صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  می خواهم تا مهریه ام...
آبان
۱۴
۱۳۹۳
می خواهم تا مهریه ام را نگرفته ام تن به هم آغوشی با شوهرم ندهم
آبان ۱۴ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۵
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

9647972522_eb1f0c3ca7_m

عکس: Raymond Bryson

پرسش:

تازه به عقد مرد مورد علاقه ام در آمده ام. به پول نیاز دارم و می خواهم کاری راه بیاندازم و کسب درآمد کنم. این است که به شوهرم اعلام کرده ام تا مهریه ام را نپردازد تن به هم آغوشی با او نمی دهم. می گوید قسط بندی می کنیم. آیا اگر قسط بندی بشود از نظر قانونی باید تن به هم آغوشی بدهم ؟

پاسخ:

به موجب ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی ” زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهر او حال باشد.”  ضمنا در صورت احراز عسرت شوهر یعنی این که از نظر مالی قادر به پرداخت یک جای مهر نباشد، می تواند مهر را به نحو اقساط پرداخت کند. اما حتی در این صورت “حق حبس” به حال خود باقی است. یعنی حق شما بر این که تا تمام مهریه را دریافت نکنید می توانید از هماغوشی خودداری کنید مخدوش نمی شود.

پرسش:

تا مهریه ام تمام و کمال پرداخت بشود، پیر می شوم.

پاسخ:

اگر اصرار به استفاده از حق حبس دارید، می توانید هر چه زودتر متقاضی طلاق بشوید و علت را عدم توانائی شوهر در پرداخت یک جای مهریه اعلام کنید.

پرسش:

خب در این صورت اقساط مهریه را می توانم پس از طلاق هر ماه دریافت کنم؟

پاسخ:

یادتان باشد که وقتی خواسته طلاق مطرح می شود، اگر هم آغوشی بین زوجین اتفاق نیفتاده باشد، نصف مهریه به شما تعلق می گیرد و تا حدود نصف بر پایه قسط بندی قابل وصول است.

پرسش:

اگر طلاق نگیرم و به علت عدم وصول تمام مهریه، از هم آغوشی هم خودداری کنم، نفقه چه می شود.

پاسخ:

نفقه به عهده شوهر است و باید با وجود خودداری شما از تمکین و استفاده از “حق حبس” ، آن را بپردازد.

پرسش:

حتما بابت عدم پرداخت نفقه اگر شکایت کنم زندانی می شود.

پاسخ:

به هیچ وجه. درست است که قانونگذار حق حبس را برای شما به رسمیت شناخته، ولی حق شما بر نفقه جنبه حقوقی دارد و فاقد اوصاف جزائی است. دادگاه حکم به مجازات شوهر نخواهد داد.

پرسش:

پس اگر تن به نمکین ندهم و شوهرم برود دادگاه برای طلاق، چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ:

مرد بدون ارائه دلیل حق دارد همسرش را طلاق بدهد. البته به شرط پراخت حقوق مالی او مثل نفقه و مهریه. اما همان طور که یاد آوری شد، چون هم آغوشی آغاز نشده، شما نسبت به نصف مهریه حق مطالبه دارید. نفقه ایام وقوع عقد تا طلاق هم به عهده اوست.

پرسش:

بنابراین “حق حبس” فقط زمانی به درد می خورد که شوهر پولدار است.

پاسخ:

قانون به این موضوع توجه ندارد. این زنان هستند که باید مهریه خود را متناسب با استطاعت و توانائی مالی شوهر تعیین کنند تا بتوانند از حقوقی مانند حق حبس به سهولت بهره مند بشوند. واقع بینی حکم می کند که انسان با “امکانات” کار کند، نه با اوهام.

  1. ترسو said on آبان ۱۵, ۱۳۹۳

  مهریه = تن فروشی قانونی

 2. مهدی said on آبان ۱۶, ۱۳۹۳

  ببخشید اگه شوهرتان مرد مورد علاقه تان نبود انوقت چه می کردید?

 3. مهریه برابر با تن فروشی قانونی هستش طبق نظر بالا فقط قیمتش بالا هستش ازدواج با مهریه بی خودترین سنتی هستش که از گذشته اومده که کاربرد نداردهشاید از زن حمایت کنه ولی با قانونی هایی که ایران تصویب کردن دیگه بدرد نمی خوره فقط نمایشی هستش شما قانون ازدواج در ایران یا کشورهای غربی رو مقایسه کنید چقدر ارزش خانواده در اون بالاست نه جنس سکسی طرف
  به امید قانونی برابر بین زن مرد در ایران تا ازدواج فقط برای سکس نباشد بلکه برای باهم بودن زن و مرد در کنارهم بودن مهم باشد نه سکس بین اونها

 4. محمد ز said on آبان ۲۱, ۱۳۹۳

  با تشکر از راهنمایی های شما میخواستم بپرسم ” اگر در طول مدت پرداخت مهریه به هردلیلی ..مثلا تصادف یا غیره.. بکارت زوجه ازبین برود آیا بازهم حق پرداخت مهریه بر عهده زوج است یا خیر؟”

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on آبان ۲۱, ۱۳۹۳

   اصلا در آن پرسش و پاسخ که مورد استناد شماست، بحث بکارت در بین نیست و ماده قانونی و رای وحدت رویه هیئت عمومی دیوان عالی کشور هم به آن نپرداخته است. فقط در آن پرسش و پاسخ “حق حبس” بر پایه شرع و قانون برای زنی مطرح است که به عقد نکاح در آمده، اما می خواهد با استفاده از این قانون تن به رابطه جنسی ندهد تا مهریه خود را بگیرد. فرق نمی کند که این زن اساسا باکره بوده یا نبوده است. ایجاد رابطه جنسی بین زوجین در این قانون مطرح شده است و به باکره بودن یا نبودن زن ربط ندارد. می تواند باکره باشد و می تواند باکره نباشد و مثلا ازدواج دیگری هم پشت سر داشته باشد.
   خانه امن

Leave a reply

Your email address will not be published.