صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  روز جهانی غذا؛ زنان ...
مهر
۲۴
۱۳۹۳
روز جهانی غذا؛ زنان و کشاورزی خانوادگی
مهر ۲۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13732_576

عکس : مهرخانه

کشاورزی خانوادگی شامل تمام اشکال فعالیت کشاورزی خانواده‌محور است و با بحث‌های چندی در حوزه توسعه روستایی در ارتباط است. کشاورزی خانوادگی شبکه گسترده‌ای از تولید کشاورزی، ماهی‌گیری، دام، جنگل‌داری، و صنایع خانگی است که عمدتاً‌ توسط اعضای یک خانواده اعم از زن و مرد صورت می‌گیرد.

سالروز تأسیس سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (FAO) در ۱۶ اکتبر ۱۹۴۵ با نام روز جهانی غذا شناخته می‌شود. کشورهای عضو این سازمان، این روز را از سال ۱۹۷۹ با شعارهای مختلف برگزار می‌کنند و شعار امسال این روز «کشاورزی خانوادگی: تغذیه جهان، مراقبت از زمین» است. هدف از انتخاب این شعار تأکید بر اهمیت و نقش تولیدات غذایی خانگی و تولیدکنندگان کوچک در کنترل فقر و گرسنگی، تأمین امنیت غذایی، و گسترش زندگی و بالندگی است.

به گزارش مهرخانه، در سال ۱۹۹۶، سران ۱۱۲کشور جهان در رم با امضای بیانیه رم، به نصف رساندن جمعیت گرسنگان جهان تا سال ۲۰۱۵را تصویب کردند. روز جهانی غذا توسط سازمان غذا و کشاوری هرساله در این تاریخ در رم برگزار می‌شود تا خطرات تداوم و شیوع گرسنگی مزمن را گوش‌زد کند.

هرساله، برنامه‌های مختلفی در سرتاسر جهان برای بزرگداشت این روز برگزار می‌شود. در آمریکا، این روز از ۱۹۸۱به رسمیت شناخته می‌شود و ضیافت شام سازمان اکسفام (Oxfam)‌ از برنامه‌های این روز است. در ایتالیا، وزارت‌خانه‌ها، دانشگاه‌ها، سازمان‌های تحقیقاتی، و سازمان‌های غیردولتی به برگزاری کنفرانس‌های مختلفی در این روز می‌پردازند. در آلمان، وزارتخانه‌های حمایت از مصرف‌کنندگان، غذا و کشاورزی، به برگزاری چنین کنفرانس‌هایی اقدام می‌کنند و در اسپانیا، رائول؛ چهره فوتبالیست این کشور، با حضور در برنامه‌های تلویزیونی به ترویج پیام این روز پرداخت.

در جمهوری آفریقای مرکزی، رئیس‌جمهور این کشور با افتتاح یک پل مدرن برای انتقال سریع‌تر محصولات کشاورزی، این روز را برگزار کرد. در بنگلادش، فستیوال غذا و در مکزیک نیز کمپین ملی «مکزیک بدون گرسنگی» از برنامه‌های این روز بود. شرکت آلمانی Knorr دارای فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ۸۷کشور جهان، در همکاری با سازمان ملل برای بزرگداشت این روز، اقدام به توزیع یک میلیون غذای تولید خانگی در مدارس کنیا، اندونزی، و فیلیپین کرد.

چرا روز جهانی غذا؟

از ۷میلیون جمعیت روی زمین، یک‌نهم انسان‌ها از گرسنگی مزمن رنج می‌برند و این برابر است با ۸۰۵میلیون انسان. ۶۰درصد؛ یعنی بیش از نیمی ‌از این تعداد را زنان تشکیل می‌دهند. هرساله ۵میلیون کودک زیر ۵سال به دلیل سوءتغذیه از بین می‌رود و از هر ۱۰کودک در کشورهای فقیر، چهار کودک به دلیل سوءتغذیه دچار مشکلات مغزی و جسمانی می‌شود.

طبق اظهار سازمان غذا و کشاورزی، دلایل دیگری نیز می‌توان در اشاره به اهمیت روز غذا و مبارزه با گرسنگی عنوان کرد: جهان به قدر کافی و برای سیر کردن همه انسان‌ها غذا تولید می‌کند، اما این منوط به تصمیم همگی مردم جهان است؛ بی‌تفاوتی به گرسنگی و سوءتغذیه برای جوامع بسیار گران تمام می‌شود؛ چراکه باعث کاهش راندمان کاری، تحصیلی و تولیدی و زیان اقتصادی ۳و نیم میلیارد دلاری می‌شود؛ و نهایتاً، شاید هریک از ما در هر زمانی یا به هر دلیلی قربانی گرسنگی باشیم!

کشاورزی خانوادگی

کشاورزی خانوادگی شامل تمام اشکال فعالیت کشاورزی خانواده‌محور است و با بحث‌های چندی در حوزه توسعه روستایی در ارتباط است. کشاورزی خانوادگی شبکه گسترده‌ای از تولید کشاورزی، ماهی‌گیری، دام، جنگل‌داری، و صنایع خانگی است که عمدتاً‌ توسط اعضای یک خانواده اعم از زن و مرد صورت می‌گیرد.

در سطح ملی، عوامل چندی در توسعه کشاورزی خانوادگی دخیل هستند از جمله: سیاست‌گذاری، دسترسی به بازار، دسترسی به فن‌آوری و خدمات، دسترسی به منابع مالی، ترکیب جمعیتی، شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، و دسترسی به آموزش.

کشاورزی خانوادگی ارتباط تنگاتنگی با امنیت غذایی دارد و از طریق حفظ شیوه‌های سنتی تولید کشاورزی، رژیم غذایی متعادل، و محافظت از تنوع غذایی و بیولوژیک، سهم به‌سزایی در اقتصادهای محلی و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی ایفا می‌کند.

سهم کشاورزی خانوادگی در اقتصاد جوامع

طبق گزارش سازمان GRAIN، تولیدکنندگان خانگی و خانوادگی، تولیدکننده بخش اعظم محصولات غذایی هستند. در روسیه، ۵۶٪تولید کشاورزی، از مزارع خانوادگی که کمتر از ۹٪زمین‌های زراعی را در برمی‌گیرد، تولید می‌شود. این میزان، ۹۰٪سیب‌زمینی کشور روسیه، ۸۳٪سبزیجات، ۵۵٪‌شیر، ۳۹٪گوشت و ۲۲٪غلات آن را تولید می‌کند.

در برزیل، ۸۴٪زمین‌های زراعی کوچک هستند، اما با وجود اشغال تنها ۲۴٪زمین‌های کشور؛ ۸۷٪کاساوا، ۶۹٪لوبیا، ۶۷٪شیر بز، ۵۹٪گوشت، ۵۸٪شیر گاو، ۵۰٪مرغ، ۴۶٪کایز، ۳۸٪قهوه، ۳۳٪برنج و ۳۰٪گوشت گاو را تولید می‌کنند.

در کوبا، زمین‌های زراعی خانوادگی در ۲۷٪زمین‌های کشور، ۹۸٪میوه، ۹۵٪لوبیا، ۸۰٪میز، ۷۵٪گوشت، ۶۵٪سبزیجات، ۵۵٪شیر گاو، ۵۵٪گوشت گاو، و ۳۵٪برنج را تولید می‌کنند.

در اوکراین، خرده‌زارعان، ۱۶٪زمین‌های زراعی را در اختیار دارند، ولی ۵۵٪تولید کشاورزی شامل ۹۷٪سیب‌زمینی، ۹۷٪عسل، ۸۸٪سبزیجات، ۸۳٪میوه، و ۸۰٪شیر را تولید می‌کنند.

آمار مشابه این در مورد شیلی، لهستان، بلاروس، رومانی، کنیا، السالوادور، و بسیاری کشورهای دیگر نیز صدق می‌کند. طبق گزارش GRAIN، تولیدکنندگان خانوادگی، علی‌رغم دسترسی نداشتن به فن‌آوری‌های پرهزینه، بسی مولدتر از زارعان شرکتی هستند.

پی‌نوشت

۱٫    http://www.calendarlabs.com/holidays/international/world-food-day.php

۲٫    http://www.redorbit.com/news/science/1113256806/world-food-day-2014-family-farming-101514/

۳٫    http://www.kuna.net.kw/ArticleDetails.aspx?id=2402509&language=en

۴٫    http://www.globalresearch.ca/world-food-day-and-the-family-farm-celebrating-the-bedrock-of-global-food-production-by-destroying-it/5407483

۵٫    http://www.businesswire.com/news/home/20141015005138/en/Knorr-Million-School-Meals-World-Food-Day#.VD6C0CmSw9g

۶٫    http://www.fao.org/docrep/019/as281e/as281e.pdf

۲۴ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.