صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  رسانه ها نقشی کلیدی ...
آبان
۲
۱۳۹۳
رسانه ها نقشی کلیدی دردستورکار برابری جنسیتی بر عهده دارند
آبان ۲ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

 Gisela Giardino

 

مدیراجرایی نهاد زنان سازمان ملل: رسانه ها نقشی کلیدی دردستورکار برابری جنسیتی بر عهده دارند.

مترجم: کامران شفق

بیانیه مطبوعاتی مدیر اجرایی نهاد زنان سازمان ملل ، فومزیلا ملامبو نگکوکا (Phumzile Mlambo-Ngcuka)، در دومین سمپوزیوم در خصوص جنسیت در رسانه ها و ارائه نتیجه مطالعه جهانی در مورد کلیشه های جنسیتی فیلم، مکان: نیویورک، ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۴ (مطابق با ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۳)

نهاد زنان سازمان ملل مفتخر است که در موضوع “تبعیض جنسیتی بدون مرز” همکاری دارد.

مطالعات اخیر انجام شده، منعکس کننده حقایق ناگواری است:

ظلم تعمیق یافته و کلیشه جنسیتی که زنان و دختران تقریبا تمامی جوامع با آن دست به گریبان هستند. مطالعات نشان می دهد که چگونه اغلب سازندگان فیلم ها این گونه نگاه کلیشه ای را استمرار داده اند.

فیلم نقشی کلیدی در شکل دادن و تبلور بخشیدن به هنجارهای اجتماعی دارد. با عنایت به نقش قدرتمند آنها در شکل دادن به درک و استنباط مخاطبین، رسانه ها بازیگر اصلی دستورکار برابری جنسیتی تلقی می شوند.

 سال ۱۹۹۵ میلادی ،۱۸۹ دولت در کنفرانسی بین المللی با موضوع “زن” که در شهر پکن چین برگزارشد گردهم آمدند و برنامه اقدام پکن را به تصویب رساندند. این برنامه بعدها به نقشه راه بین المللی برای برابری جنسیتی تبدیل شد. این برنامه خواستارمناصب تصمیم گیری بیشتر برای زنان در رسانه ها و همچنین تدوین منشور اخلاقی در این خصوص برای پرهیز از کلیشه های رایج و تحقیر آمیز چهره زن بود. پس از نزدیک به بیست سال این درخواست همچنان پا برجاست.

آنچه که در مورد سینما و فیلم گفته شد در مورد رسانه های دیگری همچون رسانه های خبری نیز صدق می کند. تحقیقات نشان داده اند که تقریبا سه چهارم کلیه موقعیت های شغلی مدیریتی در حوزه رسانه ها هنوز در دست مردان است. تاثیر نبودن زنان در مراحل تصمیم گیری برای رسانه ها، منجر به نادیده گرفته شدن نقش آنان و بهره مند نشدن ازتنوع در تصمیم گیری شده است. تنها بخشی از اخباربرروی موضوع زنان تمرکز دارد و فقط یک چهارم افرادی که مصاحبه می شوند ویا صدایشان شنیده می شود زن هستند. نتایج مطالعات امروز ما براین نکته تاکید دارد که داشتن نماینده در سطح تصمیم گیری با محتوای رسانه رابطه دارد. همچنین در مورد صنعت فیلم، مطالعات بیانگر این است که چگونه رهبری زنان، افزایش میزان حضور کاراکتر زن بر پرده نمایش را تسهیل می کند.

سوال این است: چگونه می توان موقعیت بیشتری برای زنان در رده های رهبری داشت؟

براساس نتایج مطالعات صورت گرفته در کشورهای اروپایی که زنان بلند ترین گام ها را از نظر رهبری دررسانه های خبری دراین جوامع برداشته اند، نیمی از کمپانی هایی که مورد بررسی قرار گرفته اند دارای سیاست هایی معین در مورد برابری جنسیتی بودند. در سطح ملی، سیاست هایی در خصوص مقابله با تبعیض در محیط کار وهمچنین قوانینی حمایتی برای مراقبت و نگهداری از کودکان والدین شاغل، اتخاذ شد. ما نیازمند اقدامات کنشگرانه ای هستیم که ترویج کننده تعادل جنسیتی در صنعت باشد. در عین حال اتخاذ سیاست های مناسب توسط دولت ها در رسانه ها و فراتر از رسانه ها نیز ازاهمیت مشابهی برخوردار است.

مطالعه انجام شده در واقع یک بیدارباش است و سمت و سوی تغییر مورد نیازرا نشان می دهد. ما علاقه مند به کارکردن با شرکای خود در این صنعت رسانه ها هستیم (ازجمله افرادی مانند: جینا دیویس Geena Davis  و سفیرحسن نیت ما، اِما واتسونEmma Watson). برای نیل به تغییرات ما نیازمند داریم که سبک های زندگی را متحول کنیم و به سمت الگوهای مثبتی از جهان نشانه گیری کنیم که در آن برابری جنسیتی یک واقعیت باشد.

متشکرم!

برای مطالعه بیشتر در خصوص این برنامه علاوه بر انتشارات نهاد سازمان ملل به سایت زیر نیز می توانید مراجعه کنید.

 http://www.unwomen.org/en/news/stories/2014/9/ed-remarks-gender-in-media#sthash.Vbl8ZhbA.dpuf

 Leave a reply

Your email address will not be published.