صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  جزئیات طرح آموزش‌های...
آبان
۱۲
۱۳۹۳
جزئیات طرح آموزش‌های جنسی پیش از ازدواج به جوانان
آبان ۱۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13864_328

عکس: مهرخانه

طبق آماری که به تازگی ارائه شده است ۷۱ درصد زوج‌های جوان تهرانی اطلاعات جنسی خود را از طریق مطالعه شخصی کسب می‌کنند و تنها ۳ درصد از طریق والدین خود اطلاعاتی در این باره به دست آورده‌اند. در همین رابطه می‌توان به این نکته اشاره کرد که یکی از منابع اصلی آموزش‌های جنسی از طریق دوستان هم‌سن و سال است که معمولاً هم قسمت اعظم این اطلاعات اشتباه و غیرقابل استناد است و مشکلات را بیشتر می‌کند.

فرهاد اقطارمدیرکل آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: بخشی از طرح ارائه آموزش‌های جنسی به جوانان، آموزش زندگی سالم به خانواده‌هاست و شامل افرادی می‌شود که همسر خود را انتخاب کرده و عقد کرده‌اند.

در مهر ماه سال جاری، فرهاد اقطار مدیرکل آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی از طرح ارائه آموزش‌های جنسی پیش از ازدواج به جوانان در استان‌های مختلف خبر داد. وی در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، در خصوص جزئیات این طرح گفت: طرح آموزش‌های جنسی پیش از ازدواج در دو قالب طراحی شده است. یکی از این آموزش‌ها، آموزش بلوغ است. در این خصوص بسته‌ای برای خانواده‌ها طراحی شده است و مسایل مربوط به بلوغ به مادران و پدران نوجوانان آموزش داده می‌شود تا آنها این آموزش‌ها را به فرزندان خود منتقل کنند.

اقطار در ارتباط با بخش دوم آموزش‌های جنسی پیش از ازدواج اظهار داشت: بخش دیگر طرح، آموزش زندگی سالم به خانواده‌هاست و شامل افرادی می‌شود که فرد مورد نظر خود برای ازدواج را انتخاب کرده و عقد کرده‌اند. در این بسته نیز آموزش‌هایی مانند آموزش جنسی سالم، مدیریت اقتصاد خانواده، حل تعارضات خانوادگی و فرزندپروری ارائه می‌شود. آموزش‌گران ما این آموزش‌ها را به افراد متقاضی که تازه ازدواج کرده‌اند یا در شرایط ازدواج هستند، منتقل می‌کنند.

بخشی از طلاق‌ها به دلیل نداشتن آگاهی صحیح از روابط جنسی زناشویی است

مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی در رابطه با ضرورت ارائه این آموزش‌ها گفت: آمارها نشان می‌دهد که درصدی از طلاق‌ها به دلیل نداشتن آگاهی صحیح از روابط جنسی زناشویی است. بنابراین، آموزش‌های استاندارد براساس اصول اسلامی ‌و علمی‌ در مراحل اولیه شروع زندگی بسیار مهم است.

وی افزود: این آموزش‌ها توسط ادارات بهزیستی استان‌ها، پایگاه‌های سلامت، مجتمع‌های خدمات پیشگیری، انجمن مدرسین ازدواج، خانواده و جمعیت و هم‌یاران سلامت روان در کل کشور، انجام شده و کارشناسان آموزش‌ها را به گروه‌های هدف منتقل می‌کنند.

اقطار در ادامه اظهار داشت: این آموزش‌ها می‌تواند برخی آسیب‌ها را کاهش دهد. یکی از این آسیب‌ها طلاق است که بیشترین خطر آن متوجه زنان و کودکان می‌شود. آسیب دیگری که در نتیجه عدم آگاهی جنسی متوجه جامعه می‌شود، ایدز است که اکنون نیز بحث موج سوم ایدز در کشور آغاز شده که بیشتر به دلیل رفتارهای لجام‌گسیخته جنسی است.

در حال رایزنی با قوه قضاییه هستیم

وی در خصوص ادامه این طرح بیان داشت: پیش‌بینی این است که در فاز اولیه آموزش‌ها اجباری نباشد، اما در مراحل بعدی اگر قرار باشد ازدواجی ثبت شود، لازم است که افراد اطلاعاتی عمومی‌ درباره این مسئله داشته باشند. به همین دلیل، در حال رایزنی با قوه قضاییه هستیم تا در آینده کسانی که می‌خواهند ازدواج کنند، یک گواهی از دوره‌های ما داشته باشند.

به گزارش مهرخانه، طرح مسایل جنسی در جامعه ایران همیشه تابو بوده و به همین دلیل آموزش‌های جنسی نیز کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اما در سال‌های اخیر به دلیل افزایش مشکلاتی مانند گسترش ایدز و آسیب‌هایی که در روابط میان زوجین بر اثر مسایل جنسی به وجود آمده است، این مسئله بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

طبق آماری که به تازگی ارائه شده است ۷۱ درصد زوج‌های جوان تهرانی اطلاعات جنسی خود را از طریق مطالعه شخصی کسب می‌کنند و تنها ۳ درصد از طریق والدین خود اطلاعاتی در این باره به دست آورده‌اند. در همین رابطه می‌توان به این نکته اشاره کرد که یکی از منابع اصلی آموزش‌های جنسی از طریق دوستان هم‌سن و سال است که معمولاً هم قسمت اعظم این اطلاعات اشتباه و غیرقابل استناد است و مشکلات را بیشتر می‌کند.

با توجه به آسیب‌های ناشی از عدم آگاهی جنسی که در حال حاضر در ایران وجود دارد، ضرورت آموزش‌های رسمی‌ در این زمینه بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد تا از مشکلاتی که در اثر این بی‌توجهی‌ها به وجود می‌آید، جلوگیری شود و جامعه بتواند سلامت جسمی ‌و روحی بیشتری داشته باشد.

۱۰ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.