صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  اگر رفتار مادرم سنگی...
آبان
۱۳
۱۳۹۳
اگر رفتار مادرم سنگین بود
آبان ۱۳ ۱۳۹۳
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

شادروان بانو حسینی

نقاشی: اثر شادروان بانو حسینی

فیروزه فروزانفرروزنامه نگار

 پدرم زود از دنیا رفت وقتی که مادرم ۴۲ ساله بود. مادرم ماند و دو پسر و یک دختر. مادر معلم ادبیات فارسی بود و بعد از فوت پدرم برای ما زحمت زیادی کشید. حالا همه ما بزرگ شدیم و ازدواج کردیم و درس خواندیم و هر کدام برای خودمون زندگی متوسط و آبرومندی داریم. روابط ما هم همیشه با مادر توام با احترام بود تا اینکه سال گذشته پسرخاله مادرم که همسرش فوت شده بود از مادر من خواستگاری کرد. خواستگاری همان و شروع جنجال در خانواده ما همان.

اولین مخالف، همسر من بود. همسرم با من و مادرم دعوای شدیدی کرد و هنوز که هنوز است با مادر من قهر است.

برادرانم هم مانند شوهرم با مادرم حرف نمی زنند. حالا بگذریم که مادر من از روی ترس یا میل خودش جواب منفی داد اما پیشنهاد آن آقا منجر به دعوا و اختلاف مفصلی در خانواده ما شد. دلیل همه بر باد رفتن آبرو در میان خانواده همسر و خودشان بود. از آن روز همه که مادر من را قدیس فداکار می دانستند نظرشان عوض شد و حتی برادر من گفت اگر رفتارش سنگین بود هرگز آن مرتیکه پیرمرد جرات نمی کرد به مادر پیشنهاد ازدواج بدهد آنهم ” دم گور”.

به گزارش ایسنا، دکترعالیه شکربیگی با تاکید بر تابو بودن ازدواج والدین گفت: متاسفانه معمولا فرزندان با فوت هریک از والدین خود با ازدواج مجدد پدر یا مادر خود مخالفت می‌کنند. بنابراین ضرورت تغییر نگرش خانواده‌ها در این زمینه احساس می‌شود.

شکربیگی تاکید کرد: میانسالانی که همسر خود را از دست داده‌اند می‌توانند با ازدواج مجدد تولد دوباره‌ای را تجربه کنند و به جای آنکه بقیه عمر خود را به فکر مرگ بگذرانند زندگی شادی داشته باشند.

وی یادآور شد: میانسالان نیز حق حیات دارند و رسانه‌ها می‌توانند با روشنگری در این زمینه اطلاعات لازم را به افکارعمومی بدهند، علاوه بر آن لازم است تا امکانات رفاهی و گردشگری مناسب برای میانسالان پیش‌بینی شود، چرا که دسترسی به این تجهیزات می‌تواند در احساس شادی آنان نقش مهمی را ایفا کند.( ۱ )

هم خجالت می کشم و هم می ترسم

با مرضیه خانم به گفت و گو نشستیم. مادر ۳ فرزندی که به دلیل پیشنهاد ازدواج پسر خاله یک سال است که به جز دخترش فرزندان و نوه هایش را ندیده است. دختر مرضیه خانم زمینه این گفت و گو رافراهم کرد. هر چند که در جواب بعضی از سوال ها طفره می رفت ولی در نهایت به بسیاری سوال های ما پاسخ داد .

مرضیه خانم اگر مخالفت داماد و پسرانتان نبود با پسرخاله اتان ازدواج می کردید ؟

من حتی فرصت فکر کردن پیدا نکردم. سال ها از فوت شوهرم می گذشت. البته بارها همسایه و دوست و همکارانم واسطه پیشنهاد ازدواج بودند اما من نمی گذاشتم به گوش فرزندانم برسد. اوایل که فرزندانم بچه بودند و من جوان بودم اتفاقا بیشترخواستگار داشتم ولی هدف من بزرگ کردن فرزندانم و به ثمر رساندن آنها بود. بعدها که هر کدام سر زندگی خود رفتند هم مواردی بود اما من مطرح نمی کردم ولی این بار بچه ها فهمیدند و قیامت به پا کردند .

چرا مطرح نمی کردید ؟

هم خجالت می کشیدم و هم می ترسیدم. پسرها را می شناختم و دامادم را ولی فکر نمی کردم چنین برخورد نا مناسبی با من کنند. توهین و حرف هایی که شنیدنش برای من سنگین بود. آنهم وقتی که من هنوز جواب ندادم. بدتر آنکه با پسر خاله من هم دعوا کردند و پیغام و پسغام فرستادند. در حال حاضر حتی خجالت می کشم در مراسم مختلف فامیل شرکت کنم.

اگر بچه ها این برخورد را نمی کردند چی؟ ازدواج می کردید؟

بعد این داستان خیلی فکر کردم. فهمیدم که بچه ها من را برای خودم دوست ندارند. فهمیدم بیشتر به فکر خودشان هستند. به فکر آبرو و حیثیت در مقابل فامیلشان. بعد این داستان جدی به ازدواج فکر کردم .

بالاخره ازدواج می کردید ؟

اگر نمی ترسیدم بله. اما ازدواج نمی کنم چون بچه هایم را از دست خواهم داد. آنها محال است دیگر به من سر بزنند .

حالا هم جز دخترتان پسرها و دامادتان با شما قطع ارتباط کرده اند .

درست است ولی بالاخره آشتی می کنند. امیدوارم بعد از مدتی ارتباطات از نو برقرار شود. بالاخره من تلاش می کنم. حقیقتش

به آنها نگاه نمی کنم .

مرضیه خانم به عنوان یک زن که نیازهای جنسی دارد آیا هیچوقت به ازدواج فکر کردید؟

جواب ندهم بهتر است .

میانسالان و سالمندان

ازدواج مجدد و نقش آن در رضایتمندی

مشکل ازدواج برای زنان میان‌سال و سالمند بسیار جدی‌تر از مردان است. اصولا در ایران ازدواج پس ازطلاق یا فوت همسر برای زنان هنوز امر پسندیده‌ای تلقی نمی‌شود و به‌خصوص زنی که بعد از فوت شوهر ازدواج نمی‌کند از ارج بیشتری برخوردار است. درحالی که ازدواج برای میان سالان و سالمندان نشاط، رضایت، انگیزه و امید برای زندگی ایجاد می کند و بر سرنوشت آنها تاثیر می گذارد ولی ساختار اجتماعی و فرهنگی جامعه آماده ازدواج پدران و مادران به خصوص اگر یکی از آنها فوت کرده باشند نیست. در شرایط طلاق هم چنین نگاهی وجود دارد .

به نظر می‌رسد در این میان فرزندان به حق والدین در ازدواج مجدد و تشکیل خانواده و یا انتخاب شریک زندگی بی‌توجه هستند. آن‌ها والدین خود به‌خصوص مادران خود را در هاله‌ای از تقدس پیچیده و به روش‌های مختلف حق شادی و استقلال در رای و انتخاب را از آن‌ها می‌گیرند. بد و خوب، زشت و زیبا تعریف می‌کنند و آبرو و ناموس را بهانه خودخواهی خود قرار می دهند. ( ۲ )

فرهنگ سازی برای ازدواج والدین و سالمندان وظیفه رسانه‌ها و گسترش آموزش عمومی هدف‌مند است. واقعیت این است که جامعه ایران اگرچه مدرن شده است، ولی تحت تاثیر افکارسنتی است؛ بنابراین برای تغییر و اصلاح نگرش فرزندان نسبت به این موضوع می‌بایست بلند مدت برنامه‌ریزی کرد و باورهای پوسیده کنونی را تغییر داد. بسیاری از افرادی که خود در این باره نظر مثبت دارند زمانی که درباره والدین خودشون سوال می کنیم توجیه کرده و بخصوص مادرانشان را مبری از این نیاز می دانند در حالی که تحقیقات نشان می دهد سالمندان مجرد از افسردگی رنج می برند و به مرور زمان شادابی خود را از دست داده و احساس بی خاصیتی می کنند.

مسعود ۶۷ ساله است و همسرش را ۵ سال پیش از دست داده است. کارمند بازنشسته وزارت راه و ترابری است و تنها زندگی می کند. او می گوید وقتی بعد از ۳ سال به فرزندانم گفتم که قصد تجدید فراش دارم یکی از دخترهایم غیر مستقیم به من فهماند که از تو گذشته است. آنها از اینکه پدرشان نیازهای طبیعی یک انسان را دارد خجالت می کشند در حالیکه خودشان همان نیاز ها را دارند. من هم نیاز عاطفی و هم نیازجنسی دارم و در این سن و سال یواشکی با خانمی ملاقات می کنم که او هم از فرزندانش پنهان می کند. مثل دزدها به خانه هم رفت و آمد می کنیم. از زمانی که با این خانم دوست شدم احساس نا امنی نمی کنم و احساس می کنم هنوز زنده هستم .

بدون شک والدین ما چنانچه طلاق بگیرند یا همسرشان فوت کند و نیازهای عاطفی آنها بی پاسخ بماند دچار پیری زودرس می شوند. سلامتی خود را از دست می دهند و احساس تنهایی می کنند. ( ۳ )

وظیفه ما برخورد درست و منطقی با اتفاقی است که ممکن است برای ما در آینده اتفاق بیافتد. همانطور که تاکید کردیم نقش رسانه ها و متولیان سلامت در جامعه در فرهنگ سازی دارای اهمیت است و می تواند تاثیر گذار باشد .Leave a reply

Your email address will not be published.