صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زنان باردار و بحران ...
آبان
۶
۱۳۹۳
زنان باردار و بحران اِبولا
آبان ۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13835_832

عکس: مهرخانه

بنا به اذعان صندوق جمعیت ملل متحد، فقدان امکانات و مراقبت‌های درمانی و پزشکی کافی و مقتضی برای زنان باردار، در کشورهای در حال توسعه و کشورهای کمتر توسعه‌یافته، سبب می‌شود که تعداد زیادی از زنان باردار در خانه و بدور از هرگونه امکانات، زایمان کنند.

در ماه‌های اخیر، شاهد آن هستیم که بحران اِبولا، بخش عمده‌ای از اخبار و اطلاعات رسانه‌های سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش مهرخانه، در گزارشات نهادهای بین‌المللی مختلف پیرامون بیماری اِبولا، همواره از کودکان و زنان به عنوان گروه‌های آسیب‌پذیرتر یاد می‌شود که ابراز نگرانی‌های مضاعفی را نیز در پی داشته است. در این میان سلامت گروه‌های خاص زنان از جمله زنان باردار، بیش از سایرین در معرض خطر قرار گرفته است. این امر، به‌ویژه در کشورهایی که ابتلا به اِبولا، شیوع بیشتری یافته است، از اهمیت بیشتری برخوردار شده است؛ٰ زیرا یکی از معضلات جدی این کشورها، فقر مفرط و فقدان امکانات و مراقبت‌های پزشکی و درمانی مقتضی برای دوران بارداری و زایمان و پس از آن، برای زنان است.

آسیب‌ها و خطرات جدی ناشی از اِبولا، و آسیب‌پذیرتر بودن زنان باردار، نهادهای بین‌المللی از جمله صندوق جمعیت ملل متحد را بر آن داشته است که در جهت حمایت بیشتر از زنان باردار در برابر بیماری اِبولا، گزارشاتی ارائه دهد.

بنا به اذعان صندوق جمعیت ملل متحد، فقدان امکانات و مراقبت‌های درمانی و پزشکی کافی و مقتضی برای زنان باردار، در کشورهای در حال توسعه و کشورهای کمتر توسعه‌یافته، سبب می‌شود که تعداد زیادی از زنان باردار در خانه و بدور از هرگونه امکانات، زایمان کنند.

بحران اِبولا، از آن‌جایی‌که سیستم ایمنی و سلامت فرد مبتلا را تخریب می‌کند، به عنوان یکی از تهدیدهای جدی برای زنان باردار قلمداد می‌شود. سه کشوری که بیش از سایر کشورها در معرض خطر ابتلا به اِبولا قرار دارند، عبارت‌اند از: گینه، لیبریا و سیرالئون که همگی در زمره کشورهای در حال توسعه و حتی، کمتر توسعه‌یافته اند.

بنا به اذعان صندوق جمعیت ملل متحد، بر طبق یافته‌های موجود در خصوص مبتلایان به اِبولا، وضعیت زنان باردار که به این بیماری مبتلا شده‌اند، بسیار بدتر از دیگر افراد است و هم سلامت خودشان و هم سلامت نوزادان آنان در معرض خطر قرار دارد. بی‌تردید، زنان باردار در قبال بحران اِبولا، آسیب‌پذیرتر از دیگر افرادند.

بر طبق آمارهای ارائه‌شده توسط صندوق جمعیت ملل متحد، در حال حاضر، بالغ بر ۸۰۰ هزار زن در کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون، در معرض ابتلا به اِبولا قرار دارند که بیش از ۱۲ هزار نفر از آنان، به دلیل باردار بودن و معضلات ناشی از آن، اگر از مراقبت‌های لازم برخوردار نشوند، در معرض خطر مرگ قرار دارند.

۵ آبان ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.