صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مخالفت صریح وزارت رف...
مهر
۲۲
۱۳۹۳
مخالفت صریح وزارت رفاه با هراقدامی که به “کارکودک” رسمیت می‌بخشد
مهر ۲۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

borna ghasemi-11-144

عکس: برنا قاسمی/ایسنا

با توجه به تاکید دکتر ربیعی مبنی بر فعال شدن جلسات شورای ساماندهی کودکان خیابانی در سطح استان ها ، سومین جلسه استانی این شورا روز سه شنبه ۲۲ مهرماه در استان فارس برگزار خواهد شد .

دکتر روزبه کردونی مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر به ایسنا اظهار داشت: هدف از برگزاری جلسات استانی ، بررسی مسائل منطقه ای و ارائه راهکار با توجه به مشکلات و مسائل هر منطقه است.

وی با بیان اینکه نمی‌توان با یک فرمول واحد مسائل کودکان را در استان‌های مختلف تدبیر کرد، ادامه داد که هر استان شرایط جمعیتی، اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی خاص خود را دارد که باید با در نظر گرفتن شرایط بومی و منطقه ای مسائل بررسی شود.

کردونی با اشاره به اینکه ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مختلف و زمینه سازی برای ورود فعال و تاثیرگذار نهادهای مدنی دو شرط اساسی برای موفقیت در اجرای برنامه های مرتبط با کودکان کار و خیابان است گفت: در کنار تلاش برای تحقق این دو مهم، با همراهی دستگاه های ذیربط و سازمانهای مردم نهاد مجموعه ای از اقدامات برای حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان در زمینه بهداشتی ، بیمه ای و آموزشی در حال انجام است .

مدیرکل دفتر امورآسیب های اجتماعی وزارت رفاه همچنین به اختصاص اعتبار برای بازگشت کودکان در معرض اسیب به مدرسه اشاره کرد و اظهار داشت : با مذاکراتی که وزارت اموزش و پرورش در حال انجام است در سال جاری این طرح به صورت پایلوت در سه استان برگزار خواهد شد .

کردونی در خصوص پیشنهادی به وزارت رفاه درخصوص اینکه “کار کودکان به کانال‌های قانونمند شغلی هدایت شود” نیز عنوان کرد: این پیشنهاد که کار کودکان به کانال های قانونمند شغلی هدایت شود در بطن خود رسمیت قائل شدن به کار کودک را در پی دارد که این موضوع با رویکردهای وزارتخانه راجع به کار کودک در تضاد است. وی توضیح داد: کار کودک بدین معنا که کودکان از دوران کودکی خود محروم شوند و توانایی حضور منظم در مدرسه را نداشته باشند، تضییع کننده حقوق کودکان و مانعی جدی برای توسعه و حقوق انسانی است. با این وصف هر اقدامی که جنبه رسمیت بخشیدن به کار کودک را داشته باشد مورد تایید وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیست .

۲۱ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.