صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  چرا والدین قربانی جن...
اردیبهشت
۶
۱۳۹۲
چرا والدین قربانی جنایت فرزندان می‌شوند
اردیبهشت ۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

مجید ابهری: ( آسیب شناس اجتماعی و استاد دانشگاه)

خانواده به عنوان اولین مدرسه آموزش رفتار برای فرزندان و اصلی‌ترین محل انتقال هنجار‌های خوب و بد به آنهاست. متاسفانه به علت گرفتاری مادی و اشتغال بیش از حد برخی از والدین جای خالی مهارت‌های زندگی و آموزش آنها به نسل دوم خانواده خالی و محسوس است. آموزش مدیریت رفتار و کنترل هیجان‌های روحی و روانی، معیارهای شناخت دیگران در روابط اجتماعی و گزینش دوست و همراه در روابط عاطفی عناصری هستند که خلا آن در زندگی روزمره امروزی خانواده ایرانی حس می‌شود. این اولین بار نیست که یک فرزند کمر به قتل خانواده می‌بندد و به طور غیر مستقیم یا مستقیم برای کشتن آنها اقدام می‌کند. در این گونه ماجرا‌ها در ۳۰ سال گذشته بر اساس مطالعات اینجانب به نظر می‌رسد که:

۱- همواره حضور شخص ثالث پر رنگ بوده و در یک تعامل عاطفی و عشقی فردی، محرک حذف والدین شده است. در موضوع شاهرخ و سمیه، شاهرخ به عنوان عامل اصلی میراث خواران دیگر وارد صحنه شد و دست به قتل آن‌ها زد. در پرونده حاضر نیز یک فرد دیگر به عنوان اصلی‌ترین عامل بیرونی ارتکاب قتل حضور پر رنگ داشته است.

۲-اشباع مادی فرزندان و توجه غلط به نیازهای مادی آنها منجر به این می‌شود که فرزندان به موجودی صددر‌صد مادی تبدیل گشته و تهی از هرگونه احساس و عواطف شوند. در این‌گونه موارد دختر یا پسر در یک محیط مادی بزرگ می‌شوند که والدین در صدد رفع نیازهای او تنها از راه مادی هستند همین باعث می‌شود که او نیز بالطبع تبدیل به یک انسان کاملا پولی و مالی شود و چون از والدین عاطفه نمی‌بیند با احساسات و عواطف خانوادگی بیگانه است از این رو تسلیم کمترین محبت از سوی دیگری می‌شود. ضعف آموزش مهارت‌های زندگی به فرزندان در این خانواده به جایی می‌رسد که فرزند خود دارای حساب‌های بانکی با مبالغ کلان می‌شود و کافی است به دام افرادی سودجو بیفتد تا دست به اقداماتی از این دست بزند.

اطلاع رسانی از طریق رسانه به ویژه صدا و سیما، گنجاندن درس مهارت‌های زندگی در دوران دبیرستان و دانشگاه، آموزش به والدینی که محیط خانه را تبدیل به بانک یا بورس می‌کنند، فهماندن این حقیقت به آنها که فرزند برای رشد اجتماعی فقط به پول نیاز ندارد و در ‌‌نهایت کنترل روابط خارج از خانه و هدایت فرزندان برای گزینش درست دوست می‌تواند ابزاراصلی پیشگیری از این دست حوادثه تلخ باشد. در خاتمه باید بگویم رسانه‌ها در بیان این‌گونه موارد باید کالبد شکافی آن را منعکس کنند تا نوجوانان و جوانان با عواقب شوم این‌گونه رفتار‌ها کاملا آشنا شوند در غیر این صورت بیان خالی از آسیب‌شناسی این حوادث تنها منجر به ایجاد الگوی منفی رفتار در جامعه می‌شود.

در خاتمه باید بگویم رسانه در بیان اینگونه موارد باید کالبد شکافی آنرا منعکس کنند تا نوجوانان و جوانان با عواقب شوم اینگونه رفتارها کاملا” آشنا شوند در غیر اینصورت بیان خالی از آسیب شناسی این حوادث تنها منجر به ایجاد الگوی منفی رفتار در جامعه می شود.

منبع: وبسایت قانونLeave a reply

Your email address will not be published.