صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  معاون رئیس جمهوری: ع...
مهر
۲۵
۱۳۹۳
معاون رئیس جمهوری: عدم تعادل جنسیتی از مشخصه های بارز بازار کار ایران است
مهر ۲۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

81350395-6015875

عکس: ایرنا

  معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: عدم تعادل جنسیتی از مشخصه های بارز بازار کار ایران است و علی رغم تمام پیشرفت ها در حوزه زنان همچنان تعادلی از این جهت در بازار کار دیده نمی شود.

به گزارش ایرنا، شهیندخت مولاوردی روز چهارشنبه در گردهمایی مشاورین امور بانوان دستگاه های تابعه و ادارات کل استان های وزارت راه و شهرسازی در مشهد افزود : طی این سال ها شاهد پیشرفت هایی در حوزه آموزش زنان و رفع شکاف آموزش دختران و پسران، افزایش چشمگیر دانشجویان و دانش آموختگان دختر هستیم، اما تعادلی در بازار کار ایجاد نشده است.

وی عنوان کرد : به منظور ایجاد این تعادل توجه به ترکیب جنسیتی عرضه نیروی کار که در برنامه توسعه چهارم کشور هم مورد توجه قرار گرفته از جمله راهکارهای خروج از این وضعیت است.

مولاوردی افزود : از سویی در جامعه ما نظام رفاهی از جمله بیمه اشتغال محور است و زنان عملا برای برخورداری از این نظام رفاهی وابسته به مردان هستند زیرا در بازار کار نقش چندانی ندارند.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: در واقع با وجود همه تحولات سال های اخیر در حوزه زنان، بازار کار ایران تمایل مردانه دارد و نیروی کار اقتصادی زنان حاشیه ای محسوب می شود.

وی گفت : نمونه این امر تعداد نمایندگان زن حاضر در مجلس شورای اسلامی است که از ۲۹۰ نماینده عضو مجلس فقط ۹ نفر زن هستند.

وی ادامه داد : در این میان طی چند دهه اخیر زنان به تدریج حضور خود را در عرصه های اجتماعی افزایش داده اند اما همواره در برابر زنان در تمامی جوامع و کشورها موانعی وجود دارد که باید رفع شود و اقدامات زیادی نیاز است تا از توانمندی های این قشر بهره گرفته شود.

وی تصریح کرد : در عصر حاضر وضعیت زنان یکی از ملاک های اصلی ارزیابی سطح توسعه انسانی جوامع است که طیف گسترده ای از شاخص ها را در درون خود دارد .

وی با تاکید بر اینکه در توسعه پایدار یک جامعه باید همه گروه های اجتماعی مشارکت داشته باشند، گفت : در تحقق این توسعه زنان و نیروی بالقوه آنان عاملی بسیار مهم است که در کشورهای در حال توسعه نادیده گرفته شده است.

مولاوردی با اشاره به بحث توانمندسازی جنسیتی عنوان کرد : در دهه اخیر میزان پیشرفت زنان در عرصه ها و شاخص های مختلف در کشور ما یکسان نبوده است.

وی توضیح داد : بویژه در شاخص متغیر جنسیتی توسعه متوازنی را شاهد نبوده ایم چنانکه نسبت مدیران زن به کل مدیران جامعه از جمله مواردی است که در این توسعه متوازن جنسیتی موثر است که ما در این زمینه آمار خیلی خوبی نداریم.

مولاوردی ادامه داد : واقعیت این است که بر اساس تحقیقات بانک جهانی دولت ها با مشارکت فعال زنان رشد اقتصادی بیشتری را کسب می کنند که خود به مفهوم استفاده بهینه از نیروی کار است .

وی تصریح کرد : سرمایه انسانی محور توسعه پایدار است و با هیچ قیمتی قابل خریداری نیست و هنر کشورها در آن است که چگونه از این منابع بویژه در حوزه بانوان در توسعه کشور بهره گیرند.

مولاوردی تاکید کرد : باید در تدوین برنامه توسعه ششم کشور و تمامی برنامه های توسعه ای و اجرایی این واقعیت را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

وی گفت : اگر قرار است در سال۱۴۰۴ کشوری توسعه یافته در سطح منطقه و بین المللی داشته باشیم ناگزیر از تغییر رویکرد از اقتصاد محور به اقتصادی دانش بنیان هستیم که زن و مرد نمی شناسند.

مولاوردی افزود : در واقع زمانی تداوم و رشد توسعه را خواهیم داشت که زن و مرد در کنار هم حضور داشته باشند و تا زمانی که زنان از این گردونه خارج و یا در حاشیه قرار داده شوند این توسعه دست نیافتنی خواهد بود.

  زنان متخصص ۴۰ درصد کارکنان وزارت راه و شهرسازی را تشکیل می دهند

مشاور امور بانوان وزیر راه و شهرسازی گفت : ۴۰ درصد کارکنان این وزارتخانه و دستگاه های تابعه را زنان متخصص در حوزه های مرتبط تشکیل می دهند.

سودابه احسانی در این همایش، تعداد شاغلان زن در این وزارتخانه را که دارای ۱۴ سازمان و شرکت تابعه است، هشت هزار نفر عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این وزارتخانه از جمله مجموعه های تخصصی است، افزود: تعداد زنان شاغل با تخصص های کارشناسی ارشد و دکترا در این مجموعه بسیار است ضمن آنکه مخاطبان بسیاری از زنان و خانواده ها نیز با ما ارتباط دارند و از خدمات این وزارتخانه استفاده می کنند.

وی گفت: در سازمان هواشناسی که زیرمجموعه این وزارتخانه می باشد ۴۳۶ نفر از بانوان با تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترای مرتبط با علوم هواشناسی و اقلیم شناسی فعالیت می کنند که عضو جامعه جهانی هواشناسی بوده و در کنفرانس های ملی و بین المللی حضور موثر دارند.

وی با اشاره به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، تعداد زنان شاغل در این مجموعه را نیز یک هزار و ۷۰۰ نفر عنوان کرد که دارای تخصص های ارزشمند هستند.

به گفته وی، این زنان دارای تخصص در حوزه های مختلف از برنامه نویسی تا انجام تعمیرات اساسی هواپیماها می باشند که اخیرا تعمیرات اساسی هواپیماهای ایرباس را نیز انجام داده اند.

احسانی افزود: در حالی که غرب ما را متهم به رعایت نکردن حقوق بشر می کند زنان ما در بخش های تخصصی ظرفیت ها و توانمندی های بسیار ارزشمند از خود به نمایش گذاشته اند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی در حوزه فعالیت های تخصصی زنان حرف نخست را در کشور می زند، اظهار کرد: این مجموعه می تواند نمونه ای از ظرفیت ها و توانایی های زنان ما باشد که باید مورد حمایت و توجه ویژه قرار گیرد.

وی گفت: باید ماده ای مشابه ماده ۲۳۰ برنامه پنجم توسعه که در آن به حوزه زنان توجه شده در برنامه ششم توسعه کشور نیز گنجانده شود.

وی پیش بینی بودجه برای این بخش همانند آنچه در برنامه چهارم توسعه بوده را به منظور حمایت از امور زنان در حوزه های فرهنگی و در راستای ارتقای وضعیت زنان و خانواده از دیگر مطالبات حوزه زنان دانست.

وی افزود: تبیین جایگاه امور زنان و حفظ مشاورین امور بانوان در دستگاهها از دیگر خواسته بانوان است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بانوان هم در این همایش گفت: وزارت راه و شهرسازی مجموعه ای کلیدی است که در همه امور تاثیرگذار است و گسترش و اتصال زیبایی های فرهنگ ما با دیگر نقاط جهان را فراهم می کند.

عفت شریعتی کوهبنانی افزود: از جمله وظایف ما در این وزارتخانه آن است که زمینه فرهنگ سازی در حوزه ارتقای امنیت راه ها و ایمنی جاده ها را فراهم کنیم که در این میان نقش بانوان بسیار مهم است.

وی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید باید زمینه ای فراهم کند که توانمندی های زنان به زمینه ای برای توسعه این سرزمین تبدیل شود.

پنجمین هایش مشاورین امور بانوان وزارت راه و شهرسازی با حضور ۴۵ نفر از این مشاوران در مشهد مدت دو روز ادامه دارد.

شرکت کنندگان در این همایش به بررسی مسائل زنان و نقش آنان در اجرای برنامه پنجم توسعه و برنامه توسعه خانواده می پردازند.

۲۴ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.