صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  طلاق 13هزار و 424 مر...
آبان
۸
۱۳۹۳
طلاق ۱۳هزار و ۴۲۴ مرد بالای ۵۰سال
آبان ۸ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

images

عکس:  seemorgh

آمار طلاق بین سالمندان در سال‌های اخیر، افزایش یافته است. در سال ۱۳۹۲، تعداد مردانی که در بالای ۵۰ سالگی طلاق گرفته بودند، ۱۳هزارو۷۸۹ بوده‌ و تعداد زنان بالای ۵۰ سال نیز که در سال گذشته طلاق گرفته‌اند، شش‌هزارو۷۲۳ نفر بوده است. آمار سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد تعداد مردانی که بالای ۵۰ سال داشته‌ و طلاق گرفته‌اند، ۷۱/۲درصد و تعداد زنان در این بازه سنی که مبادرت به طلاق کرده‌اند، ۴/۶۵درصد رشد داشته است.

به گزارش جماران، به نقل از شرق، آمار نشان می‌دهد که در یک ‌دهه اخیر، تعداد زنان و مردانی که در بالای ۵۰ سالگی طلاق گرفته‌اند، رشد داشته است. به طور میانگین، تعداد زنان بالای ۵۰ سال که طلاق گرفته‌اند حدود چهاردرصد و تعداد مردانی که بالای ۵۰سالگی طلاق گرفته‌اند، حدود ۹ درصد تعداد کلی جمعیت طلاق‌گرفته را تشکیل می‌داده‌اند.

بررسی آمار طلاق‌ گرفته‌های زن و مرد بالای ۵۰ سال، نشان ‌می‌دهد که بیشترین افزایش سالانه مردان از سال ۸۳ تا کنون، مربوط به سال‌های ۸۴، ۸۵ و ۸۸ بوده است. در سال ۸۵، تعداد مردانی که در بالای ۵۰ سالگی طلاق گرفته‌ بودند، ۲۱/۱۶ درصد و تعداد زنان طلاق‌ گرفته بالای ۵۰ سال، ۱۹/۰۸درصد نسبت به سال پیش از آن، رشد داشت.

تعداد مردان بالای ۵۰ سال طلاق‌گرفته‌، در سال ۸۳ به اندازه شش‌ هزارو۴۰۳ نفر بود. سال ۸۵ این تعداد به هفت‌ هزارو۷۶۰ نفر رسید. در سال بعد، تعداد این نفرات به هشت‌هزارو۶۸۲ رسید. در سال ۸۶، تعداد مردان طلاق‌ گرفته بالای ۵۰ سال به هشت‌ هزارو۸۷۲ نفر رسید. سال بعد این افراد به ۹ هزارو۶۳۸ نفر رسیدند. در سال ۸۸، مردان بالای ۵۰ سال طلاق گرفته، ۱۱هزارو۳۶۳ نفر بودند و در سال بعد، تعداد آنها به ۱۲هزارو۵۰۳ نفر رسید. سال ۹۰ ایران شاهد طلاق ۱۲هزارو۸۷۶ مرد بالای ۵۰ ساله بود و سال ۹۱ تعداد این افراد به ۱۳هزارو۴۲۴ نفر رسید. سال گذشته نیز تعداد مردان بالای ۵۰ سال طلاق‌ گرفته ۱۳هزارو۷۸۹ نفر شد. تعداد زنان طلاق‌ گرفته بالای ۵۰ سال نیز از سال ۸۳ تا سال ۹۲، از دوهزارو ۹۷۶ نفر به شش‌هزار و۷۲۳ نفر رسیده بود. آمار نشان می‌دهد که تعداد مردان و زنان بالای ۵۰ سال طلاق گرفته در ۱۱سال اخیر، بیش از دوبرابر افزایش داشته است. هشدارها درباره افزایش طلاق بین سالمندان، از سال‌های انتهایی دهه ۱۳۸۰ شروع شد؛ در اردیبهشت‌ ماه ‌سال ۸۸، معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه از افزایش آمار طلاق در بین سالمندان ۶۰ سال به بالا با شیب ملایمی در طول سال‌های اخیر خبر داد و گفت: «قطعا این جریان پیامد‌های منفی مختلفی را در جامعه به جا خواهد گذاشت.»

دکتر شهلا کاظمی‌پور با استناد به آمار اخذ‌شده از سازمان ثبت‌احوال کشور در طول سال‌های گذشته افزود: «طی سال ۱۳۸۵ در بین ۹۴هزارو۳۹ طلاق ثبت‌شده، سه‌هزارو۸۳۷مورد مربوط به مردان ۶۰سال به بالا و یک‌هزارو۲۵۹نفر مربوط به زنان سالخورده در همین سن است.»

این جامعه‌شناس با اشاره به آمار صد هزارنفری طلاق در سال ۸۶ در کشور افزود: «همچنین در این مدت سه‌ هزارو۷۳۴ مرد و یک‌ هزارو۱۸۴ زن بالای ۶۰ سال از همسران خود جدا شده‌اند که در مجموع نزدیک به پنج‌هزارنفر می‌شوند.» معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه درباره چرایی افزایش طلاق در سنین بالای ۶۰ سال گفت: «بررسی‌های ما نشان می‌دهد که میزان امید به زندگی در بین مردم افزایش یافته و به همین دلیل آنها در سنین بالا نیز خواهان تغییر در روند زندگیشان هستند و می‌خواهند آن را به ایده‌آل‌هایشان برسانند، البته تاکنون به دلایل مشخصی در این زمینه نرسیده‌ایم.»

این استاد دانشگاه همچنین به پیامدهای طلاق در این سنین اشاره کرد و گفت: «قطعا طلاق در این سنین تبعات اجتماعی سنگینی در میان خانواده‌ها ایجاد خواهد کرد، اما بیشتر این مشکلات متوجه زنان است؛ چرا که اکثر آنها از نظر اقتصادی تامین نیستند و منبع درآمدی ندارند و همین موضوع موجب بروز مشکلات عدیده‌ای در زندگی آنها بعد از طلاق می‌شود.»

کاظمی‌پور ادامه داد: «تحقیقات ما در بین مطلقان بالای ۶۰ سال نشان می‌دهد که تعداد مردان بدون همسر بعد از طلاق بسیار پایین است و اکثر آنها بعد از طلاق به ازدواج مجدد دست می‌زنند. در حالی‌که زنان مطلقه میانسال بسیار کمی موفق به ازدواج مجدد می‌شوند.»

۸ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.