صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زهرا آیت‌اللهی: دادن...
مهر
۲۲
۱۳۹۳
زهرا آیت‌اللهی: دادن اطلاعات جنسی به جوانانی که مشخص نیست تا چند سال دیگر ازدواج خواهند کرد، مناسب نیست
مهر ۲۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13920729000205_PhotoL

عکس: فارس

در مرکز سیاست‌گذاری امور زنان در کشور از جمله مرکز مطالعات فرهنگی اجتماعی زنان مطرح شد که به جوان در آستانه عقد ازدواج این اطلاعات داده شود. پسر ۱۸ ساله‌ای که معلوم نیست چه زمانی ازدواج کند، چه ضرورتی دارد با ۳۰ مدل روش پیشگیری از بارداری آشنا شود؟؛ آن هم در نظامی‌ که روابط خارج از چارچوب خانواده به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

نام درس “تنظیم خانواده و جمعیت” از نیم‌سال اول تحصیلی ۹۲/ ۹۳به عنوان “دانش خانواده و جمعیت” تغییر یافته است. این واحد جزو درس‌های عمومی ‌الزامی ‌به شمار می‌آید و تمام دانشجویان مقطع کارشناسی در هر رشته‌ای که باشند بایستی این درس را بگذرانند. پنج عنوان تشکیل خانواده، تحکیم خانواده، تعالی خانواده، ایمن‌سازی خانواده و فرزندآوری؛ سرفصل‌های درس دانش خانواده و جمعیت به شمار می‌آیند.

زهرا آیت‌اللهی؛ مشاور ‌امور بانوان ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و مدیر گروه زنان و خانواده پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی که یکی از مؤلفان کتاب دانش خانواده و جمعیت نیز است، در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، درخصوص ضرورت تغییر این واحد درسی گفت: در وضعیتی که دانشجویان ما در سن ازدواج بودند و هیچ اطلاعاتی راجع به معیارهای انتخاب همسر، آداب همسرداری، و تسهیل ازدواج از هیچ‌کدام از دروس دانشگاهی دریافت نمی‌کردند، درس تنظیم خانواده فقط به بحث بارداری و پیشگیری از بارداری می‌پرداخت.

توجه به تشکیل خانواده، همسرگزینی مناسب، حقوق و تکالین همسران نسبت به یکدیگر و

وی افزود: ما نیاز داشتیم درسی در دانشگاه‌ها داشته باشیم که اولاً عمومی ‌باشد و همه دانشجویان آن را بگذرانند و ثانیاً در آن درس به موضوع تشکیل خانواده، همسرگزینی مناسب، حقوق و تکالیف همسران نسبت به یکدیگر، مهارت‌های لازم زن و شوهر جوان، راه‌های حل مشکلات خانوادگی و… پردخته شود و در ضمن آن به موضوع باروری نیز توجه گردد؛ در نتیجه درس “دانش خانواده و جمعیت” جایگزین درس تنظیم خانواده شد.

کتاب قبلی با رویکرد کنترل جمعیت و فرزندآوری کمتر نوشته شده بود

آیت‌‌اللهی با اشاره به علت دیگر تغییر این واحد درسی، گفت: علت دیگر این بود که کل مباحث کتاب‌های تنظیم خانواده که در دانشگاه‌ها، با نگاه کنترل جمعیت و تشویق به فرزندآوری کمتر و شعار مشهوری که سال‌ها همه جا مطرح می‌شد؛ یعنی ۲ فرزند کافی است، تنظیم شده بود.

مدیر گروه زنان و خانواده پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی با تأکید بر اینکه براساس تحقیقات صورت‌گرفته جمعیت ما در حال رفتن به سمت سالمندی است و به مرور زمان از جوانان کشور کاسته می‌شود و این خطر بزرگی برای جامعه ماست، گفت: اگر ما با همین سیر پیش رویم، قطعاٌ در ایران با رشد منفی جمعیت مواجه خواهیم شد.

یکی از مشکلات ما مشکلات بچه‌های تک‌فرزند است

این استاد دانشگاه افزود: مصلحت اجتماعی و سیاست‌های جمعیتی کشور اقتضا می‌کرد که این هشدار به جوانانی که در سنین ازدواج قرار دارند، داده شود. افرادی که ازدواج می‌کنند برخی خواهان قرزند نیستند، برخی یک فرزند می‌خواهند و برخی نهایتاً خواهان ۲ فرزند هستند.

وی با بیان اینکه اگر با همین سیر پیش رویم آسیب‌های اجتماعی زیادی هم متوجه جامعه ایران و هم خانواده‌ها خواهد شد، ادامه داد: الان یکی از مشکلات ما مشکلات تک‌فرزندان است که میزان تحمل سختی آنها کم و توقعاتشان بالاست و افرادی که از نظر روحی و روانی بتوانند بازده زیادی برای جامعه و خانواده داشته باشند، نیستند؛ لذا باید قشر جدید جامعه اطلاع یابند که مسیر آینده کشور تشویق به فرزند آوری است؛ البته با شرایط مساعد.

آیت‌اللهی تشریح کرد: نباید شرایط را سخت گرفت؛ یک خانواده می‌تواند با امکانات اقتصادی اولیه و توان تربیتی اولیه، دارای فرزند شود، تلاش خود را بکند و به کمک خدا هم امیدوار باشد.

وسعت امکانات اقتصادی بچه را نازپرورده کرده و تأثیرات تربیتی منفی دارد

مشاور ‌امور بانوان ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: امروزه بسیاری از خانواده که وسع مالی و توان تربیتی نیز دارند نمی‌خواهند بیشتر از ۲ فرزند داشته باشند؛ به این دلیل که گاه تربیت فرزند را بسیار سخت می‌بینند یا معتقد به امکانات اقتصادی وسیع هستند؛ در حالی‌که وسعت امکانات اقتصادی، بچه را نازپرورده کرده و تأثیرات تربیتی منفی دارد.

بحث مربوط به جمعیت کتاب باید مفصل‌تر شود

این مؤلف درباره کاستی‌های موجود در کتاب دانش خانواده و جمعیت اظهار داشت: به نظرم بحث جمعیت کتاب باید مفصل‌تر شود و از حالت اختصار بیرون بیاید.

وی با بیان اینکه اشکالات حتماً وجود دارد، اما هنوز برای ما مشخص نشده است، تأکید کرد: ما سعی کردیم متناسب با نیاز واقعی دانشجویان کتاب را بنویسیم و در حال حاضر نیز این کتاب توسط اساتید خانواده در حال ازریابی نیازها و بارخوردهای دانشجویان است تا با توجه به نقص‌های موجود، آن را با ویراستاری جدید منتشر کنیم.

این کتاب توسط اساتید اخلاق تدریس می‌شود

آیت‌اللهی با بیان اینکه کتاب تنظیم خانواده توسط پزشک زنان در دانشگاه‌ها تدریس می‌شد، اما کتاب موجود توسط اساتید اخلاق تدریس می‌شود، در این خصوص توضیح داد: قبلاً کسانی‌که معمولاً پزشک بودند کتاب را تدریس می‌کردند که یک مشکل وجود داشت؛ اینکه کتاب شامل دو بخش بود؛ بخش جمعیت و بخش تنظیم خانواده و قاعدتاً پزشکان ما می‌توانستند بحث تنظیم خانواده را تدریس کنند، اما درباره جمعیت تخصصی نداشتند.

وی افزود: برای اینکه این مشکل تکرار نشود برای تمام اساتید دانش خانواده و جمعیت، کارگاه آموزشی برگزار شد تا خلأ اطلاعاتی برای آنها وجود نداشته باشد و سعی می‌شود مرتب اطلاعات آنها به‌روز گردد.

بسیاری از مباحث مربوط به خانواده مباحث اخلاقی است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اساساً اخلاق سه حیطه فردی، اجتماعی و خانوادگی دارد، ادامه داد: اساتید اخلاق ما که در حیطه اخلاق مسلط هستند، قاعدتاً با حوزه خانواده نیز آشنایی دارند که می‌توانند اطلاعات خود را بیشتر کنند. ازطرفی بسیاری از مباحث خانواده مباحث اخلاقی است و لازمه زندگی گرم بین زن و شوهر این است که با یکدیگر اخلاقی برخورد کنند؛ گذشت، ایثار، صبر و سازش در مقوله اخلاق می‌گنجد.

وی افزود: همچنین مصوبه‌ای معاونت اساتید خانواده دارد که طیق آن کسانی‌که در حوزه خانواده تخصص دارند؛ یعنی افراد کارشناس‌ارشد فقه خانواده، حقوق خانواده، مطالعات زنان و خانواده و یا مشاوره خانواده، می‌توانند در آزمون شرکت کنند و در صورت موفقیت در آن، مجوز تدریس واحد درسی دانش خانواده و جمعیت را اخذ کنند.

دادن اطلاعات جنسی به دختران و پسرانی که مشخص نیست تا چند سال دیگر ازدواج خواهند کرد، مناسب نیست

آیت‌اللهی درخصوص آموزش‌های جنسی و پزشکی به اساتید این درس اظهار داشت: دختران و پسران جوان ما زمانی‌که ازدواج می‌کنند باید درباره مسائل جنسی اطلاع داشته باشند تا بتوانند زندگی زناشویی موفقی داشته باشند. این بحث همواره مطرح بوده است که این اطلاعات در چه زمانی باید به جوانان داده شود. به نظر می‌رسد دادن این اطلاعات به دختران و پسرانی که معلوم نیست تا چند سال دیگر ازدواج خواهند کرد، مناسب نیست. واقعیت این است که گاهی اوقات دادن برخی از اطلاعات باعث می‌شود که افراد به سمت آنچه به آنها اطلاع داده می‌شود، کشیده شوند.

باید آموزش‌های یک ساعته‌ را به آموزش‌های مفصل و کارگاه‌های یک‌روزه یا دو روزه تبدیل کنیم

این محقق خاطرنشان کرد: در مرکز سیاست‌گذاری امور زنان در کشور از جمله مرکز مطالعات فرهنگی اجتماعی زنان مطرح شد که به جوان در آستانه عقد ازدواج این اطلاعات داده شود. پسر ۱۸ ساله‌ای که معلوم نیست چه زمانی ازدواج کند، چه ضرورتی دارد با ۳۰ مدل روش پیشگیری از بارداری آشنا شود؟؛ آن هم در نظامی‌ که روابط خارج از چارچوب خانواده به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

وی تشریح کرد: در نظام اسلامی ‌و مردمی‌ که دین را دوست دارند، اعتقاد بر این است که رابطه جنسی دختر و پسر باید از طریق ازدواج صورت گیرد و مناسب این است که این اطلاعات چه اطلاعات؛ درباره رابطه زناشویی موفق و چه راه‌های پیشگیری از بارداری، در آستانه عقد ازدواج در اختیار آنها قرار گیرد.

 آیت‌اللهی با بیان اینکه بایستی آموزش‌های یک ساعته‌ای را که به دخترها و پسرها در ضمن دادن آزمایشات لازم داده می‌شود، به آموزش‌های مفصل و کارگاه‌های یک‌روزه یا دو روزه تبدیل کنیم، ادامه داد: این طرحی است که داده شده و مشکلی ندارد؛ هم عقلانی است و هم خداپسندانه و پزشکانی که می‌خواهند تنظیم خانواده را تدریس کنند باید جذب این مراکز شوند.

چرا بسیاری از دانشجویان ما تغذیه مناسبی ندارند و دائماً فست‌فود مصرف می‌کنند؟

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مسائلی چون بهداشت فردی و بهداشت اجتماعی مغفول مانده است و متأسفانه بسیاری از جوانان ما بهداشت را رعایت نمی‌کنند. چرا ما دانشجویانی داریم که سیگار و  قلیان می‌کشند؟ چرا بسیاری از دانشجویان ما تغذیه مناسبی ندارند و دائماً فست‌فود مصرف می‌کنند؟؛ اگر واقعاً وزارت بهداشت یا هر بخش دیگری که متولی بهداشت جامعه است احساس مسئولیت می‌کند، می‌تواند پیگیری کند تا واحد درس عمومی ‌برای دانشجویان برای آموزش بهداشت قرار داده شود؛ البته نه اینکه باز هم این درس بهانه‌ای شود برای آموزش مسائل جنسی و روش‌های مختلف پیشگیری از بارداری.

۲۲ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.