صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  اسید پاشی اصفهان 11 ...
مهر
۲۹
۱۳۹۳
اسید پاشی اصفهان ۱۱ قربانی گرفت
مهر ۲۹ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

 

0,,17822322_303,00

سعید آگنجی – روزنامه نگار

آیا اسید پاشیدن به زنان به دلیل بدحجابی است؟

امام جمعه موقت اصفهان در مورد بی حجابی سخنانی را طی هفته‌های گذشته بیان کرد، اما بعد از روی دادن این حوادث در سطح اصفهان مدعی شد که این حوادث ارتباطی با سخنان من ندارد .

طباطبائی نژاد امام جمعه اصفهان در سخنان اخیر خود دعوت به خشونت کرد: « مسئله حجاب دیگر از حد تذکر گذشته است و برای مقابله با بدحجابی باید چوب‌ تر را بالا برد و از نیروی قهریه استفاده کرد.»

ماجرای اسید پاشی به دختران در اصفهان به بهانه بدحجابی موجب شد که رسانه‌ها بار دیگر به  این موضوع بپردازند. این حوادث طی هفته های گذشته درخیابان‌های توحید و سه راه سیمین اصفهان رخ داده است و قربانیان زیادی را گرفته است.

اولین دختر در نزدیکی منطقه جنوب شهراصفهان در پیاده رو بوده که به صورت اواسید پاشیده شده است. قربانیان دیگر تعدادی خانم سوار بر اتومبیل بودند که به صورت راننده و سرنشینان اسید پاشیده می شود. یکی دیگر  ازقربانیان این حوادث نوه حاج آقا صالح «مالک تالار آپادانا» در اصفهان است که یکی از چشمانش تخلیه شده است و چهل درصد بینایی چشم دیگرش را از دست داده است. تا کنون طبق گزارشات ۱۱مورد اسید پاشی رخ داده است.

در مورد دیگر که باعث تخلیه دو چشم و همچنین مقداری از اسید وارد دهان، معده و ریه فرد قربانی شده است. موارد دیگر در ناحیه شمال اصفهان رخ داده است که تا کنون یکی از قربانیان به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داده است.

در تاریخ ۲۸مهر ماه محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه « بازداشت فرد یا افرادی مرتبط با ماجرای اسید پاشی در اصفهان را تکذیب کرد. این در حالی است که وزارت کشور ایران پیشتر از دستگیری – سه تا چهار نفر- خبر داده بود.» با این‌ که این اسید پاشی‌ها در چند هفته گذشته رخ داده است اما هنوز نیروی انتظامی با وجود گزارش های گوناگون و تعداد زیاد قربانیان نتوانسته عامیلن این اتفاقات را شناسیایی و دستگیر کند.

دستگاه انتظامی با جلوگیری از رسانه‌ای شدن این موضوع و هشدار زود هنگام به شهروندان موجب شده است که تعداد قربانیان افزایش پیدا کند و تا امروز طبق گفته شهروندان اصفهانی، بیش از ۱۱ نفرقربانی شوند. این در حالی است که دستگاه‌های امنیتی و نظامی کشور مدعی هستند که می توانند، کمتر از ۴۸ساعت مجرمان را شناسایی و بازداشت کنند و برای این گفته خودشان بازداشت گروه «هپی‌ها» را مثال می‌ آورند.

«یکی از خوانندگان که دختر جوانی است.»

“خبر بسیار تکان دهنده بود. برای چند ثانیه خودم را در محل حادثه احساس کردم. صادقانه می گویم آنقدر شجاعت نداشته و ندارم که خودم را جای شخصی که به صورت و بدنش اسید پاشیده بودند بگذارم حتی تصورش هم برایم درد آور است . یک حس ناامنی به من دست داد. احساس کردم که خطر هر لحظه در کمین است و مهم این نیست که کسی با تو خصومت شخصی داشته باشد فقط کافی است که فردی از طرز پوشش تو خوشش نیاید و آدم بیماری باشد، همین انگیزه برای آنکه بخواهد که جوانی ات تباه شود کافی است. احساس کردم حتی همان مقدار آزادی کمی هم که می توانستم داشته باشم دیگر ندارم. احساس کردم باید از همه چیز و همه کس ترسید. باید هر وقت از خانه بیرون میروی لحظه به لحظه به خانواده اطلاع بدهی که حالت خوب است و نگران نباشند. احساس کردم باید تمام عمر من و خانواده ام، در استرس و ترس و وحشت زندگی کنیم که مبادا روزی روزگاری برای من چنین اتفاقی بیافتد. احساس کردم باید پایم را روی پدال گاز زندگی بگذارم و از کنار همه عبور کنم، چرا که هر لحظه امکان دارد کسی به دروغ درخواست کمک کند. احساس کردم چقدر شهری که در آن زندگی می کنم نا امن است و چقدر انسانها از انسانیت فاصله گرفتند.”

نگرانی شهروندان

در این چند روزپس از حادثه اسید پاشی، پیام‌هایی مبنی بر اینکه در صورت رخ دادن چنین حادثه‌ای باید چه کارهایی صورت دهید در گروه‌های وایبر و شبکه‌های اجتماعی در حال چرخیدن است و دغدغه اصلی خانواده‌ها بخصوص دختران همین موضوع شده است. ترسی که برای خانواده‌ها و دختران در جامعه به وجود آماده است تا نکند در هنگام بیرون رفتن از خانه آن‌ها یکی از قربانیان باشند.

همین موضوع موجب شده که عبورو مرور برای دختران از سوی خانواده‌ها دائما از روی نگرانی کنترل شود و حتی آن‌ها را برای تفریح، دانشگاه‌ها رفتن و عبور و مرورهای عادی  همراهی کنند.

طبق قانون و شرع

در این مدت بعضی از مراجع سکوت خود را در مورد این اتفاقات شکستند و نظرات خود را اینگونه بیان کردند.

آیت الله العظمی اسدالله بیات زنجانی از مراجع تقلید قم در پاسخ به استفتایی درباره اسیدپاشی بر روی زنان« این عمل را موجب قصاص و در صورت برهم زدن امنیت اجتماعی یا متهم شدن جامعه اسلامی به این گونه رفتارها، از مصادیق “افساد فی الارض” و “محاربه با خدا” دانست.»

سیر قانونگذاری در مسئله اسیدپاشی

البته قانون در مسئله اسیدپاشی همواره دارای خلاء بسیار بوده است و را‌ه‌های گریزرا برای مجرم باز می گذارد و مانع  می شود که قصاص در مورد مجرم صورت گیرد.

چنین بود که پس از چندین‌ بار ارتکاب اسیدپاشی خصوصا پس از اسیدپاشی بر روی یک قاضی دادگستری، نهایتا در تاریخ ۱۶اسفند ماه سال ۱۳۳۷ماده واحده‌ای تحت عنوان « قانون مربوط به مجازات اسید پاشی» در کشور به تصویب رسید که بر اساس این ماده قانونی « هرکس عمداً با پاشیدن اسید یا هر نوع ترکیبات شیمیائی دیگر، موجب قتل کسی شود، به مجازات اعدام و اگر موجب مرض دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی‌علیه گردد به حبس جنایی درجه یک و اگر موجب قطع یا نقصان یا از کارافتادگی عضوی از اعضا شود به حبس جنایی درجه۲از دو سال تا ۱۰سال و اگر موجب صدمه دیگر شود به حبس جنایی درجه ۲از دو تا پنج سال محکوم خواهد شد.»؛ اما بعد از انقلاب مجازاتی برای اسیدپاشی در قانون منظور نشد. تا اینکه با تصویب قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ (مواد ۳۸۱به بعد) اعدام مندرج در این ماده به قصاص تبدیل شده است به نحوی که اگر اسید پاشی موجب قتل شود مجازات آن قصاص نفس است و اگر اولیای دم مبادرت به تبدیل قصاص به دیه کنند یا اینکه بزهکار را عفو کنند در حالی که عمل او موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه شده یا بیم تجری مرتکب یا دیگران شود مجازات متهم از باب جنبه عمومی جرم مستنداً به ماده ۶۱۲قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵سه تا ده سال حبس تعزیری است..

 البته قاضی رسیدگی کننده به پرونده می‌تواند رضایت ولی دم را موجب تخفیف مجازات دانسته و بزهکار را به کمتر از سه سال حبس محکوم کند. به علاوه در صورتی که اسیدپاشی موجب جنایتی کمتر از قتل نفس شود حسب ماده واحده فوق‌الذکر رفتار شده و به موجب قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲در صورت مطالبه قربانی جرم، بزهکار در صورت امکان با قصاص عضو و در صورت عدم امکان قصاص عضو، محکوم به پرداخت دیه نیز خواهد شد.Leave a reply

Your email address will not be published.