صفحه اصلی  »  سازمانهای غیر دولتی  »  سازمان غیر دولتی رع...
مهر
۲۳
۱۳۹۳
سازمان غیر دولتی رعد از خیابان قزوین تاکنون
مهر ۲۳ ۱۳۹۳
سازمانهای غیر دولتی
۰
image_pdfimage_print

   رعد

 یکی از سازمان های غیر دولتی فعال در ایران مجتمع آموزشی و نیکوکاری رعد است.

مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به همت تعدادی از مهندسین علاقمند به خیر و خدمت با هدف ارائه آموزش های فنی و حرفه ای و حمایتی ویژه معلولین و جانبازان و معلولین جسمی – حرکتی جهت اتکاء بیشتر به خویشتن و حضور موثر و فعال در اجتماع به عنوان یک سازمان غیر دولتی (NGO) تاسیس شد.
مجتمع رعد آموزش را بعنوان ابزاری موثر و مفید سرلوحه فعالیت های خویش قرار داده و معتقد است، برای ارتقاء توانائی های توان یابان هیچ راهکاری بهتر از آموزش نیست . این موسسه  پس از طی ربع قرن فعالیت مستمر بیشترین بودجه، وقت و انرژی را صرف ارائه آموزش با کیفیت و کمیت مناسب به توان یابان قرار داده است.

همچنین در کنار آموزش و مشاوره شغلی و کار یابی، خدمات توان بخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و مشاوره نیز به کارآموزان ارائه می شود. همچنین واحد مددکاری در جهت حل مشکلات توان یابان فعالیت می کند.

رعد از محل کمک های مردمی و حمایت افراد نیکوکار اداره می شود. برخی فعالیت های درآمدزا از قبیل برگزاری بازارهای خیریه و مراسم فرهنگی توسط گروه همیاری بانوان و جوانان رعد انجام می شود. این انجمن در ارائه این خدمات هیچ گونه تبعیضی به دلایل نژادی، سیاسی عقیدتی، فرقه ای، جنسیت، رنگ پوست و ملیت قومی در مورد کارآموزان قایل نمی شود.

مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به عنوان یک نهاد خصوصی و غیرسیاسی در تاریخ ۵ فروردین ١٣٧۶ (٢۴ مارس ١٩٩٧) به عنوان عضوی وابسته دفتر اطلاع رسانی سازمان ملل متحد از جانب این سازمان رسما یک سازمان غیر دولتی (NGO) شناخته شد.

در مجتمع علاوه بر آموزش فنی حرفه‌ای خدمات زیر نیز ارائه می‌گردد.

توانبخشی ، مددکاری و مشاوره شامل :

* فیزیوتراپی
* کاردرمانی
* گفتاردرمانی
* مدد کاری و مشاوره

منشور رعد

آمال و آرزوهای بنیان گزاران و موسسین رعد در متنی با نام منشور مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد تدوین شده  است.

مددکاری و مشاوره

عبارت از مجموعه ای متشکل از تدابیر و مشاوره و فعالیت های حرفه ای اکه در قالب نهادها، سازمان ها و موسسات رفاهی توانبخشی، اجتماعی، فرهنگی و تربیتی عرضه می شود تا با ایجاد تغییر و دگرگونی مناسب در شرایط مادی و معنوی برای افراد معلول را فراهم آورد.

توانبخشی

تیم توانبخشی در سیر پذیرش کارآموز در مجمع نقش مهمی را ایفا می کند. این تیم در مجتمع رعد شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی است. این واحد در سال۷۳ با بخش فیزیوتراپی شروع به فعالیت کرده است. به ­دنبال تأسیس دفتر کارآفرینی و اشتغال خیریه رعد به­ منظور تسهیل در فرآیند کاریابی و اشتغال معلولان بانک اطلاعات فرصت­ های شغلی افراد دارای معلولیت جویای کار مدتی پیش فعالیت خود را آغاز کرده و از داوطلبان ثبت‌ نام می کنند.

این بانک با هدف دریافت، ذخیره و پردازش اطلاعات توان­یابان جویای کار راه اندازی شده و علاوه بر دریافت اطلاعات فردی و تحصیلی به مهارت­ های حرفه­ ای و سوابق اجرایی افراد داوطلب توجه دارد. همچنین ثبت شرایط جسمانی و میزان محدودیت­ های حرکتی و نیز نوع وسایل کمک حرکتی و سطح مناسب­ سازی فیزیکی محیط کار از دیگر مواردی است که داوطلبان در فرم ­ثبت­ نام به آنها اشاره می­ کنند تا در صورت ایجاد فرصت های شغلی یا درخواست کارفرمایان به نیروی افراد واجد شرایط به کار فرمایان معرفی شوند.

در حال حاضر گروهی از کارفرمایان علاقه­ مند به استفاده از نیروی کار و توانمندی­ های افراد دارای معلولیت با استفاده از اطلاعات بانک اطلاعات معلولان جویای کار نسبت به تکمیل نیروی انسانی مورد نیازشان اقدام کرده­ اند که این رویه در آینده با شتاب بیشتر پی­گیری خواهد شد که این امر ضرورت تقویت و پردازش داده­ های بانک اطلاعات داوطلبان جویای کار را مورد تأکید قرار می ­دهد.

در بانک اطلاعات فرصت­ های شغلی، اطلاعات فردی، تحصیلی، نوع معلولیت و مهارت­های حرفه­ ای و سوابق تحصیلی افراد متقاضی ذخیره می ­شود تا در هنگام نیاز با استفاده از این اطلاعات به توان­یابان جویای کار کمک شود.

 افراد دارای معلولیت جهت تکمیل فرم ثبت ­نام می ­توانند با مراجعه به سایت مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به نشانی: www.raad-charity.org یا سایت دفتر کارآفرینی اجتماعی توانیابان به نشانی www.social-ent.irاقدام نمایند.

گروه همیاری بانوان

گروه همیاری بانوان رعد در سال ۱۳۷۳ با هدف یاری رساندن به اهداف انسانی این مجتمع از طریق ایجاد ارتباط مردمی میان مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و موسسات وابسته با افراد نیکوکار و علاقمند تشکیل شد و براساس آئین نامه مربوطه شروع به کار کرد.
جلسات گروه مرتبا روزهای دوشنبه هر هفته درساختمان مجتمع در تهران تشکیل می شود. دامنه فعالیت های گروه در سطح کشور و خارج از آن نیزگسترش پیدا کرده است .

اعضای گروه بانوان از بدو تشکیل، کمیته های مختلف کاری از قبیل تبلیغات ، مددکاری، آموزش، جذب کمک های مردمی، تحقیقات و مالی را تشکیل داده اند.اعضا بنا به تخصص و علاقه، درکمیته های مختلف مشغول به فعالیت هستند .

 در صورت تمایل همکاری با گروه بانوان با واحد روابط عمومی مجتمع رعد تماس حاصل فرمائید.

 تاریخچه و معرفی گروه جوانان

 گروه همیاری جوانان رعد در سال ۱۳۷۴ به منظور ساماندهی و تعامل هر چه بیشتر جوانان ایران زمین با مجتمع خیریه آموزشی – نیکوکاری رعد تشکیل شد.این گروه هم اکنون به عنوان یکی از بازوهای مجتمع رعد در کنار دیگر همیاران این خیریه در راستای تحقق اهداف متعالی فرهنگی و آموزشی مجتمع رعد فعالیت می کند. گروه جوانان رعد در طول ۱۳ سال فعالیت خود توانسته با سازماندهی تخصص های مختلف  جوانان و تقویت روحیه نوع دوستی و کار جمعی در بین اعضای خود ماموریت های خود را بر اساس اساسنامه مصوب و هماهنگی مدیریت مجتمع رعد به پیش ببرد. پشتیبانی از برنامه های خیریه و فرهنگی مجتمع رعد یکی از فعالیت های اصلی گروه جوانان از بدو تاسیس تا کنون بوده است.

زمینه فعالیت

گروه همیاری جوانان رعد مهمترین ماموریت های خود را حول پنج محور اصلی تعریف کرده است که عبارت از موارد زیر هستند:

* ایجاد زمینه مناسب برای حضور جوانان از طریق مشارکت در امور اجتماعی و فرهنگی
* جذب و معرفی افراد توان یاب به مجتمع
* شناسایی و کمک به دست یابی فرصت های شغلی برای کار آموختگان رعد
* جذب کمک های مردمی و هدایت منابع خیریه در جهت ادامه و توسعه فعاالیت های مجتمع
* همیاری در فعالیت های متنوع مجتمع از طریق تشکیل گروهای کاری و تخصصی

اعضای گروه همیاری جوانان رعد در همه سال های گذشته تلاش پیگیرانه خود را برای توانمند سازی افراد معلول به کار گرفته اند و در این راه دست سایر جوانان ایرانی را که با آنان هم پیمان بوده و به آرمان های بلند مجتمع رعد دارند صمیمانه می فشارند و از همراهی و همکاری آنان اسقبال می کنند

برای همکاری با موسسه رعد می توانید از اطلاعات زیر استفاده کرده و با آنها همکاری کنید.

آدرس مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد: تهران – شهرک غرب – فاز دو – هرمزان – پیروزان جنوبی – شماره ۷۴

تلفن:۸۸۰۸۲۲۶۶

فکس: ۸۸۰۷۶۳۲۶

کد پستی: ۱۴۶۶۶۴۳۳۷۱

صندوق پستی: ۱۴۴-۱۴۶۶۵

منبع:    http://www.raad-charity.orgLeave a reply

Your email address will not be published.