صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  دولت با ارایه لایحه‌...
آبان
۱۴
۱۳۹۳
دولت با ارایه لایحه‌ای تکلیف بیمه زنان خانه‌دار و اجرای ۹ ماه مرخصی زایمان را مشخص کند
آبان ۱۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

44436_orig

عضو فراکسیون زنان مجلس نهم، با بیان اینکه بارها از معاونت امور زنان ریاست جمهوری درخواست کردیم تا با ارایه لایحه‌ای تکلیف بیمه زنان خانه دار و اجرای ۹ ماه مرخصی زایمان را مشخص کند، گفت: با ارایه لایحه تکلیف منابع مالی این طرح‌ها نیز مشخص خواهد شد.

شهلا میرگلوی بیات در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت،‌ با یادآوری آخرین وضعیت بیمه زنان خانه‌دار، افزود: مجلس در لایحه بودجه ۹۲ برای بیمه زنان خانه‌دار حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفت تا سقف ۲۰۰ هزار نفر از این افراد زیر پوشش بیمه قرار گیرد اما تاکنون گزارشی داده نشده که تا چه اندازه این اقدام عملی شده است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی،‌ ادامه داد: در لایحه ۹۳  دولت یازدهم این ۱۰۰ میلیارد تومان را به ۱۵ میلیارد تومان کاهش داد که بعد از پیگیری‌های صورت گرفته این مبلغ به ۱۵۰ میلیارد افزایش یافت تا بتوان در سال ۹۳ حدود ۳۰۰ هزار نفر از زنان خانه‌دار را بیمه کرد اما شورای نگهبان اعلام کرد که با توجه به اینکه منابع مالی این طرح معلوم نیست لذا شورای نگهبان با آن موافقت نکرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه دولت موظف است درقالب لایحه‌ای بیمه زنان خانه‌دار را تعیین تکلیف کند، تصریح کرد: فراکسیون زنان در مدتی که دولت یازدهم روی کار آمده چندین جلسه را با معاونت امور زنان ریاست جمهوری برای پیگیری وضعیت بیمه زنان خانه‌دار برگزار کرد اما هربار اعلام شده که مکاتبات لازم صورت گرفته درحالی که همچنان شاهد بلاتکلیفی این موضوع هستیم.

میرگلوی‌بیات درباره مرخصی ۹ ماهه زایمان، یادآور شد: این مهم طرحی بود که سال گذشته کمیسیون بهداشت به مجلس ارایه کرد اما بارمالی آن مشخص نبود، لذا مجلس در این طرح اعلام کرد که دستگاه‌های اجرایی مجازند تا با ۹ ماه مرخصی زایمان موافقت کنند بر این اساس برخی دستگاه‌ها مانند وزات بهداشت آن را اجرایی کرده اما برخی نهادها مانند وزارت آموزش و پرورش به دلیل نبود بودجه از اجرای آن سر باز می‌زند.

وی تاکید کرد: فراکسیون زنان مجلس از معاونت امور زنان بارها درخواست کرده از سوی دولت لایحه‌ای برای اجرای ۹ ماه مرخصی زایمان به مجلس ارایه شود تا این مهم نیز به صورت قانونی مشخص درآید و منابع مالی آن نیز درنظر گرفته شود تا اجرای آن برای همه دستگاه‌ها تکلیف باشد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی،‌ گفت: بر اساس اعلام معاونت امور زنان دولت همچنان قرار است این موضوعات را در دستور کار قرار دهد اما متاسفانه اجرای آن بلاتکلیف است.

۱۴ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.