد مرجع ملی صیانت و حمایت از زنان در برابر خشونت به وزارت دادگستری

مولاوردی ادامه داد: در حال حاضر بخش‌های حمایتی و پیشگیری این لایحه در دست کار است و در صددیم تصویب‌نامه تشکیل مرجع ملی صیانت و حمایت از زنان در برابر خشونت را به وزارت دادگستری پیشنهاد دهیم. اگر اعضای کمیسیون اجتماعی دولت قائل به ضرورت تشکیل این مرجع باشند، در آینده تشکیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه در ایران خانه‌های امن و پناهگاه‌هایی برای زنان قربانی خشونت طراحی نشده است، گفت: باید تشکیل این پناهگاه‌ها با حمایت دولت صورت گیرد و این تدابیر در ارتباط تنگاتنگ با قوه قضائیه باشد و وزارت دادگستری نیز حلقه واسط میان قوه مجریه و قوه قضائیه است.

روند نظارت بر اجرایی‌شدن تفاهم‌نامه‌های معاونت زنان

مولاوردی در پاسخ به سؤال فراکسیون زنان مجلس در خصوص نحوه نظارت بر اجرایی‌شدن تفاهم‌نامه‌های معاونت زنان گفت: بر حسب مورد هر سه ماه یک‌بار از نهادها گزارش گرفته می‌شود و گزارش فاز به فاز اجرایی‌شدن تفاهم‌نامه توسط دستگاه‌ها برای ما ارسال می‌گردد که این گزارشات موجود بوده و به فراکسیون زنان مجلس تقدیم خواهد شد .به عنوان مثال در گزارش عملکرد معاونت زنان نیز آمده است که تفاهم‌نامه این معاونت با وزارت آموزش و پرورش در خصوص بهبود وضعیت بهداشتی دختران مدارس شبانه‌روزی در مناطق محروم اجرایی شده و بسته‌های بهداشتی توزیع گردیده است و یا تفاهم‌نامه‌های با ستاد مبارزه با مواد مخدر برای بهبود وضعیت زنان بهبودیافته از اعتیاد در ۶ استان اجرایی شده است.

بیمه زنان خانه‌دار

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص بیمه زنان خانه‌دار اظهار داشت: ما اصرار داشتیم تا سازمان تأمین اجتماعی را مجاب کرده و با مشارکت آنها لایحه بیمه زنان خانه‌دار را بنویسیم، اما با جلساتی که برگزار شد، به این نتیجه رسیدیم که سازمان تأمین اجتماعی بحث گسترده‌ای را در این زمینه دارد و اقدام آنها زمان‌بر است؛ در نتیجه با آقای جهانگیری، مکاتبه‌ای انجام داده و چهار الگو را برای پیاده‌سازی طرح بیمه زنان خانه‌دار پیشنهاد کردیم.

بررسی بیمه زنان خانه‌دار به عنوان شرط ضمن عقد نکاح در ستاد ملی زنان و خانواده

وی افزود: بیمه زنان خانه‌دار یکی از موضوعات مورد بررسی در ستاد ملی زنان و خانواده خواهد بود تا بتوانیم این مسئله را به جای مهریه در شروط ضمن عقد نکاح بگنجانیم و مردان بخشی از مهریه زنان را به عنوان بیمه در نظر بگیرند و منتظر تشکیل این ستاد با حضور رییس‌جمهور هستیم.

مولاوردی با بیان اینکه این کار باید فرهنگ‌سازی شود تا جلوی مهریه‌های نجومی ‌نیز گرفته شود، ادامه داد: همچنین به دلیل اینکه دفاتر ثبت ازدواج تحت نظر قوه قضائیه هستند، مذاکراتی نیز با قوه قضائیه انجام داده‌ایم و قرار بر این است که سازمان تأمبن اجتماعی نیز بودجه بیمه زنان خانه‌دار را در ردیف بیمه‌های چندلایه خود پیش‌بینی کند.

وی در خصوص برنامه ششم توسعه اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه در عنوان شورای برنامه‌ریزی فرهنگ و هنر و جوانان و خانواده، عنوان زنان نیامده بود که با تلاش معاونت امور زنان، این عنوان نیز در نام شورا گنجانده شد. همچنین در کارگروه تشکیل و تحکیم و تعالی خانواده که تنها کارگروهی است که در دولت جدید چهار جلسه از آن تشکیل شده است، سیاست‌های کلی نظام را در دستور کار قرار داده‌ایم.

توضیحات مولاوردی درخصوص نشریه ۲۰

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص حاشیه‌های اخیر پیرامون نشریه ۲۰ اظهار داشت: به مناسبت روز دختر کارگروه دختران معاونت امور زنان درصدد انتشار یک نشریه بود که به دلیل کمبود زمان در نشریه ۲۰ موضوعات مختلف را در نظر گرفتیم. از ابتدا نیز قرار نبود این نشریه روی دکه روزنامه‌فروشی‌ها برود و ما آن را فقط برای مسئولان و سیاست‌گذاران ارسال کردیم.

وی تشریح کرد: رجانیوز در گزارشی با انتقاد از مطالب این نشریه، مدعی شده بود که در مطالب این نشریه احکام اسلامی‌ زیر سؤال رفته و ازدواج موقت مترادف با فحشا در نظر گرفته شده است. در توضیح باید بگویم رجا نیوز سوءبرداشت داشته است. در مطلبی از نشریه آمده بود مشکلات دختران ریشه‌های فرهنگی دارد و اصلاً مطلب تعرضی به احکام اسلامی ‌نداشت. همچنین در مطلبی با عنوان” دختران جوان از نمای نزدیک” نیز اشاره شده بود که با توجه به افزایش سن ازدواج و تصیلات عالیه برای دختران، لزوم اذن پدر برای ازدواج نارسایی قانونی است. در مطلب دیگری نیز به آسیب‌شناسی ازدواج سپید که واقعیت جامعه است، پرداخته شده بود که عین این مطلب را قبلاً ایسنا چاپ کرده بود. در مطلب ازدواج موقت نیز به آسیب‌های این ازدواج برای زنان پرداخته شده و هرگز ازدواج موقت مترادف با فحشا دانسته نشده است.

متأسفانه برخی رسانه‌ها مطالب را تقطیع می‌کنند و این شیطنت‌ها ما را گرفتار می‌سازد

مولاوردی در خصوص مصاحبه خود با مشرق با تیتر “داشتن بیش از ۲ فرزند عقلانی نیست” اظهار داشت: هر عقل سلیمی ‌گفتن چنین مطلبی را با توجه به شرایط جامعه و فرمایشات رهبری نقض می‌کند. اگر مقدمه و مؤخره صحبت‌های من خوانده می‌شد به هیچ عنوان چنین مطلبی برداشت نمی‌شد. در زمان انتشار این مطلب من در باکو بودم و پس از بازگشت به ایران در صفحه شخصی خودم این سوءبرداشت را توضیح دادم. متأسفانه برخی رسانه‌ها مطالب را تقطیع می‌کنند و این شیطنت‌ها ما را گرفتار می‌سازد.

به گزارش مهرخانه، در ادامه نیز اطهره نژادی؛ معاون برنامه‌یزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده، در خصوص اقدامات معاونت امور زنان اظهار داشت: گام اول ما بررسی علمی ‌بر اساس آمار مستند کشور در خصوص وضعیت زنان بدون نگاه سیاسی بود. ما ۶۸۵ نقشه از شاخص‌های مختلف مسایل زنان تهیه کردیم که در هرکدام وضعیت استان‌ها به تفکیک مشخص شده است. در گام دوم نیز به سراغ برنامه‌ریزی در استان‌ها با حضور استانداری‌ها رفتیم و در گام بعد نشست‌های منطقه‌ای را تدوین کردیم که اولین نشست در آذرماه در خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است با توجه به کمبود زمان و لزوم مطالعه مستندات ارائه‌شده و بررسی روند اجرای تفاهم‌نامه‌ها توسط اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، مقرر شد هفته آینده ادامه این جلسه برگزار شود.

۱۹ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.