صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  کمپین "صدای کودکان د...
مهر
۱۸
۱۳۹۳
کمپین “صدای کودکان در وضعیت‌های اضطراری و فوق‌العاده”
مهر ۱۸ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13663_440

عکس: مهرخانه

در مورد ضرورت ایجاد کمپین‌هایی با هدف حمایت از کودکان قربانی جنگ و گرفتار در حوادث و بلایای طبیعی و لزوم تأثیرگذاری بر افکار عمومی جهان، تردیدی وجود ندارد؛ چراکه این اقدامات در جهت ترغیب انگیزشی دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای و جلب همکاری آنها در ارائه کمک‌های بشردوستانه نقش به‌سزایی خواهد داشت و البته تنها نکته ابهام یا نگرانی در این رابطه، برخوردهای گزینشی چنین کمپین‌های بشردوستانه با کودکان قربانی جنگ است.

چندی پیش کمپین مشترکی توسط اتحادیه اروپا و یونیسف با عنوان «صدای کودکان در وضعیت‌های اضطراری و فوق‌العاده» ایجاد شد.

به گزارش مهرخانه، در راستای اجرای این کمپین، نشستی غیررسمی توسط گروه کاری کمک‌های بشردوستانه شورای اروپا در ایتالیا (رم) برگزار شده است. همچنین تاکنون ۸ میلیون شهروند اروپایی برای حمایت از شنیدن صدای کودکان در وضعیت‌های فوق‌العاده از طریق شبکه‌های دیجیتالی در این کمپین شرکت کرده‌اند. البته مدیر دفتر یونیسف در اروپا اعلام کرده است که بیش از این نیز ۱۴۳ میلیون نفر از طریق دیگر رسانه‌ها موافقت خود را با این کمپین ابراز داشتند که البته این آمار بسیار فراتر از انتظار مقامات مسئول بوده است.

در خصوص هدف از برگزاری کمپین مشترک شورای اروپا و یونیسف، چنین بیان شده است که این دو نهاد، به عنوان الگوهای راهبردی جهانی در ارائه کمک‌های بشردوستانه هستند و اهمیت این مسئله در رابطه با حمایت از کودکان دوچندان خواهد شد.

هدف کمپین صدای کودکان، حمایت از دختران و پسران بی‌گناهی عنوان شده است که از اقسام بی‌رحمی، خشونت و تهاجم رنج می‌برند؛ در حالی‌که همگان باید از این کودکان حمایت و خشونت علیه آنها را متوقف کنند؛ چراکه در واقع نسل آینده در معرض تهدید قرار دارد.

کمپین «صدای کودکان در وضعیت‌های اضطراری و فوق‌العاده» به کودکان گرفتار در حوادث و بلایای طبیعی و جنگ این فرصت را می‌دهد که صدای خود را به گوش مردم جهان برسانند و در مورد وضعیت خود بگویند. برای تحقق این هدف، وب‌سایت‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های سنتی برای شنیدن صدای این کودکان مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این کمپین از ۱۵ می ۲۰۱۴ با مشارکت یونیسف، کمیسیون اروپایی و ۶ کمیته ملی اروپایی یونیسف (یونان، ایرلند، ایتالیا، لهستان، اسلوانی و اسپانیا) ایجاد شده است.

به گزارش مهرخانه، در مورد ضرورت ایجاد کمپین‌هایی با هدف حمایت از کودکان قربانی جنگ و گرفتار در حوادث و بلایای طبیعی و لزوم تأثیرگذاری بر افکار عمومی جهان، تردیدی وجود ندارد؛ چراکه این اقدامات در جهت ترغیب انگیزشی دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای و جلب همکاری آنها در ارائه کمک‌های بشردوستانه نقش به‌سزایی خواهد داشت و البته تنها نکته ابهام یا نگرانی در این رابطه، برخوردهای گزینشی چنین کمپین‌های بشردوستانه با کودکان قربانی جنگ است؛ چنان‌چه در جریان جنگ اخیر غزه و مظلومیت وصف‌ناپذیر کودکان فلسطینی، شاهد سکوت و یا انفعال بسیاری از نهادهای فعال حامی حقوق کودکان بودیم.

پی‌نوشت

۱٫    Voices of Children in Emergencies

۲٫    http://www.unicef.org/media/media_76112.html

۱۷ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.