صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  پزشک آفریقایی مخالف ...
مهر
۳۰
۱۳۹۳
پزشک آفریقایی مخالف خشونت جنسی برنده جایزه ساخاروف شد
مهر ۳۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

15599236231_0e14e5edd4_o

عکس: MONUSCO Photos

رئیس پارلمان اروپا روز سه شنبه اعلام کرد دنیس موکوگ، پزشکی از جمهوری دموکراتیک کنگو که در درمانگاه خود در بوکاوو از زنان قربانی خشونت های جنسی در شرق کنگو مراقبت می کند، برنده جایزه ساخاروف سال ۲۰۱۴ شد.
به گزارش واحد مرکزی خبر ارتین شولتز در صفحه اختصاصی خود در شبکه اجتماعی توییتر ضمن قدردانی ویژه از جنبش یورومیدان در کانون اعتراضات طرفدارغرب در اوکراین، اعلام کرد « به موکوگ تبریک می گویم »(که به عنوان برنده جایزه ساخاروف انتخاب شده است).
دنیس موکوگ ۵۹ ساله به خاطر کمک به زنان مورد تجاوز قرار گرفته در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، برنده جایزه ساخاروف شناخته شد. او به ویژه در محله پانزی در بوکاوو برای مراقبت از قربانیان این سلاح جنگی بیمارستان و موسسه ای بنیان نهاده است.
مبارزه موکوگ در این زمینه در معرض خطر قرار دارد به طوری که ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۲ او از اقدامی برای قتل وی جان به سلامت برد اما یکی از خدمتکاران وی در این حمله کشته شد.
جایزه ساخاروف از سال ۱۹۸۸ تاکنون هر ساله توسط پارلمان اروپا اعطا و از شخصیت ها و یا جمعیت هایی که در زمینه دفاع از حقوق بشر اشتهار یافته اند، تقدیر می شود. جایزه ساخاروف معادل ۵۰ هزار یورو است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از استراسبورگ، در سال ۲۰۱۳ ملاله یوسف زی، از پاکستان به خاطر مبارزه برای حق تحصیل دختران برنده این جایزه شده بود.

۳۰ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.