صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »    برنامه‌های معاونت ...
مهر
۲۸
۱۳۹۳
  برنامه‌های معاونت امور زنان برای زنان شاغل
مهر ۲۸ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

image

عکس:  isa.org.ir

زنان در مقایسه با مردان آسیب‌پذیرترند و این فقط به خاطر تفاوت جنسی آنها نیست، بلکه به این دلیل است که زنان هم مسئولیت خانه را برعهده دارند و هم مسئولیت محیط کار و از آن‌جایی‌که محیط‌های کار بیشتر مردانه هستند، کمتر موقعیت زنان در آنها لحاظ شده است.

معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و دبیر ستاد ملی زنان و خانواده، صبح امروز در نخستین همایش ملی ارتقای سلامت زنان در محیط کار، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این همایش گفت: این همایش به منظور ایجاد حساسیت و به راه افتادن جریان اجتماعی در حوزه سلامت زنان در محیط کار برگزار شده است.

 به گزارش خبرنگار مهرخانه، سوسن باستانی با بیان این مطلب عنوان کرد: مطابف تعریف سازمان بهداشت از سلامت زنان، سلامت تنها به معنای نبود بیماری نیست، بلکه به معنای برخورداری از سلامت اجتماعی (ارتباط با سایر افراد جامعه)، روانی، فیزیکی، و معنوی است؛ لذا بایستی همه جنبه‌های سلامت در نظر گرفته شود.

زنان؛ ایثارگران سلامت

وی با تأکید بر اینکه به جهت تغییر سبک زندگی و شیوع بیماری‌های واگیردار، سلامت زنان مورد تهدید قرار گرفته ‌است، ادامه داد: به دلیل نقش زنان در سلامت خانواده و جامعه، آنها را ایثارگران سلامت نامیده و زنان را هم خالق و هم قربانی سلامت می‌دانم.

باستانی افزود: هنوز هم هستند زنانی که از فقر حرکتی، عارضه‌های پس از زایمان و … رنج می‌برند و باید برای آنها اقداماتی صورت بگیرد.

معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه باید تمرکز بر زنان شاغل داشته باشیم؛ چراکه علاوه بر مسئولیت خانه مسئولیت محیط کار را نیز بر عهده دارند، افزود: در همین راستا برای تضمین سلامت زنان، افزایش سواد بهداشتی در محیط کار و خانه، آموزش زنان، حفاظت و پیشگیری؛ بایستی اقداماتی انجام شود و هدف از تشکیل این همایش حساس‌سازی مسئولین در جهت ارتقای سلامت زنان در محیط کار و جلب توجه به این موضوع است.

محیط‌های کاری مردانه‌اند

وی گفت: زنان در مقایسه با مردان آسیب‌پذیرترند و این فقط به خاطر تفاوت جنسی آنها نیست، بلکه به این دلیل است که زنان هم مسئولیت خانه را برعهده دارند و هم مسئولیت محیط کار و از آن‌جایی‌که محیط‌های کار بیشتر مردانه هستند، کمتر موقعیت زنان در آنها لحاظ شده است.

باستانی با اشاره به برنامه‌های معاونت زنان در این زمینه اظهار داشت: مأموریت ما در معاونت امور زنان ارتقای سلامت زنان در محیط کار و استفاده از فرصت‌های موجود برای ایجاد توازن میان کار و زندگی و هم‌افزایی و مدیریت ظرفیت ملی و بین‌المللی است.

دبیر ستاد ملی زنان و خانواده ادامه داد: تاکنون معاونت در راستای کمک به ارتقای سلامت زنان در محیط کار، تلاش‌های زیادی کرده‌ است؛ ازجمله حساس‌سازی مسئولین به این موضوع، بسترسازی برای وضع و اجرای قوانین و اصلاح محیط کار، افزایش مرخصی زایمان، اقدامات پژوهشی توانمندسازی زنان در حوزه سلامت و ورزش و تولیدات فرهنگی در حوزه سلامت و بهداشت.

معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری درخصوص عملکرد معاونت امور زنان، به سیاست‌گذاری، پایش‌ مسایل مربوط به زنان در بخش‌های مختلف، انعقاد تفاهم‌نامه درخصوص اجرای طرح غربالگری با اولویت مناطق محروم، حمایت از طرح‌های مردم‌نهاد که سال گذشته ۱۹ طرح در ۷ استان محروم مورد حمایت قرار گرفتند، پیگیری حقوقی بازنشستگی زنان، ایجاد مهد کودک‌ها و… اشاره کرد و گفت: درخصوص اقدامات پژوهشی نیز دوره‌های آموزشی و توانمندسازی زنان در مورد بهداشت و سلامت اجرا شده است.

 هدف ما ایجاد توازن بین محیط کار و خانواده است

وی با اشاره به تدوین بسته اشتغال پایدار زنان، و با تأکید بر اینکه هدف ما ایجاد توازن بین محیط کار و خانواده است، گفت: پیش‌نویس نهایی این بسته به مسئولین ذی‌ربط ارسال شده است.

باستانی در پایان امیدواری کرد که این همایش در حساس‌سازی کارشناسان و مسئولین برای پر کردن خلأهای موجود در حوزه سلامت زنان در محیط کار مؤثر باشد.

۲۸ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.