صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  لایحه تامین امنیت زن...
آبان
۱۴
۱۳۹۳
لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت آماده ارائه به مجلس
آبان ۱۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81375095-6057609

عکس: ایرنا

 عضو هیأت عالیرتبه حقوق بشری ایران در ژنو گفت: با هدف بازدارندگی وکاهش خشونت های موردی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت آماده ارائه به مجلس شورای اسلامی برای بررسی و تصویب است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ، «فاطمه آلیا» که به عنوان عضو هیأت عالیرتبه حقوق بشری ایران در ژنو حضور دارد اظهار داشت: در این رابطه آموزش پلیس زن و مشاوران متخصص یکی دیگر از فعالیت­ها است.

وی از افزایش نرخ نامزدی زنان برای انتخابات مجلس خبر داد و افزود: نرخ نامزدی زنان در این انتخابات از ۱٫۸ درصد در دور اول به ۸٫۲ درصد در دور هشتم افزایش یافته است و با قرار گرفتن داوطلبی زنان در فهرست رقابتی احزاب سیاسی این آمار رو به تزاید خواهد بود.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی گفت: روند چشمگیر پیشرفت وضعیت زنان در جمهوری اسلامی ایران با گذشت ۳۵ سال از انقلاب اسلامی و علیرغم اعمال تحریم های یک جانبه و قهری نسبت به کشورمان که هدفش ممانعت از ترقی ما بوده همچنان رو به افزایش است.

آلیا ادامه داد: در اقتصاد کلان ملی به طور خاص سیاست رفع فقر در میان زنان و دختران به ویژه زنان سرپرست خانواده مدنظر است و از طرق مختلفی از جمله نظام هدفمندی یارانه ها و دستگاه­های حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) محقق می شود.

این نماینده مجلس با رد اظهارات گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران مبنی بر وجود تبعیض ها و تحدیدات در مسیر پیشرفت و تحصیلات زنان در کشورمان گفت: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با توجه به دیدگاه رهبر فقیدمان امام خمینی (ره) که فرمود: «از دامن زن مرد به معراج می رود»، زنان ایرانی با بهره گیری از معارف اسلامی و قرآنی و نیز فرهنگ و تمدن غنی ایرانی با بالندگی و انگیزه روز افزون در عرصه فردی، خانوادگی و اجتماعی پیشرفت چشمگیری داشته اند.

آلیا اضافه کرد: در سال تحصیلی گذشته سهم دختران از کل دانشجویان رشته های علوم پزشکی در دانشگاههای سراسری ۶۲درصد و درگروه­های علوم پایه ۶۹ درصد بوده است.

عضو هیأت عالیرتبه حقوق بشری ایران در ژنو افزود: حدود ۶۰ درصد از دانشجویان دانشگاه­های دولتی را زنان تشکیل می دهند که نسبت به ۲۰ سال گذشته ۹۹ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۲۶ هزار مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده برای ارتقای سواد و آگاهی حقوقی زنان و دختران در کشور فعال است گفت: تعداد متخصصان زن نیز افزایش یافته است.

آلیا با بیان اینکه ۸۷۷ نفر از برگزیدگان ۱۴ دوره المپیاد دانشجویی زنان هستند ادامه داد: نرخ با سوادی افراد ۲۴-۱۵ سال به ۷/۹۷ درصد در سال ۹۱ گزارش شده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه زنان علاوه بر تلاش و استفاده از ظرفیت های قانونی برای رشد فردی و خانوادگی و سایر فعالیت ها به طور گسترده در ایجاد سمن ها و فعالیت های تشکل های صنفی نقش اساسی دارند گفت: جدای از این در راستای مشارکت فعال سیاسی، چندین جمعیت و کانون و حزب از سوی زنان تاسیس و فعال شده است.

آلیا در ادامه تصریح کرد: قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران به منظور تحقق عدالت برای افراد دارای معلولیت، بخصوص زنان و کودکان، دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان را از سال ۲۰۰۴ در سراسر کشور ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه اولین سازمان پیشرفت زنان ۳۰ سال قبل شکل گرفت و پس از آن در هر سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه ساختارسازی برای حضور بایسته و جایگاه شایسته زنان استمرار داشته است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: همانگونه که در اصول ۳، ۲۰، ۲۱، ۲۸، ۲۹، ۴۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز تصریح شده زنان و مردان در عرصه اجتماعی برای دست یابی به مشاغل و دخالت در مقررات اساسی کشور فرصت برابر دارند.

آلیا تصریح کرد: در این راستا در مجلس شورای اسلامی قوانین با رعایت اصل اعتدال و عدالت و با رویکرد تحکیم بنیان خانواده به تقویت جایگاه فردی، اجتماعی و خانوادگی به تصویب رسیده است.

وی قانون حقوق و مسوولیت های زنان با ۱۴۸ ماده، قانون حمایت از خانواده با بیش از ۵۰ ماده را از آن جمله دانست که به صورت مستقل حمایت از زنان و دختران را مدنظر دارند.

آلیا گفت: در ماده ۲۳۰ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف به تدوین و تصویب برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده شده که اسناد بالادستی آن تهیه و اجرای بخش عمده ای از آن در جریان است.

عضو هیأت عالیرتبه حقوق بشری ایران در ژنو ادامه داد: براساس ماده ۲۲۷ همین قانون، سند تاسیس تامین امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی تدوین شده است.

آلیا با بیان اینکه طبق قانون مرخصی زایمان بانوان شاغل به ۹ ماه افزایش یافته و دو هفته مرخصی نیز برای پدر نوزاد در نظر گرفته شده است .

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به منظور فراهم آوردن زمینه های آرامش و آسایش زنان و بحث توازن بین مسوولیت های اجتماعی و خانوادگی لایحه تقلیل ساعت کار زنان معلول و یا زنانی که فرزند زیر ۶ سال دارند یا فرزند و همسر معلول و مبتلا به بیماری صعب العلاج در دستور کار مجلس است.

آلیا افزود: بیمه زنان روستایی با اولویت زنان سرپرست خانوار بدون پرداخت حق بیمه در حال اجرا است.

وی گفت: در ایران قوانین و سیاست های اتخاذی در حوزه اشتغال و اقتصاد زنان موجب شده است شاخص نرخ مشارکت اقتصادی زنان روند صعودی پیدا کند و مصوبات حمایت از مشاغل خانگی و دور کاری زمینه ای را فراهم کرده تا زنان در عرصه خانوادگی و اجتماعی فعال تر شوند.

این نماینده مجلس با رد ادعای برخی از کشورها و گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر ایران مبنی بر رواج ازدواج اجباری در ایران گفت: ازدواج اجباری به موجب ماده ۳ قانون مربوط به ازدواج، مجازات حبس در پی دارد و طبق مقررات قانون مدنی ایران ازدواج اجباری باطل و قابل ابطال در دادگاه است و آنچه در این خصوص در رسانه های خارجی تبلیغ می شود به جهت سیاه نمایی و تحریک احساسات و عواطف عمومی است.

او در ادامه توضیح داد: طبق قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران مخارج اداره زندگی (نفقه) بر عهده زوج است، حتی اگر همسر او شاغل باشد. مرد موظف است تا زمانیکه نظام خانواده با حضور موثر زوجین جریان دارد همه هزینه های زندگی را بپردازد.

آلیا حضور زنان در حوزه های سیاسی و مشارکت اجتماعی آنان را بسیار بالا توصیف کرد و گفت: در حالیکه برخی از کشورهای منطقه ما اساسا چیزی به نام انتخابات ندارند و زنان در آنجا حق رانندگی هم ندارند در کشور ما طبق قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، افراد واجد شرایط اعم از زن و مرد در رقابت های انتخاباتی بر اساس مردم سالاری دینی حضور فعال دارند و زنان در رقابتی آزاد بدون رویکرد انتصابی یا سهمیه ای به اتکاء رای مردم نماینده می شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۹ نماینده زن در مجلس شورای اسلامی حضور دارند که به لحاظ کیفی در کمیسیونهای تخصصی و در فراکسیون زنان فعالند.

۱۴ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.