صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ربیعی خبر داد: محو ت...
مهر
۱۸
۱۳۹۳
ربیعی خبر داد: محو تکدی‌گری از شهرها، کودکان دورمانده از تحصیل به مدرسه خواهند رفت
مهر ۱۸ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

IMG10554048

عکس: مهر

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از محو تکدی‌گری در سطح شهر‌ها و همچنین تصویب آیین نامه اجرایی نقل و انتقال حق بیمه بازنشستگی خبر داد و گفت: به منظور محو تکدی گری از سطح شهر ها کمیته‌ای بین وزارت کشور و شهرداری‌ها تشکیل می‌شود تا بتوانند در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند و آیین‌نامه این تصمیم نیز بزودی ابلاغ خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی ربیعی در مراسم معارفه محمود اسلامیان به عنوان رئیس جدید صندوق بازنشستگی کشور، از مجموع تلاشهای صورت گرفته توسط مدیران این سازمان تشکر کرد و گفت: اسلامیان از جمله مدیران دلسوز کشور است که تاکنون مسئولیتهای مهمی در بخشهای مختلف اقتصادی و سیاسی برعهده داشته است.

وی با بیان آنکه وظیفه دولتمردان در دولت تدبیر و امید کاستن از رنج مردم و محو فقر و محرومیت است، تاکید کرد: تفاوت دولت یازدهم با دولتهای دیگر آن است که این دولت براساس استراتژی رفاهی حرکت می‌کند که بخشی از این رفاه ایجاد تحول در گروههای آسیب پذیر است.

ربیعی یادآور شد: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون اقدامات ارزشمندی در جهت حمایت از معلولان، کودکان بی سرپرست و بیمه‌های اجتماعی صورت گرفته و لایحه حمایت از حقوق معلولان در کمیسیون اجتماعی در حال بررسی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در همین ارتباط تحرکات سازنده‌ای برای کودکان بدسرپرست و فاقد والدین از سوی سازمان بهزیستی در حال انجام است. بر اساس این طرح کودکانی که در بهزیستی به سن بالاتری می‌رسند برایشان مراکز گهداری ایجاد می‌شود.

وی افزود: در هیئت وزیران، وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کشور مکلف به محو تکدی گری از سطح شهر شدند.

ربیعی ادامه داد: به همین منظور کمیته‌ای بین وزارت کشور و شهرداریها تشکیل می‌شود تا بتوانند در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند. آیین نامه این تصمیم نیز بزودی ابلاغ خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: خواست رئیس جمهوری محو تکدی گری از سطح شهرها بود، همچنین کودکان دورمانده از تحصیل به مدرسه خواهند رفت و معاونت رفاه اجتماعی این موضوع را به جد پیگیری خواهد کرد. بر این اساس برای هفت هزار نفر کودک که امکان رفتن به مدرسه ندارند، برنامه ریزی‌های لازم صورت گرفته است. و وزارت رفاه در مرحله اول با وزارت آموزش و پرورش تفاهمنامه‌ای امضا می‌کند که هیچ کودکی بدون مدرسه نباشد.

ربیعی گفت: امسال در برخی از استانها صد درصد کودکان محروم از تحصیل ثبت نام شده‌اند.

وی در خصوص افزایش تعداد بیمه شده‌ها، افزود: بیش از هفت میلیون نفر ثبت نام شده بیمه در سال جاری به تعداد بیمه شدگان افزوده خواهند شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بعد از عید غدیر نیز فاز دوم طرح امنیت غذایی اعلام خواهد شد و قرار است در این فاز  افرادی که دچار سوء تغذیه هستند، در طرح امنیت  غذایی قرار می‌گیرند. یک میلیون نفر در این فاز به تعداد دریافت کنندگان طرح امنیت غذایی  اضافه خواهد شد.

ربیعی یکی دیگر از مسائل رفاهی را که دولت پیگیری می‌کند، ارائه خدمات بهتر به بازنشستگان عنوان و اضافه کرد: باید بیش از گذشته در خصوص بهبود وضعیت این قشر تلاش کنیم.

وی تعداد مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی را ۲٫۲ میلیون نفر و بیمه شدگان اصلی و تبعی را ۴٫۷ میلیون نفر ذکر کرد و گفت: سالانه ۲۰۰ هزار نفر نیز به این تعداد اضافه می‌شوند. و تامین اجتماعی ۱۲ هزار میلیارد تومان در بخش درمان هزینه کرده است.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هنوز در صندوقهای بازنشستگی (کشوری، تامین اجتماعی و فولاد)با مشکلات متعددی مواجه هستیم، هرچند با کمک صندوق تامین اجتماعی تا هفته آینده حقوق بازنشستگان شهریور ماه صندوق فولاد پرداخت خواهد شد.

ربیعی تاکید کرد: نباید فقط به دادن حقوق به بازنشستگان اکتفا کرد بلکه باید ارایه خدمات رفاهی به بازنشستگان را نیز افزایش داد.

وی در همین ارتباط خاطرنشان کرد: با توسعه هتلهای زیرمجموعه صندوق تامین اجتماعی می‌توانیم در ارائه خدمات گردشگری برای این قشر زحمتکش گام های مهمی برداریم، به طوری که تا پایان سال جاری ۲۵ هزار خانوار بازنشسته می‌توانند از خدمات رفاهی برای سفرهای زیارتی برخوردار شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: باید توان صندوقهای بازنشستگی افزایش یابد و حرکت صندوقها به سمت فعالیت‌های سودآور سوق یابد.

به گفته ربیعی، همزمان با اعمال سیاست‌های انقباضی، صندوقهای بازنشستگی باید از بنگاههای خرد عبور کنند و به سمتی بروند که عملکرد آنها برای کارگران و کارمندان سودآور باشد.

وی با اشاره به بحث رفاهی و حقوق بازنشستگی گفت: افزایش بهره وری منابع برعهده صندوقها است و باید در این جهت تلاش لازم صورت گیرد، هر چند ممکن است این ثمرات به عمر ما قد ندهد اما باید تلاش کنیم تا در آینده مردم از این بهبود بهره مند شوند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر آنکه نباید فرد سیاسی در هیات مدیره صندوق‌ها اعمال نظر کند زیرا منشور اخلاقی دولت یازدهم این موارد را تقبیح می‌کند، گفت: متاسفانه برخی از بنگاهها که در اختیار صندوق بودند به دلیل عدم مدیریت صحیح می‌خواستند با کمترین قیمت آنها را بفروش برسانند که با کمی تغییر توانستیم ارزش این بنگاهها را به نحو چشمگیری افزایش دهیم.

وی تاکید کرد: سهم ۸۷ درصدی دولت در کمک به صندوق بازنشستگی کشور باید تقلیل یابد در حالیکه مطالبات صندوق هم باید پرداخت شود.

ربیعی ادامه داد: قرار شد معاونت رفاه وزارت کار لایحه‌ای در مورد وضعیت صندوق های بیمه ای در خصوص مصارف و درآمد صندوق‌ها ظرف مدت چهار ماه تهیه کند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی همچنین افزود: اصلاح قانون خدمات کشوری به اتمام رسیده و بزودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.

وی با تقدیر از زحمات تمامی پرسنل صندوق بازنشستگی اظهار امیدواری کرد با اصلاحات اقتصادی در صندوق شاهد پویایی بیشتری باشیم چرا که ما امانتدار مردم هستیم.

ربیعی گفت: استراتژی ما کاهش فقر است و با تمام احترامی که برای دولتهای قبلی قایلم ، اعتقاد دارم  دارای سیاست رفاه اجتماعی منسجمی هستیم و در این چارچوب اقدامات موثر و مفیدی از جمله تدوین لایحه حمایت از معلولان، تحول در بهزیستی و طرح اخیر دولت که با همکاری وزارت کشور ، محو تکدی گری است را تدوین کرده‌ایم که بر اساس این طرح متکدیان به مراکز کار آموزی معرفی خواهند شد.

وی اسلامیان را به عنوان مدیر عامل جدید صندوق بازنشستگی معرفی کرد و او را دارای سوابق انقلابی ، اجرایی و علمی دانست و گفت: کارکردهای صندوق بازنشستگی اجتماعی است چرا که صندوقها مسئول تامین آرامش کارمندان هستند و برای این کارکرد اجتماعی کارکردهای اقتصادی تعریف شده است و ما با توجه به شناختی که از مدیریت و تجربه اسلامیان دارم معتقدم با همکاری همه شاهد پویایی صندوق خواهیم بود.

ربیعی از تصویب آیین نامه اجرایی قانون نقل و انتقال حق بیمه بازنشستگی خبر داد و افزود : بر اساس قانون مذکور  اشخاصی که از شمول صندوق بیمه یا بازنشستگی ذی ربط خارج شده و زیر پوشش صندوق بیمه یا بازنشستگی دیگری قرار می‌گیرند، صندوق بیمه یا بازنشستگی مبدا موظف است حداکثر ظرف یک ماه از زمان تقاضای بیمه شده نسبت به محاسبه مبلغ حق بیمه یا کسور بازنشستگی (اعم از سهم بیمه شده و کارفرما ) با ذکر مدت بیمه پردازی و انتقال آن به صندوق بیمه یا بازنشستگی مقصد اقدام و صندوق بیمه یا بازنشستگی مقصد نیز موظف است حداکثر ظرف یک ماه مابه التفاوت متعلقه (سهم شخص) را محاسبه و از شخص وصول کند.

۱۸ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.