صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  محرومیت 10 درصد دختر...
آبان
۷
۱۳۹۳
محرومیت ۱۰ درصد دختران شش تا ۱۷ ساله از تحصیل
آبان ۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

504985

مشاور ارشد اقتصادی رییس‌جمهور بر لزوم برنامه‌ریزی در بازه زمانی مشخص برای تجهیز تمام مدارس زیر خط فقر تا پایان برنامه ششم توسعه تاکید کرد.

به گزارش گزارش آفتاب به نقل از ایسنا، مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور با حضور در همایش توسعه و عدالت آموزشی گفت: رشته اقتصادی پیش‌زمینه مهمی برای رفع فقر است اما این مقوله به تنهایی نمی‌تواند منجر به ایجاد شرایط برابر شود.

وی با تأکید بر اینکه باید در کنار رشد، سیاست‌های رفع فقر هم اجرا شود افزود: مخارج عمومی دولت‌ها در زمینه آموزش و پرورش با میزان توسعه‌یافتگی آن‌ها ارتباط مستقیمی دارد.

وی با اشاره به اینکه دانش‌آموز، معلم و مدرسه سه مؤلفه‌ مهم در نظام آموزشی است اظهار کرد: مدرسه باید از امکانات لازم برای آموزش کودکان و نوجوانان برخوردار باشد. معلم هم با برخورداری از امکانات لازم برای ارتقاء توانمندی‌های خود و تأمین نیازهای معیشتی خود دانش‌آموزان را پرورش دهد، ضمن اینکه شرایط خانوادگی و سطح اقتصادی دانش‌آموز هم از مؤلفه‌های تأثیرگذار در روند آموزش است.

نیلی با طرح نسبت بودجه‌ای که هر خانوار به تفکیک دهک‌ها صرف آموزش فرزندان خود می‌کند اظهار کرد: این نسبت بین دهک اول تا دهم، در کشور ما یک به ۳۲ است و این مسئله نشان‌دهنده این است که آموزش به عنوان یک کالای لوکس تلقی می‌شود.

وی ضمن تأکید بر اینکه عدم توجه به آموزش کودکان فقیر چرخه فقر را تداوم می‌بخشد تصریح کرد: تراکم افراد شش تا ۱۷ سال در دهک‌های درآمدی پایین بیشتر است چرا که تعداد فرزندان این خانواده‌ها بیشتر است.

وی همچنین ادامه داد: افراد محروم دو دسته هستند؛ دسته اول افرادی که امکان کار کردن ندارند و لازم است مورد حمایت قرار گیرند و دسته دوم افرادی هستند که توانایی کار کردن دارند اما همچنان در فقر به سر می‌برند. به نظر می‌رسد راهکار مطلوب برای کاهش میزان محرومیت این افراد توانمندسازی آن‌هاست که می‌توان با تأکید بر مقوله آموزش این امر را محقق کرد.

نیلی با طرح این مطلب که فاصله هزینه آموزشی بین استان تهران تا سیستان و بلوچستان خیلی بالاست افزود: بیش از ۱۰ درصد دختران شش تا ۱۷ ساله کشور ما از تحصیل محروم می‌شوند و این در حالی است که آمار عدم حضور دختران روستایی در مدارس بیشتر از دختران شهری است اما آمار عدم حضور دختران و پسران شهری در مدارس با هم برابر است.

۹۰ درصد کسانی که در شهر و روستا به مدرسه نمی‌روند کودکان چهار تا ۱۷ ساله هستند

وی ضمن اشاره به اینکه نسبت دهک اول روستاییان به دهک آخر آن‌ها یک به ۱۶ است، میزان کودکان شهری‌ که در سال ۹۱ به مدرسه نرفته‌اند را نزدیک به هم توصیف کرد و خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد کسانی که در شهر و روستا به مدرسه نمی‌روند کودکان چهار تا ۱۷ ساله هستند.

نیلی یکی از مهم‌ترین دلایل شرایط موجود را فقر خانواده‌ها دانست و تصریح کرد: فقر خانواده‌های این کودکان باعث می‌شود که وقتی کودکشان کمی بزرگ می‌شود او را وادار می‌کنند به عرصه بازار کار وارد شده و تحصیل را رها کنند.

وی در ادامه سخنانش اظهار کرد: بنابراین کشور ما دارای اقلیم گسترده و گوناگون با نابرابری‌های زیادی است و همین مسئله ضرورت تدوین سیاست‌های منطقه‌ای را پررنگ‌تر می‌کند.

آمار مردان بی‌سواد بالای ۲۵ سال شهری بیشتر از روستایی است

وی ضمن بیان اینکه تمایل فرزندان دارای سرپرست خانوار با سطح تحصیلات پایین به ترک تحصیل بیشتر است، آمار مردان بی‌سواد بالای ۲۵ سال شهری را بیشتر از روستاها عنوان کرد.

مشاور ارشد اقتصادی رییس‌جمهور ضمن تأکید بر اینکه باید با تمرکز بر سه محور معلم، مدرسه و دانش‌آموز و خانواده برای سیاست‌گذاری در جهت بهبود وضعیت آموزشی اقدام کنیم بیان کرد: فکر می‌کنم اگر از حالا برای تجهیز مدارس زیر خط فقری که در کشور وجود دارد اقدام کنیم شاید بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه تمام این مدارس را تجهیز کنیم.

وی در همین خصوص ادامه داد: آنچه که در حافظه مردم ما از حادثه مدرسه شین‌آباد مانده پاک نخواهد شد و این خاطره این احتمال را در ذهنیت مردم ما تقویت می‌کند که شاید هنوز هم مناطقی با میزان محرومیت بالا وجود دارد.

وی در پایان بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌ها، اجرای برنامه تغذیه‌ای دولتی با تمرکز بر مناطق محروم، هدف‌گذاری لازم برای بهبود شرایط و اصلاح سیاست پرداخت حقوق و دستمزد بر حسب وضعیت فقر آموزشی را از دیگر اولویت‌های دولت برای بهبود وضعیت نظام آموزشی کشور برشمرد.

۵ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.