صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بیانیه انجمن حمایت ا...
مهر
۱۷
۱۳۹۳
بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان به مناسبت روز جهانی کودک
مهر ۱۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

a9612314-e686-4348-9393-9853826bcb1d

عکس:  sepehredalat

 انجمن حمایت از حقوق کودکان به مناسبت روز جهانی کودک بیانیه‌ای صادر کرد.

به نقل از روابط عمومی انجمن، در این بیانیه آمده است: «انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن شادباش روز جهانی کودک به جامعه ایران به ویژه کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها، توجه همگان به ویژه مسئولین، برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران بخش‌های دولتی را به نکات زیر جلب می‌کند:

به گزارش مهرخانه، برگزاری جشن و ابراز شادمانی به مناسبت این روز تنها بخشی از وظایف دست‌اندرکاران نسبت به کودکان و نوجوانان است و نمی‌توان تنها به برگزاری جشن بسنده کرد و حجم وسیعی از معضلات و مشکلات عدیده این گروه سنی را در حوزه‌های مختلف زندگی نادیده گرفت. بنابر این ضروری است که متولیان امر سیاست گذاری با درایت بیشتری به دوران کودکی و مراحل رشد کودکان پرداخته و مسیر برنامه‌ریزی‌های کلان به ویژه در حوزه آموزش، سلامت، رفاه و مشارکت کودکان را مورد بازنگری قرار داده و متناسب با نیازهای واقعی جامعه و تحولات آتی و با هدف رشد و بالندگی کودکان تنطیم کنند.

کودکان و نوجوانان یک سوم از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. با توجه به خلاء نهادی کلان در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی منسجم و یکپارچه در حوزه حقوق، نیازها و مسائل کودکان تاسیس «شورای عالی حقوق کودک» به ریاست بالاترین مقام اجرایی کشور و یا معاون اول ریاست جمهوری جهت سیاست‌گذاری، تدوین برنامه و نظارت بر اجرای آن در راستای در نظر گرفتن منافع عالیه کودکان و نوجوانان ضرورتی اساسی در کشور بوده و راهگشای بسیاری از کاستی‌ها، ناهماهنگی‌ها و بعضاً تناقضات در برنامه‌ها و عملکردهای موجود خواهد بود.

توجه به حقوق و منافع عالیه کودکان در تدوین برنامه ششم توسعه کشور با تشکیل کارگروه ویژه کودکان و نوجوانان با مشارکت سازمان‌های غیردولتی فعال در حوزه حقوق کودکان.

تسریع در تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان معطل مانده در مجلس شورای اسلامی که می‌تواند مبنای مناسبی برای تدوین برنامه‌های حمایتی و پیشگیری از آسیب‌ها و مسائل کودکان فراهم نماید.

‌ بازنگری در اصل بسیار با اهمیت تعریف سن کودکی برای ایجاد وحدت رویه در سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری و برنامه‌ریزی برای تحقق منافع و حقوق کودکان.

بازنگری در سیاست‌ها و برنامه‌های کلان آموزش و پرورش برای تحقق دسترسی عادلانه همه کودکان به آموزش و پرورش و پیشگیری از تداوم روند فزاینده نابرابری‌های آموزشی و اجتماعی.

بازنگری محتوای کتاب‌های درسی و بازگرداندن آموزش مهارت‌های زندگی با هدف توانمندسازی دانش‌آموزان در مقابله با رفتارهای پرخطر و آسیب‌های اجتماعی.

توجه به پوشش کامل کودکان واجب التعلم در تمام استان‌ها، به ویژه در روستاها و مناطق محروم و تدوین برنامه حمایت اجتماعی برای پیشگیری ازترک تحصیل کودکان بویژه دختران.

توجه جدی به گسترش و شدت رفتارهای پرخطر در بین دانش‌آموزان و در مدارس مانند اعتیاد، کودک‌آزاری و… و تدوین و اجرای برنامه‌های پیشگیری از ترک تحصیل و آسیب‌های اجتماعی کودکان با برنامه‌های مشاوره و مددکاری اجتماعی در مدارس.

ایجاد بانک اطلاعاتی و نظام آماری مناسب برای ثبت موارد کودک‌آزاری و شناسایی آزارگران و پایش و ارزیابی آمارهای موجود به منظور تدوین و اجرای برنامه‌های مداخله‌ای در مورد روند فزاینده این آسیب در کشور.

توجه به پیامدهای ازدواج‌های زودهنگام برای دختران و عواقب ناشی از آن.

توجه و اقدام عاجل و جدی برای اجرای ماده ۴۲پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک در راستای تعهد دولت‌ها در ترویج «پیمان‌نامه حقوق کودک» با استفاده از رسانه‌های ملی در حساس‌سازی مسئولین و آحاد جامعه.

توجه جدی به آموزش فرزندپروری و آموزش مهارت‌های رندگی به آحاد جامعه و متولیان امور کودکان برای تحقق سلامت روانی و اجتماعی کشور.

انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن هشدار جدی به سیاست‌گذاران و متولیان بخش‌های دولتی برای بازبینی سیاست‌های حوزه کودکان پیشنهاد می‌کند برای تحقق اولویت‌ها و ضرورت‌های فوق، امروز و آینده کودکان این مرز و بوم را جدی گرفته و در این زمینه از تجربیات سازمان‌های مردم نهاد به نحوه واقعی بهره گیرد».

۱۶ مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.