صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  طرفداران نظام پارلما...
آبان
۱۳
۱۳۹۳
طرفداران نظام پارلمانی حقوق زنان و دختران را در کانون توجه قرار می دهند
آبان ۱۳ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , , ,
image_pdfimage_print

11116320723_8d37fed841_z

عکس: Photo Unit

مترجم: گ حقیقی

 سازمان ملل متحد، نیویورک –  چندی پیش صدها طرفدار نظام پارلمانی، مقامات و سیاست گذاران در اقصی نقاط جهان از ۲۳ تا ۲۵ آوریل در شهر استکهلم سوئد گرد هم آمدند، تا بر حمایت خود از حقوق زنان و نوجوانان، به ویژه حقوق مربوط به تولید مثل و باروری تأکید مجدد کنند.

 گردهمایی استکهلم ششمین کنفرانس بین المللی طرفداران نظام پارلمانی برای اجرای برنامه ICPD است که پس از گذشت ۲۰ سال از کنفرانس بین الملی جمعیت و توسعه (ICPD) اتفاق افتاد و تمرکز خود را به روابط بین مسائل جمعیت و توسعه پایدار گذاشت.

شرکت کنندگان در این گردهمایی به طور مشخص بر اهمیت حفاظت از حقوق زنان و نوجوانان و فراهم کردن آموزش های جامع در مورد گرایش جنسی و خدمات مربوط به سلامت تولید مثل در جهت  جهت ترویج رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی تأکید کردند.

 در نتایج مکتوب حاصل از این کنفرانس، طی ” بیانیه تعهد استکهلم ” چنین آمده است: “دستیابی به توسعه اقتصادی و اجتماعی همه جانبه نیازمند قانونگذاری متناسب، سیاست گذاری های ملی و برنامه هایی است که حقوق بشر، شرافت و برابری برای همه را ضمانت و ترویج می کنند.”

 توسعه در ارتباط با حقوق دختران

در ابتدای جلسه دکتر ” باباتوندا اوسوتیمهین ” مدیر اجرایی UNFPA،  صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، بر این نکته تأکید کرد که چگونه نقض حقوق زنان و دختران، هم پتانسیل آنان و هم پتانسیل جامعه شان را تحلیل می برد.

 او گفت: “این اصلا منطقی نیست ” که ما بگوییم، دخترها، شما آنقدر بزرگ شده اید که ازدواج کنید، آنقدر بزرگ شده اید که روابط جنسی داشته باشید و آنقدر بزرگ شده اید که بچه داشته باشید، اما آنقدر بزرگ نشده اید که دسترسی به روش های جلوگیری از بارداری داشته باشید، آنقدر بزرگ نشده اید که آموزش های گرایش جنسی ببینید، و آنقدر بزرگ نشده اید که اختیار بدن خودتان را داشته باشید.

بر اساس گزارش بررسی جهانی ICPD که کمی پیشتر در سال جاری منتشر شد، بین حقوق دختران، سلامت خانواده آینده شان و موفقیت اقتصادی کشورشان رابطه مستقیمی وجود دارد.

” هیلوی انگستروم”، وزیر سوئدی سازمان وزارت توسعه همکاری بین الملل بر این نکته تأکید مضاعف کرد و گفت: “بهداشت و درمان جنسی و باروری مؤثر برای زنان اهمیت بسزایی دارد… و به نفع اقتصاد است.”

 اما شرکت کنندگان در این گردهمایی مدعی بودند که تداوم ازدواج با کودکان، قطع یا بریدن اندام جنسی زنان (ختنه زنان)، بارداری نوجوانان، خشونت و تبعیض جنسیت محور نشان می دهد که به این مسائل اولویت  لازم برای رسیدگی داده نشده است.

متعهد به تغییر

شرکت کنندگان در بیانیه تعهد که در پایان این گردهمایی نوشته شد سوگند خوردند که برای تغییر تلاش کنند. در بیانیه تعهد ذکر می شود: “ما نگران این هستیم که با وجود دستاوردهای ۲۰ سال گذشته، این دستاوردها برای همه به شکل یکسان تجربه نشده باشند و تعداد قابل ملاحظه ای از مردم همچنان در شرایط فقر شدید زندگی کنند، بدون این که حقوق انسانی و آزادی های اولیه شان تحقق یابند.”

در میان تعهدهای متعدد درج شده در نتایج کنفرانس تعهد به “ترویج دسترسی به سلامت و حقوق جنسی و باروری برای همه، از جمله بهداشت و درمان، سلامت جنسی و باروری باکیفیت، و خدمات درمانی جنسی و باروری متناسب برای نوجوانان تاکید شد .  همچنین در این بیانیه بر برداشتن موانع اجتماعی و مقررات قانونی که بر دسترسی به اطلاعات و سلامت باروری و خدمات ویژه بر سر راه نوجوانان قرار دارد توجه شد و علاوه بر آن دسترسی به روش های پیشگیری و طیف گسترده ای از روش های مدرن برنامه ریزی خانواده و پیشگیری اضطراری طبق پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی ضمانت شد.”

شرکت کنندگان همچنین توافق کردند که “هرجا قانون اجرا نشود و حمایتی برای پیشگیری و تأدیب جنایت های ناشی از نفرت انجام نشد، امضاء کنندگان بیانیه تعهد بدون توجه به نوع، ازآن قانون حمایت کنند و قدم های مؤثر برای محافظت از همه آدم ها از هر قوم و رنگی در برابر تبعیض، بدنام سازی و خشونت بردارند.”

 این گردهمایی سه روزه توسط”  UNFPA”  و “جبهه اروپایی جمعیت و توسعه ” به همراه پارلمان سوئد و  پارلمان سوئدی متشکل از تمام احزاب در رابطه با حقوق و سلامت جنسی و تولید مثل و وزارت خارجه  برای سلامت و حقوق سوئد سازماندهی شده است

 منابع مرتبط:

– See more at: http://unfpa.org/public/home/news/pid/17214#sthash.bEOnh7GE.dpufLeave a reply

Your email address will not be published.