صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  لزوم استفاده از منشو...
اردیبهشت
۳
۱۳۹۲
لزوم استفاده از منشور حقوق مسئولیت زنان در تصمیم گیری ها
اردیبهشت ۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 خانه امن: یک عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت: به منظور اتخاذ تصمیم‌های جامع در زمینه زنان، سند بسیار مهمی به عنوان منشور حقوق و مسئولیت زنان در نظام جمهوری اسلامی تدوین شده است، البته این سند از نظر برخی کارشناسان ایراداتی دارد؛ اما با وجود این کاستی‌ها یک سند بسیار مهم محسوب می‌شود که به منظور تصمیم گیری جامع در زمینه موضوعات زنان می‌توان از آن استفاده کرد.

منیره نوبخت در گفت‌وگو با خبرنگار«زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران “ایسنا” ، افزود: زمانی که قصد داریم در مجلس شورای اسلامی به موضوعات زنان بپردازیم باید به طور دقیق از منشور حقوق و مسئولیت زنان در نظام جمهوری اسلامی اطلاع داشته باشیم و اینکه چه مواردی در این منشور به عنوان حقوق و مسئولیت‌های زنان احصا شده ولی عملیاتی نشده است.

این فعال حقوق زنان در ادامه اظهار کرد: گاهی اوقات موارد جنجالی در زمینه‌هایی مانند مهریه، نفقه، خروج زنان مطرح می‌شود، اما چنانچه با نگاهی جامع به آنها بنگریم متوجه می‌شویم که هر کدام از این موارد مهم هستند.

وی تاکید کرد: به منظور تعیین اولویت در حوزه زنان باید نگاهی جامع نگر داشته باشیم و در این مسیر از منشور حقوق و مسئولیت زنان در نظام جمهوری اسلامی بهره ببریم. این در حالی است که در سالهای گذشته در حوزه زنان با پراکنده کاری، جزئی نگری و حرکت مقطعی در قوه مقننه، مجریه و سایر دستگاه‌ها مواجه بوده و کمتر شاهد برخورداری تصمیم گیری‌های انجام شده از نگاه جامعی بوده‌ایم.

این عضو شورای فرهنگی – اجتماعی زنان با اشاره به فعالیت‌های مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: برخورداری از بخش اجرایی در قوه مجریه برای پرداختن به امور زنان مهم است. سالهاست این موضوع گفته می شود و بسیاری از کارشناسان وجود این خلاء را اعلام کرده‌اند اما اقدامی صورت نگرفته است. البته متولیان مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با وجود تمام زحماتی که می‌کشند، مجبورند فعالیت خود را در زمینه سیاست گذاری در حوزه زنان تعریف کنند چرا که قدرت اجرایی ندارند.

وی با بیان اینکه مسئله زنان در نظام جمهوری اسلامی نه از نگاه جنسیتی بلکه از دیدگاه قرآنی، اسلامی و انسانی بسیار مهم است، تصریح کرد: این موضوع محوریت دارد و اگر از نگاه زنان و خانواده به بسیاری از موضوعات بنگریم تصمیم گیری درست تری می‌توانیم انجام می‌دهیم.

این عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان تاکید کرد: موضوع زن و خانواده یک وجه جدی بسیاری از موضوعات فرهنگی اجتماعی است، بنابراین باید در قوه مجریه از جایگاه اجرایی قوی برخوردار شود. اما با وجود تمام کارشناسی‌های انجام شده و منتقل کردن این مباحث به دولت‌های وقت، هنوز در این زمینه اقدام خاصی انجام نشده است؛ چرا که برای مردان سیاستگذار مسائل دیگری اولویت دارد.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال جاری اظهار کرد: زنان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی همواره مشارکت اجتماعی خوبی داشتند و همین مشارکت و حضور اجتماعی سیاسی آنان قویترین عامل برای پیشرفت موضوعات مربوط به زنان است. امیدواریم در انتخابات ریاست جمهوری، مشارکت زنان هم نسبت به مشارکت زنان در دوره‌های گذشته انتخابات ریاست جمهوری و هم نسبت به مشارکت مردان افزایش یابد.

نوبخت در پایان اظهار کرد: امیدواریم زنانی که توانایی حضور در انتخابات شورای شهر و روستا را دارند در این انتخابات موفق شوند.Leave a reply

Your email address will not be published.