صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  گزارش نماینده ویژه د...
مهر
۲۲
۱۳۹۳
گزارش نماینده ویژه دبیرکل در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه در مجمع عمومی سازمان ملل
مهر ۲۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13712_961

عکس: مهرخانه

نماینده ویژه دبیرکل از دولت‌ها مصرانه درخواست کرده است که در جهت تصویب پروتکل اختیاری منضم به کنوانسیون حقوق کودک در مورد مشارکت کودکان در مخاصمات مسلحانه و در راستای وضع قوانین و سیاست‌های ملی برای ایفای تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه اقدام کنند.

نماینده ویژه دبیرکل در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه، در اجلاس شصت و نهم مجمع عمومی، گزارشی در خصوص وضعیت کودکان در عرصه مخاصمات مسلحانه معاصر، به‌ویژه در دهه‌های اخیر ارائه کرد.

به گزارش مهرخانه، این گزارش بنا به اذعان نماینده ویژه دبیرکل، مشتمل بر اطلاعاتی در بازه زمانی اوت ۲۰۱۳ تا جولای ۲۰۱۴ است و در آن پیشرفت‌های حاصل در عرصه مقابله با حضور کودکان در عرصه مخاصمات مسلحانه در طول یک ساله اخیر؛ هم در جنبه‌های سیاست‌گذاری و هم در جنبه‌های عملی و اجرایی، از جمله جریان‌سازی حمایت از کودکان در مخاصمات مسلحانه، در چارچوب ساز و کارهای ملل متحد، مد نظر قرار گرفته است.

همچنین گزارش، مشتمل بر اطلاعاتی است که نماینده ویژه دبیرکل در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه، در جریان بازدید از کشورهای مختلف و نیز دیدار با سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به دست آورده است. در این گزارش، نماینده ویژه دبیرکل در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه توصیه‌ها و پیشنهاداتی در خصوص ارتقای حمایت از کودکان متأثر از مخاصمات مسلحانه ارائه کرده است.

به گزارش مهرخانه، بخشی از این گزارش به شرح زیر است:

مجمع عمومی در قطعنامه ۱۴۷/۶۸ خود از نماینده ویژه درخواست کرد که گزارشی در خصوص فعالیت‌های اتخاذشده در رابطه با مأموریت خود ارائه دهد. گزارش حاضر، مشتمل بر یک سلسله اولویت‌ها و توصیه‌هایی برای ارتقای حمایت از کودکان در جریان مخاصمات مسلحانه است که حاصل برقراری گفتمان مشترک با دولت‌های عضو، ارکان ملل متحد، سازمان‌های منطقه‌ای و نهادهای جامعه مدنی فعال در حوزه کودکان و مخاصمات مسلحانه است.

  1. چالش‌ها و معضلات موجود در زمینه کودکان و مخاصمات مسلحانه

از زمان ایجاد مأموریت نماینده ویژه دبیرکل در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه، به موجب قطعنامه مجمع عمومی ۷۷/۵۱، درگیری کودکان در مخاصمات مسلحانه ادامه پیدا کرده است؛ از این‌رو، ضرورت ایجاب کرده است که جامعه بین‌المللی به منظور پایان دادن به نقض‌های شدید حقوق بشر علیه کودکان در مخاصمات مسلحانه، اقدام کند.

از طریق ارتقای همکاری میان بازیگران در زمینه حمایت از کودکان؛ چه در چارچوب ساز و کارهای ملل متحد و چه فراتر از آن، در دهه‌های اخیر، پیشرفت‌های خوبی در سطوح هنجاری و سیاست‌گذاری صورت پذیرفته است. گزارش حاضر نیز درصدد انعکاس بخشی از پیشرفت‌های حاصله در این زمینه و همچنین در تبیین لزوم اتخاذ اقدامات جدید برای ارتقای رفاه کودکان در کشورهایی است که درگیر مخاصمات مسلحانه شده‌اند.

بنا به اذعان نماینده ویژه دبیرکل، به رغم پیشرفت‌های به‌وجود آمده در مورد ارتقای وضعیت کودکان، در وضعیت مخاصمات مسلحانه در سراسر جهان، هنوز هم این موضوع، باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. نماینده ویژه دبیرکل بر افزایش شمار مخصمات مسلحانه در طول دوازده ماه اخیر در جمهوری مرکزی آفریقا، عراق، نیجریه، سودان جنوبی و سوریه تأکید کرده است.

وی همچنین بر لزوم مسئولیت‌پذیری طرفین درگیر مخاصمات مسلحانه جهت نقض حقوق کودکان در جریان مخاصمات مسلحانه تأکید کرده است. به طور نمونه بر نقض گسترده حقوق کودکان در جریان وقایع اخیر در غزه، از جمله حمله اسرائیل به مدارس، حمله به بیمارستان‌ها و دیگر مراکز غیرنظامی اشاره شده است. همچنین نماینده ویژه دبیرکل خاطرنشان کرده است که حداقل یک‌سوم از قربانیان مخاصمات اخیر در غزه و سرزمین‌های اشغالی فلسطین را کودکان تشکیل می‌دهند. ازطرفی اشاره شده است به اینکه در جریان مخاصمات اخیر در عراق حقوق کودکان در سطح گسترده، در معرض تضییع قرار گرفته است و کودکان به عنوان سرباز به‌کارگماشته شده‌اند.

نماینده ویژه دبیرکل در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه، بر نقض حقوق بشر کودکان در جریان مخاصمات مسلحانه از جمله نقض حق آموزش و حق سلامت آنان در طول مخاصمات مسلحانه تأکید کرده است. در سال‌های اخیر، جامعه بین‌المللی، به نحو چشم‌گیری بر آثار ناشی از مخاصمات بر کودکان توجه کرده و بر لزوم اقدامات طرفین مخاصمات مسلحانه، جهت کاهش آثار زیان‌بار مخاصمات مسلحانه بر کودکان تأکید داشته است. نماینده ویژه دبیرکل بر لزوم همکاری با سایر نهادهای بین‌المللی از جمله یونیسف، یونسکو و سازمان جهانی بهداشت؛ برای حمایت هر چه بیشتر از کودکان در جریان مخاصمات مسلحانه تأکید کرده است.

حمایت از حقوق بشر کودکان؛ چه در زمان صلح و چه در زمان جنگ، از اهمیت زیادی برخوردار است و این امر، به‌ویژه در زمان وقوع جنگ و مخاصمات مسلحانه، با توجه به افزایش آسیب‌پذیری کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

نقض اصل تفکیک میان نظامی و غیرنظامی و افزایش هدف قرار دادن اماکن غیرنظامی از جمله مدارس، بیمارستان‌ها و سایر اماکن، به‌کارگیری اجباری کودکان در مخاصمات مسلحانه؛ اعم از مخاصمات غیربین‌المللی و بین‌المللی و همچنین ارتکاب اشکال مختلف خشونت؛ خصوصاً خشونت جنسی علیه کودکان در جریان مخاصمات مسلحانه، این آسیب‌پذیری را افزایش داده است. به طور نمونه به حادثه فاجعه‌بار ربایش ۲۵۰ دختربچه محصل در کشور جریان مخاصمات مسلحانه اخیر در نیجریه و نیز کشتار وسیع دختران و پسران توسط طرفین مخاصمه در این کشور، که نقض آشکار حقوق کودکان قلمداد می‌گردد، اشاره شده است.

ارتکاب اشکال مختلف خشونت علیه کودکان؛ به‌ویژه اشکال مختلف خشونت جنسی، همچنان به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد نقض حقوق بشر کودکان قلمداد می‌شود و مضافاً بر آن، قربانیان این نقض‌ها از حق دادرسی عادلانه برای شکایت در خصوص نقض‌های ارتکابی و نیز جبران خسارت زیان‌های مادی و معنوی وارده، رنج می‌برند.

تجاوز به عنف و ارتکاب اشکال مختلف خشونت جنسی، سبب بروز معضلات جدی برای حیات و سلامت جسمانی و روانی کودکان شده است؛ به طور نمونه باردار شدن دختران در اثر تجاوز به عنف در عرصه مخاصمات مسلحانه، به عنوان یکی از معضلات جدی است. بی‌کیفر ماندن ناقضان حقوق بشر کودکان در عرصه مخاصمات مسلحانه، سبب شده است که در عمل، مرتکبان نقض‌های ارتکابی از هیچ مسئولیتی برخوردار نباشند. در ژوئن ۲۰۱۴، یک نشست بین‌المللی تحت عنوان «نشست جهانی پایان دادن به خشونت جنسی در مخاصمه» با حضور نماینده ویژه دبیرکل در مورد کودکان و مخاصمات برگزار شد.

  1. لزوم پایان دادن به سربازگیری از کودکان در مخاصمت مسلحانه

در ۶ مارس ۲۰۱۴، نماینده ویژه دبیرکل با همکاری یونیسف، کمپینی تحت عنوان «کودکان سرباز نیستند» ایجاد کرد که به منظور پایان دادن به اقدام دولت‌ها مبنی بر سربازگیری از کودکان در جریان مخاصمات مسلحانه تا سال ۲۰۱۶ صورت گرفت.

این کمپین با همکاری دولت لوکزامبورگ؛ رئیس گروه‌کاری شورای امنیت در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه آغاز به‌کار کرد. برخی از دولت‌هایی که در این کمپین شرکت کردند، عبارت‌اند از: افغانستان، چاد، یمن، کنگو، میامنار، سومالی، سودان و سودان جنوبی. این کمپین، با هدف ارتقای حمایت از حقوق کودکان در جریان مخاصمات مسلحانه ایجاد شد.

  1. ضرورت ارتقای سطح آگاهی‌ها و جریان‌سازی جهانی

نماینده ویژه دبیرکل بر لزوم ارتقای آگاهی‌ها در سطح جهان برای مقابله با اشکال مختلف نقض حقوق کودکان در جریان مخاصمات مسلحانه تأکید کرده است. در این میان نقش سازمان‌های بین‌المللی به‌ویژه ارکان ملل متحد برای جریان‌سازی جهانی می‌تواند بسیار حایز اهمیت باشد. به طور نمونه مواضع اتخاذشده توسط مجمع عمومی، شورای امنیت و شورای حقوق بشر و صدور و انتشار قطعنامه‌های متعدد علیه کشورهای ناقض حقوق کودکان در جریان مخاصمات مسلحانه، می‌تواند در جهت ارتقای سطح آگاهی‌ها و جریان‌سازی جهانی بسیار مؤثر واقع شود.

  1. توصیه‌های نماینده ویژه دبیرکل در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه

نماینده ویژه دبیرکل در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه در گزارش اخیر خود به اجلاس شصت و نهم مجمع عمومی، بر لزوم عزم جدی جامعه بین‌المللی برای حمایت از حقوق بشر کودکان در عرصه مخاصمات مسلحانه تأکید کرده و از دولت‌ها خواسته است که با ایجاد ظرفیت‌های لازم، در صدد انطباق هر چه بیشتر با استانداردهای بین‌المللی موجود برای حمایت از حقوق کودکان در مخاصمات مسلحانه برآیند.

همچنین نماینده ویژه، با توجه به شمار روزافزون تعداد مخاصمات غیربین‌المللی، بر لزوم برقراری گفتمان با طرف‌ها و گروه‌های غیردولتی که در مخاصمات نقش فعالی دارند، تأکید کرده است.

نماینده ویژه دبیرکل از دولت‌ها مصرانه درخواست کرده است که در جهت تصویب پروتکل اختیاری منضم به کنوانسیون حقوق کودک در مورد مشارکت کودکان در مخاصمات مسلحانه و در راستای وضع قوانین و سیاست‌های ملی برای ایفای تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه اقدام کنند.

نماینده ویژه دبیرکل، بر لزوم همکاری و مشارکت دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای جامعه مدنی برای مقابله و پایان دادن به ارتکاب اشکال مختلف خشونت جنسی علیه کودکان؛ به‌ویژه دختران، در عرصه مخاصمات مسلحانه تأکید کرده است.(۱۹)

پی‌نوشت

۱٫    Report of the Special Representative of the Secretary-General for Children and Armed Conflict, A/69/212, 31 July 2014.

۲٫    Ibid.,para.

۳٫    Ibid.,para.

۴٫    Ibid.,para.

۵٫    Ibid.,para.

۶٫    United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), the United Nations Children’s Fund (UNICEF) and the World Health Organization

۷٫    ation and health care” launched by the Special Representative jointly with the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), the

۸٫    United Nations Children’s Fund (UNICEF) and the World Health Organization (WHO), and the draft Luc

۹٫    Report of the Special Representative of the Secretary-General for Children and Armed Conflict, A/69/212, 31 July 2014, para. 6.

۱۰٫    paras. 7-8.

۱۱٫    the June 2014 Global Summit to End Sexual Violence in Conflict, in which the Special Representative

۱۲٫     “Children, Not Soldiers” to end the recruitment and use of children by

۱۳٫    the Government of Luxembourg, Chair of the Working Group of the Security Council on Children and Armed Conflict.

۱۴٫    A/69/212, para. 12.

۱۵٫    Ibid.,para. 29.

۱۶٫    Ibid.,para. 77.

۱۷٫    . the Optional Protocol to the Convention on the Rights of the Child on the involvement of children in armed conflict and to enact effective national legislation

۱۸٫    A/69/212, para. 81.

۱۹٫    Ibid. para. 83.

۲۲ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.