صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  رشد چشمگیر«کودکان کا...
مهر
۱۷
۱۳۹۳
رشد چشمگیر«کودکان کار» در کرمان
مهر ۱۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

201998_635404336048593288_l

عکس: برنا نیوز

مدیرکل بهزیستی استان کرمان از افزایش رشد پدیده‌ کودکان کار در کرمان نسبت به پارسال، خبر داد و گفت: این رشد نسبت به پارسال، حدود ۱۸ درصد است.

به گزارش مهرخانه، به نقل از ایسنا، «عباس صادق‌زاده» اظهار کرد: از علل مهم ایجاد و افزایش این پدیده، تأثیرگذاری جامعه، به خصوص مسائل فرهنگی و مشکلات اقتصادی درون جامعه است، به‌گونه‌ای که هر چه یک جامعه به سمت صنعتی شدن پیش برود مشکلات اقتصادی تحمیلی به خانواده‌ها دو چندان شده و سبب بروز چنین آسیب‌هایی می‌شود.

عدم حرکت فرهنگی هم‌سو در جامعه یکی از عوامل موثر بر رشد پدیده‌ «کودکان کار»

وی افزود: خواسته‌های نسل امروز با نسل دیروز متفاوت و قناعت از زندگی انسان‌ها حذف شده است. متأسفانه در این زمینه در جامعه فرهنگسازی مناسبی نشده است، از همین‌رو عدم حرکت فرهنگی هم‌سو در جامعه را یکی از عوامل موثر بر رشد این عارضه می‌دانیم.

این مقام مسئول از دیگر علل اساسی ایجاد پدیده‌ «کودکان کار» را نقش خانواده دانست و گفت: چنانچه مشکلات اقتصادی و یا بزهکاری، خانواده‌ای را به اختلال معیشتی دچار کرده باشد عموماً ناهنجاری کودک کار ظهور می‌کند به‌گونه‌ای که کودکان به‌عنوان ابزاری برای تأمین مالی خانواده به‌کار گرفته شده و واضح است که در این شرایط تربیت، آموزش و رفاه کودک لطمه جدی می‌بیند.

صادق‌زاده با اشاره به نقش نظارتی و حمایتی سازمان بهزیستی از آسیب‌های اجتماعی گفت: این سازمان همواره به‌عنوان هماهنگ‌کننده‌ دیگر ارگان‌های دولتی و خصوصی و نیز طراح و راهبر فعالیت‌ها و برنامه‌ها در بحث پشتیبانی از آسیب‌دیدگان اجتماعی عمل کرده است، گرچه در برخی موارد در جایگاه مجری طرح‌ها و برنامه‌ها، نقش حمایت‌کننده‌ای جدی را ایفا کرده است.

انتقال کودکان به مراکز ساماندهی کودکان خیابانی در صورت نداشتن صلاحیت خانواده

وی با بیان اینکه برای ساماندهی کودکان کار مراکزی با همین عنوان ایجاد شده است، افزود: در این مراکز، کودکان با صلاح‌دید مددکاران اجتماعی پذیرش می‌شوند بدین صورت که ابتدا خانواده کودک مورد مددکاری قرار می‌گیرد، عللی که سبب ورود کودک به خیابان شده است را بررسی کرده و چنانچه نداشتن صلاحیت خانواده برای نگهداری کودک محرز شود، کودک به مراکز ساماندهی کودکان خیابانی و کار فرستاده می‌شود و در صورت صلاح‌دید، نگهداری کودک در خانواده بهزیستی برای پیشگیری از بروز دوباره این مشکل خانواده را حمایت می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه در این مراکز به آموزش و تربیت، زندگی و معاش و نیز حمایت‌های بیمه ای از کودک و خانواده وی پرداخته می‌شود، تصریح کرد: از اولویت‌های اصلی پس از پذیرش کودک در این مراکز، فراهم کردن شرایط مناسب از طریق مددکاری برای برگشت کودک به آغوش خانواده است، چون معتقدیم هیچگاه کودک تأثیری را که از خانواده خود می‌گیرد از یک مرکز حمایتی نمی‌گیرد.

صادق‌زاده حمایت خیرین را از آسیب‌دیدگان اجتماعی در حد مطلوب ارزیابی و ابراز امیدواری کرد چنین پدیده‌هایی با همراهی و همکاری همه‌ی افراد جامعه کمتر مشاهده شود.

۱۶مهر ۱۳۹۳Leave a reply

Your email address will not be published.