صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  راهبرد توسعه ملی قطر...
آبان
۱۴
۱۳۹۳
راهبرد توسعه ملی قطر ۲۰۱۶- ۲۰۱۱ برای اجرای «طرح ملی قطر تا سال ۲۰۳۰»
آبان ۱۴ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

5201877832_b5ae7fea5d_z

عکس: Magharebia

کپی رایتِ دبیر کل طرح‌ریزی توسعه، چاپ اول: مارس ٢٠١١

ترجمه: اهورا افشار

فصل پنجم: رویکرد چندجانبه برای توسعه اجتماعی  ژرف

بهبود تعادل کار و زندگی برای زنان

امروزه، زنان بیشتری به نیروی کار قطر می‌‌پیوندند، روندی که با ارتقاء سطح تحصیلات زنان هم خوانی دارد. همانطور که فرصت های آموزشی برای زنان بیشتر می‌شود، تعداد زنان شاغل نیز افزایش می‌یابد‌. انتظار می‌رود تا سال ٢٠١۶ زنان ۴٢% نیروی کار قطر را اشغال کنند. برای آمادگی بیشتر با این تغییر اجتماعی، دولت قطر برنامه‌های مختلفی را به اجرا گذاشته است، از جمله «قانون مدیریت منابع انسانی سال ٢٠٠٩» برای بهبود شرایط کاری زنان که شامل مزایای ویژه ای برای زنان است از قبیل ۶٠ روز مرخصی زایمان، ٢ ساعت در روز برای یک سال برای شیر دادن به طفل و همچنین مرخصی دراز مدت برای مادرانی که کودک معلول زیر ۶ سال دارند.

با این حال، میزان مشارکت زنان در بازار کار به طور مستقیم با میزان دسترسی آنان به خدمات حمایت از زنان برای برقراری تعادل میان مسئولیت های خانگی و حرفه‌ای نسبت دارد. دولت خدمات حمایت از خانوداه‌های شاغل، به خصوص زنان را از راه افزایش مراکز مراقبت از کودکان و تشویق سیاست های حساس نسبت به نیازهای زنان در محیط کار تامین می‌کند.

اقدامات کمک به زنان برای تعادل مسئولیت های کاری و خانوادگی

بهبود تعادل کار و زندگی برای زنان پیش از هر چیز نیازمند خدمات مراقبت از کودکان است، خدماتی که از کیفیت بالا برخوردار باشند، هزینه معقولی بطلبند و به راحتی در دسترس خانواده‌ها باشند. مهمتر اینکه یک رویکرد خوب و برنامه‌ریزی شده می‌تواند در رشد و تکامل کودکان نقش عمده‌ای بازی کند. مهدکودک‌ها و کودکستان‌هایی که در محل کار مادران وجود دارند، توسعه خواهند یافت و به تعدادشان افزوده خواهد شد. (در  حال حاضر ١٣٧ مهد کودک خصوصی وجود دارد و ١٢ مهد کودک مستقل.) مسئولیت مهد کودک‌ها از شورای عالی آموزش و پرورش به وزارت امور اجتماعی انتقال داده خواهد شد که در نتیجه آن، یک برنامه جامع برای بهبود خدمات مراقبت از کودکان در محل کار ایجاد و اجرا می شود. قوانین جدید، استانداردهای حاکم بر مهد کودک‌ها و کودکستان‌ها و نیز صلاحیت‌های مربیان را تعیین خواهد کرد.

دولت قطر از بهترین تجربه‌های دیگر کشورها برای ایجاد سیاست های مناسب خانواده‌ها در محیط کاری استفاده خواهد کرد که شامل انعطلاف پذیری در تعیین ساعت آغاز و پایان شیفت کاری، کارکردن پاره وقت و مرخصی‌های ویژه خواهند بود. همچنین تعادل کار و زندگی برای زنان، همراه با اجرای دیگر عناصر «راهبرد توسعه ملی ٢٠١١ تا ٢٠١۶» بهبود خواهد یافت. این عناصر شامل آگاه سازی در مورد تقسیم مسئولیت های خانگی میان اعضای خانواده، بهبود قوانین و مقررات ناظر بر کارکنان خانگی و نیز تقویت سیستم حمایت از خانواده‌هایی که اعضایشان نیاز به مراقبت بخصوص دارند می‌شود.

هدف:

  • اجرای اقدامات حمایت از زنان شاغل از جمله بازنگری به «قانون مدیریت منابع انسانی» و سیاست های کنونی مرخصی زایمان.

 توانمندسازی بیشتر زنان

توانایی‌های زنان در آموزش و پرورش و استعدادشان برای برگرفتن نقش های رهبری و سیاسی در میان عموم شناخته شده است ولی در عین حال گرایش فرهنگی برای دست کم گرفتن زنان نیز وجود دارد. گرچه قانون کمک کرده است که مشارکت زنان قطری در نیروی کاری کشور بالا رود، نظرهای سنتی در مورد مشاغل مناسب برای زنان (در آموزش و پرورش، مشاغل اداری و منشی گری) هنوز رواج دارند، حتی علی رغم فرصت های جدیدی که به علت توسعه اقتصادی قطر به وجود آمده‌اند. آمار نشان می‌دهد که در سال ٢٠٠٩ تنها ٣% زنان شاغل قطری در محل کار نقش رهبری داشتند. در ١٠ سال گذشته این رقم بین ٢% و ۴% بوده است. گرچه به طور متوسط زنان از تحصیلات عالی‌تری برخودار هستند تا مردان، ولی ظاهراً در محیط کاری و در ترفیع رتبه، زنان نمی‌توانند از حد معینی بیشتر پیشرفت کنند.

باورهای سنتی و کلیشه‌ای در مورد نقش و وظایف زن در جامعه مانع دیگری در راه توانمندسازی زنان می‌باشد. در ١٠ سال گذشته رأی دادن در میان زنان بیشتر شده است. در شورای شهر یک نماینده زن وجود دارد. ولی زنان در زندگی سیاسی همواره با موانعی از قبیل نا آگاهی از اهمیت فرایند سیاسی و برخوردهای سوء فرهنگی و اجتماعی روبرو هستند. یک نظرسنجی در سال ٢٠٠٧ نشان داد که ٢٨% مردان و زنان قطری با مشارکت زنان در سیاست مخالف بودند. بدون شک زنان، اهرم تکامل خانواده قطری هستند ولی به علاوه نقش آنها در خانه، زنان می‌تواند از راه‌های مختلف دیگری نیز به رفاه و سلامت جامعه خدمت کنند.

برنامه رهبری زنان

برای توانمندسازی زنان و افزایش تعداد زنانی که در نقش‌های تصمیم‌ گیری در عرصه سیاسی، سازمانی و تجارتی قرار دارند، دولت «مرکز زنان رهبر» را تاسیس خواهد کرد. هم زمان آن، برنامه آگاه سازی برای توسعه نقش زنان در کلیه بخش‌های «راهبرد توسعه ملی ٢٠١١ تا ٢٠١۶» به وجود خواهد آمد. چنین اقداماتی در دیگر کشورها گزارش شده است. مثلاً در مالزی، مطالعات جنسیتی، دوره‌های آموزش مهارت و کمپین حساس کردن جامعه نسبت به زنان، در میان فعالیت‌های «دهمین طرح ملی از سال ٢٠١١ تا ٢٠١۵» جای گرفته‌اند. هدف از این اقدامات حذف موانع فرهنگی و سدهای پیشرفت زنان  و همچنین ایجاد محیط مناسب برای رشد شخصی و حرفه‌ای است.

هدف:

  • افزایش ٣٠ درصدی تعداد زنان در مقام های رهبری و تصمیم‌گیر‌‌ی.

 برنامه تغییر ادراک عمومی درباره زنان

نهادهای مدنی برای حمایت از زنان، از طریق کمپین‌های آگاه سازی و برنامه‌های رسانه‌‌‌ای که زنان را به عنوان افراد حرفه‌‌ای موفق و نمونه به تصویر می‌کشند، نگرش فرهنگی نسبت به زنان را ارتقاء خواهند داد.

همچنین قوانینی که به مسائل جنسیتی حساس هستند توسعه خواهند یافت به طوری که زنان را تشویق کنند که در جامعه نقش فعال‌تری بازی کنند. بررسی کامل برابری جنسی در مشاغل و ادارات دولتی اولین قدم در راه رفع موانع اجتماعی فرهنگی خواهد بود.

ادامه دارد …Leave a reply

Your email address will not be published.